Ratusz reklamuje przedszkola tematyczne i ich innowacyjne metody nauczania

  • 02.12.2019, 17:36 (aktualizacja 02.12.2019, 17:53)
  • Janusz Krysztop
Ratusz reklamuje przedszkola tematyczne i ich innowacyjne metody nauczania fot. Janusz Krysztop

O godzinie 13:45 w Publicznym Przedszkolu nr 17 przy ulicy Wroniej odbyła się kolejna z zapowiadanych konferencji poświęconych włocławskiej edukacji i oświacie. Wiceprezydent Barbara Moraczewska w towarzystwie 5 dyrektorów włocławskich przedszkoli zaprezentowała tzw. przedszkola tematyczne, które funkcjonują według określonych reguł i są nastawione na edukację oraz wychowanie najmłodszych za pomocą uznanych, ale różnych metod. Publiczne tematyczne przedszkola Włocławka to przedszkola nr 17 , nr 12, nr 30, nr 29 oraz przedszkole nr 25.

Przedszkole nr 30, Tęczowa Wyspa, rozwija umiejętności matematyczne swoich podopiecznych stosując metodę Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. U podstaw opracowania taj metody legły powszechne problemy edukacyjne dzieci stykających się z matematyką. Jej autorka uważa, że zdolności matematyczne powinny być w naturalny sposób rozwijane od najmłodszych lat wraz z ogólnym rozwojem dziecka. Do nauki liczenia wykorzystuje się zarówno specjalne zabawki jak i przedmioty znajdywane wszędzie dookoła nas jak choćby pluszowe misie. Przedszkole organizuje „Tydzień matematyki”, warsztaty dla nauczycieli, zajęcia otwarte dla rodziców i szereg innych matematycznych przedsięwzięć. Celem matematycznej edukacji jest przede wszystkim rozwijanie aktywnej postawy dziecka wobec sytuacji problemowych.

Publiczne przedszkole nr 12 stosuje tzw. edukację daltońską. Jej plan to zerwanie z tradycyjnym i sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Tempo nauki zawsze jest dostosowane do indywidualnych i rzeczywistych możliwości każdego dziecka. Pobudza się inicjatywę i samodzielność w działaniu i myśleniu oraz poszukiwanie najlepszych i najprostszych rozwiązań. Dzięki specjalnym tablicom dzieci znają dokładnie plan każdego dnia, kolejność wykonywanych zadań oraz same zaznaczają na tablicach zdobyte przez siebie umiejętności. W edukacji daltońskiej nacisk kładzie się także na współpracę, odpowiedzialność i refleksję.

Przedszkole nr 17, Kraina Fantazji, od września 2018 roku przekazuje swoim podopiecznym wiedzę, kompetencję, umiejętności i doświadczenia poprzez metodę Montessori. Każde dziecko uczy się dokładności i wytrwałości, zachowania porządku oraz wolnego wyboru. Jednym z charakterystycznych zadań, które stosuje się w tym przedszkolu to Lekcje ciszy, które pozwalają na uspokojenie, lepsze skupienie co przekłada się na łatwiejsze uczenie się i odkrywanie własnego wnętrza.

Od 1 września 2019 roku, Przedszkole Publiczne nr 29 ukierunkowane jest muzycznie. Wszechstronny rozwój dzieci osiąga się poprzez wprowadzanie najmłodszych w świat sztuki, prezentowanie otaczającej rzeczywistości za pomocą różnych form ekspresji artystycznej. Wśród dzieci, jak najszybciej odkrywa się, a następnie pozwala rozwijać wrodzonym talentom. W placówce tej panuje przyjazna, domowa atmosfera, a dzieci wyrażają się w aktywności twórczej, nie tylko muzycznej. Na wyposażeniu przedszkola jest instrument Orffa oraz wszelkie akcesoria muzyczne stosowane codziennie. Kadra nauczycieli posiada odpowiednie wykształcenie i posługuje się w swej pedagogice metodami Batti Strauss, Metodą kolorowych Dźwięków, Metodą Klanzy oraz Gordona.

Przedszkole Publiczne nr 25 Słoneczko stosuje twórcze metody aktywności ruchowej, Orfa, Labana, Kniessów, a także metody aktywizujące. Podopieczni tej placówki korzystają także z technik twórczego myślenia, metoda Ruchu Rozwijającego, metoda Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona oraz bajkoterapii. Palcówka jest objęta programem Mistrzowie Kodowania Junior, który jest realizowany we współpracy z firmą Samsung Electronics Polska. Podczas zajęć dzieci rozwijają podstawowe funkcje poznawcze takie jak pamięć, koncentrację, analizę, syntezę wzrokową i słuchową oraz koordynację ruchową. Program skonstruowany jest w sposób, który zachęca przedszkolaków do współpracy w grupie.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe