Odsłonięto ławeczkę z postacią Marii Skłodowskiej-Curie

  • 29.11.2019, 18:35 (aktualizacja 29.11.2019, 19:54)
  • Janusz Krysztop
Odsłonięto ławeczkę z postacią Marii Skłodowskiej-Curie fot. Janusz Krysztop

O godzinie 12:00 przed budynkiem Zespołu Szkół Chemicznych przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, dokonano uroczystego odsłonięcia ławeczki z postacią Marii Skłodowskiej-Curie. Rzeźba wykonana z brązu, z funkcją siedziska, przedstawia noblistkę, która jest patronką włocławskiego „chemika”. Na jej kolanach spoczywa niemal identyczna kopia prawdziwego medalu, który wręczany jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla ludzkości. Nasza sławna rodaczka uhonorowana została aż dwoma takimi medalami - w 1903 roku w dziedzinie fizyki za odkrycie promieniotwórczości oraz w 1911 roku w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu. Obie daty widnieją na krańcach ławeczki.

Rzeźba powstała jako zwycięska propozycja Budżetu Obywatelskiego 2019 dla Śródmieścia. Jej autorem jest Karol Badyna z Krakowa, którego dzieła znajdują się na całym świecie. Mieszkańcy miasta w drodze głosowania wybrali zwycięski projekt.

„Jest to tak naprawdę inicjatywa naszej młodzieży. Jesteśmy dumni, że się nam to udało gdyż było to trudne. Dziękujemy panu prezydentowi, że mamy Budżet Obywatelski i możemy nim dysponować. I młodzieży, również absolwentom, bo oni tak naprawdę się do tego też przyczynili, organizując głosowanie, angażując swoich bliskich swoich rodziców. No i mamy to co mamy czyli naszą Marysię razem z nami.”- twierdzi Krzysztof Szymański, wicedyrektor Zespołu Szkół Chemicznych

Włodarze miasta wraz z rzeźbiarzem zauważyli, że według ich wiedzy pocieranie medalu ma gwarantować bezproblemowe zdawanie wszystkich egzaminów. Ławeczka z postacią Skłodowskiej-Curie ma także zwiastować przymiarki do kolejnych tego typu obiektów powstających w przestrzeni miejskiej, w tym oczekiwanego upamiętnienia Stanisława Zagajewskiego, włocławskiego artysty rzeźbiarza.

„Jest to odlew z brązu. Do tego typu realizacji trzeba wykorzystać atestowane materiały. Obecnie korzystam z brązu z fabryki w Gliwicach. Ale oczywiście zanim powstanie odlew, tradycyjnie powstaje rzeźba w glinie, najpierw mały model, który był przedstawiony jako projekt konkursowy czyli taka miniaturka. Potem powiększenie do skali. Ta postać jest troszeczkę przeskalowana. Sprawia wrażenie, że jest naturalnej wielkości gdy się na nią patrzy ale rzeczywiste wymiary ma dużo większe. Rzeźba jest monochromatyczna więc przez to wizualnie wydaje się mniejsza.”- Karol Badyna

Od opracowania koncepcji do realizacji końcowej upłynęło wiele miesięcy. Oprócz zadowolenia ze swego nowego dzieła, które upiększa od dziś Włocławek, Karol Badyna zwrócił uwagę na jeszcze jeden ważny w jego ocenie aspekt, który powołał ten konkretny projekt do życia.

„Takie realizacje z funduszy obywatelskich powstają, ale jednak rzadko kiedy jest tak, żeby decydował o tym plebiscyt, wola mieszkańców. Jedno z drugim we Włocławku zadziałało, a nie zawsze to wychodzi.”- mówi Karol Badyna

Janusz Krysztop

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
RJW
RJW 04.12.2019, 10:21
Powinna siedzieć na tym własnym stołeczku, na którym jechała przez Włocławek do Francji. Brakuje reprodukcji listu jaki przysłała do uczennic z Włocławka.

Pozostałe