Jaguar, Gepard, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Mors - od dziś gotowe do akcji kruszenia lodu

  • 02.12.2019, 16:16 (aktualizacja 02.12.2019, 16:52)
  • Bogumiła Obałkowska
Jaguar, Gepard, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Mors - od dziś gotowe do akcji kruszenia lodu

Każdego roku 1 grudnia na włocławskiej tamie pojawiają się wyjątkowe łodzie, jakimi są lodołamacze. Mają one wzmocniony kadłub przystosowany do kruszenia lodu na wodach. Jednostki te wyróżnia duża masa oraz silniki dużej mocy. Jeszcze do niedawna lodołamacze stacjonowały w Warszawie i każdego roku na początku grudnia przypływały na włocławska tamę gdzie stacjonowały do wiosny. Od 2016 roku stacjonują cały rok we Włocławku i przeszły na własność RZGW. Przed laty, były kontraktowane. Na stronie RZGW została dziś opublikowana informacja o gotowości tych jednostek do akcji:

"Od dzisiaj w porcie przy Stopniu Wodnym we Włocławku stacjonują lodołamacze: Jaguar, Gepard, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Mors. To 6 lodołamaczy, które przez cały sezon zimowy (do 15 marca 2020 r.) będą w gotowości do podjęcia akcji lodołamania na Zbiorniku Włocławek. Lodołamanie ma na celu poprawę warunków spływu kry i lodu w okresie zimowym z Wisły na zbiorniku i powyżej zbiornika, a także przeciwdziałanie tworzeniu się na nim zatorów lodowych."

Akcja lodołamania przeprowadzana jest na zalewie włocławskim. Obecnie jak już informowaliśmy TUTAJ trwa budowa dwóch lodołamaczy. 

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe