PCK we Włocławku ma 100 lat

  • 02.12.2019, 17:59 (aktualizacja 02.12.2019, 18:54)
  • Janusz Krysztop
PCK we Włocławku ma 100 lat fot. Janusz Krysztop

O godzinie 15:00 w Starej Remizie przy ulicy Żabiej rozpoczęły się uroczystości poświęcone 100 rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK jest najstarszą organizacją humanitarną i pozarządową, która jest równocześnie członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca. Jej główną misją jest niesienie pomocy humanitarnej w czasach klęsk i wojen. Lecz działalność ta, w czasach pokoju, jest o wiele szersza i rozciąga się na codzienną pomoc socjalną potrzebującym czy propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa.

„Dziś obchodzimy setną rocznicę powstania PCK. Zgromadziliśmy na spotkaniu przedstawicieli określonych środowisk, za wyjątkiem działaczy czerwonokrzyskich. Są honorowi dawcy krwi, są nasze siostry, które opiekują się ludźmi niepełnosprawnymi, niedołężnymi, którzy wymagają codziennej opieki. Od zakupów po higienę osobistą. W skromy sposób staramy się podziękować im wszystkim za wykonywaną pracę, za zaangażowanie. Dziękujemy wyróżnieniami, dyplomami, odznaczeniami. Cenimy sobie bardzo wysoko pracę ludzi, którzy czynią ją społecznie. Taki wolontariat jest dla nas bardzo cenny. Inwestujemy, dbamy także o to, aby pracować z młodzieżą w szkolnych kołach, Pozyskujemy coraz większą grupę młodych ludzi, którzy chcą pracować i angażują się. Jest w tym duża zasługa ich szkolnych opiekunów.”-    mówił podczas wystąpienia Władysław Dolecki, Prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża

Dzięki takim zabiegom we włocławskich szkołach powstają grupy honorowego krwiodawstwa, które liczą już łącznie około 200 członków. PCK nie jest zasilane środkami państwowymi, nie może pochwalić się nawet sponsorami. Jedyne zyski przydarzają się gdy PCK wygra otwarty konkurs np.: na sprawowanie opieki nad potrzebującymi.

„Od 100 lat wszędzie dla wszystkich. To motto, które na ten jubileusz zostało ułożone, zostało stworzone po tych latach doświadczeń i pracy. Pan przewodniczący zapoznał nas z historią Henri Dunant'a, który w 1859 roku spotkał tragedię pod Solferino. On zainicjował powstanie takiej organizacji jak Czerwony Krzyż. I nie było by polskiego Czerwonego Krzyży gdyby nie Henri Dunant, gdzie on wpoił wielu osobom to, że trzeba poświęcić się drugiemu człowiekowi. A nie byłoby Polskiego Czerwonego Krzyża tutaj we Włocławku, gdyby nie państwo, którzy wspieracie naszą organizację.”- dodał Zbigniew Klawczyński, Prezes Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Bydgoszczy

Medalami uhonorowano szereg osób oraz instytucji współpracujących z Polskim Czerwonym Krzyżem. Jeden z medali trafił do Urzędu Miasta Włocławek.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (73)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe