Szpital we Włocławku pokazuje sprzęt od WOŚP. Prezydent zapowiada przekazanie na licytację medalu Anwilu

  • 03.12.2019, 16:40 (aktualizacja 03.12.2019, 17:29)
  • Janusz Krysztop
Szpital we Włocławku pokazuje sprzęt od WOŚP. Prezydent zapowiada przekazanie na licytację medalu Anwilu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym odbyła się dziś konferencja prasowa poświęcona korzyściom płynącym z darów przekazywanych placówce przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W spotkaniu uczestniczył nowy szef sztabu WOŚP we Włocławku Kacper Marciniak, dyrektor szpitala Karolina Welka jak i prezydent miasta, Marek Wojtkowski.

„Nasz szpital korzysta bardzo dużo z tego dobrodziejstwa jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Rokrocznie wnioskujemy o różnego rodzaju sprzęty dla najmłodszych pacjentów. Są to pacjenci dwóch oddziałów pediatrycznych oraz oddziału neonatologii w szczególności. Są to sprzęty pierwszej potrzeby, najważniejsze, które tu w szpitalu są, o wartości od 300 do 500 tys. złotych. Inkubatory, pompy infuzyjne, któregoś roku był to aparat USG. Wnioskujemy o rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne i je otrzymujemy. Jest to fantastyczna pomoc i wsparcie dla szpitala w tym zakresie. (…) Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy angażują się w tą zbiórkę pieniędzy.”- informuje dyrektor szpitala Karolina Welka

Jak podkreśliła dyrektor Welka, choć szpital jest jednym z wielu odbiorców darów kupowanych przez WOŚP, to jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby takiej pomocy odmówiono.

„Miejmy świadomości, że pieniądze te są dobrze wykorzystywane, i że po prostu ratują życie młodym pacjentom, między innymi szpitala wojewódzkiego. Dlatego przy tej okazji serdecznie jeszcze raz dziękujemy, za głosem pani dyrektor prosimy o włączenie się do tegorocznej edycji. My jako miasto zawsze w tym uczestniczymy i w tym roku także będziemy te pieniądze zbierać.”- podkreśla Marek Wojtkowski

 

„Nie bez powodu spotykamy się tutaj pod tym serduszkiem, które szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry na znak tego, ze tutaj ten sprzęt zakupiony przez WOŚP też się znajduje. (…) W tym roku zbiórka odbywa się po raz 28. Jest to fenomen w skali światowej. I to nie jest tak, że zbiórki publiczne czy crowfunding szeroko rozumiany jest dedykowany państwom i społeczeństwom gorzej rozwiniętym. Prawda jest taka, a trzeci sektor obserwuję od kilku lat na całym świecie, że im społeczeństwo bardziej rozwinięte tym zbiórki publiczne wychodzą lepiej. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest tego świetnym przykładem.” - szef włocławskiego sztabu WOŚP Kacper Marciniak

Po kolejnych oddziałach oprowadziły przedstawicieli miasta i mediów Maria Gerwatowska, kierownik Oddziału Neonatologii, specjalista pediatra Danuta Pora oraz Irena Nowakowska, kierownik Oddziału Dziecięcego.

„Nasz sprzęt przeznaczony jest dla wcześniaków, dla tzw. noworodków hipotroficznych, dla dzieci z infekcjami wewnątrzmacicznymi czyli infekcjami wrodzonymi, oraz dla dzieci przyjmowanych z zewnątrz, które nie ukończyły jeszcze miesiąca życia.”- dodała Maria Gerwatowska, kierownik Oddziału Neonatologii

Na oddziale tym znajdziemy respiratory, cieplarki, kardiomonitory, oksymetry. Piętro wyżej, na oddziale obserwacji dziecięcej dzięki wysiłkom WOŚP pojawiły się specjalne fotele przeznaczone dla młodych matek, które umożliwiają prawidłowy wypoczynek ale i błyskawiczne i bezproblemowe wstanie gdy zajdzie taka potrzeba. Także i tu znajdują się kardiomonitory i oksymetry. Na wszystkich urządzeniach nieodzownie odnajdziemy logo WOŚP.

„Nasz sprzęt oczywiście służy dzieciom i wykorzystywany jest w oddziale, poradniach, na izbie przyjęć, także w czasie dyżurów. W ubiegłym roku otrzymaliśmy sporo sprzętu, echokardiograf, sprzęt do 24 godzinnego badania EKG, wykorzystujemy to na co dzień. Ponieważ wszystko jest pod ręką nie musimy korzystać ze sprzętu szpitalnego. Dużo badań, szybko przeprowadzonych, dzięki temu nie trzymamy pacjentów w izbie.”- twierdzi Irena Nowakowska, kierownik Oddziału Dziecięcego.

Kacper Marciniak przypomniał, że są jeszcze wolne miejsc dla wolontariuszy we włocławskim sztabie WOŚP i zachęcił do rejestracji internetowej lub osobistej przy ulicy w sztabie przy ulicy Łęgskiej 28 w budynku Centrum Kultury „Browar B”. W chwili obecnej jest dostępnych jeszcze około 200 miejsc. Wzorem lat ubiegłych podczas finału odbędą się także licytacje i szczególnych przedmiotów przekazanych specjalnie na tą okazję. Prezydent Wojtkowski zapowiedział przekazanie na ten cel medalu zdobytego przez koszykarzy Anwil Włocławek. Poprzedni złoty medal osiągnął podczas aukcji cenę ponad 6,5 tys złotych.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (23)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe