Budynek Sądu Rejonowego we Włocławku po remoncie. Robi wrażenie!

  • 03.12.2019, 17:29 (aktualizacja 03.12.2019, 17:50)
  • Janusz Krysztop
Budynek Sądu Rejonowego we Włocławku po remoncie. Robi wrażenie! fot. Janusz Krysztop

Remont zabytkowego budynku sądu rejonowego we Włocławku przy ulicy Klińskiego zakończył się 30 listopada. Petenci mogą znów korzystać z głównego wejścia i podziwiać wyremontowany, a przede wszystkim zaprojektowany na nowo główny hol budynku. Utrzymane w kontrastującej czerni i bieli wnętrze ze złotymi akcentami sprawia wrażenie powagi ale i przestronności. Wizualna zmiana jest duża, lecz są elementy, które należało zachować oddając jak najwierniej dotychczasowy wygląd.

„Od wielu lat były plany remontowe, szczególnie jeśli chodzi o te zabytkowe płytki podłogowe. Nie było na to środków, ale w końcu się udało. Przygotowane były 3 koncepcje wejścia głównego do budynku łącznie z holem głównym. Oczywiście wszystko uzgadniane było z konserwatorem zabytków.”- informuje Agata Tomaszewska, dyrektor Sądu Rejonowego we Włocławku

Dyrektor Tomaszewska wraz z prezesem Dariuszem Braciszewiczem odbyli wiele rozmów i konsultacji aby znaleźć najlepsze rozwiązania projektowe. Ostatecznie wybrany projekt głównego wejścia, przygotowany przez włocławską „Pracownię A” Artura Baranowskiego, nawiązuje swym wyglądem do konstrukcji włocławskiej Wzorcowni. Największym wyzwaniem było odnowienie posadzek, które kształtem, wielkością i kolorystyką miały zachować dotychczasowy charakter. Inwestycję zrealizowała włocławska firma Monimar.

„Zakres umowy był duży. Przebudowa wejścia głównego z dostosowaniem go dla osób niepełnosprawnych o co szczególnie nam chodziło. Remont głównego holu wraz z zabytkowymi płytkami i półpięter. Tam część płytek zostawiliśmy ponieważ takie było życzenie pani konserwator. Do tego remont pomieszczeń w innym budynku w celu dostosowania do przepisów RODO, i ze względów bezpieczeństwa, wymiana krat w oknach oraz remont części elewacji. (…) Łączny koszt wykonania prac to 643 223 zł.”- informuje Agata Tomaszewska, dyrektor Sądu Rejonowego we Włocławku

Środki na pokrycie remontów Sąd Rejonowy we Włocławku otrzymał po złożeniu zapotrzebowania od Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który jest instytucją zwierzchnią. Jak na wstępie zaznaczyła dyrektor sądu rejonowego, remont był niezbędny, a podczas jego trwania natrafiano na wiele ukrytych pod powierzchnią usterek, które wymagały dodatkowej pracy. Mimo to remont wykonano terminowo.

 

 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (23)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Schizo
Schizo 07.12.2019, 21:59
A schody są szczególnie przyjazne niepełnosprawnym. Totalny odlot !
Kujawiak
Kujawiak 06.12.2019, 22:18
I znowu iles drzew mniej, wszędzie bruk, bruk , kamień aluminium i szkło. Co one przeszkadzały? róbcie sobie wnętrza jak chcecie to tam brukujcie ! Pamięta ktoś jeszcze dzikie wino pnące się po tym budynku?
esteta
esteta 06.12.2019, 20:48
Pasuje jak pięść do nosa. Podobne szkarady można zobaczyć w Luwrze (szklana piramida) czy na Kremlu (pałąc zjazdów).
ewa
ewa 06.12.2019, 17:16
To wejście to porażka
Rękodzieło
Rękodzieło 04.12.2019, 23:03
Dziwi zgoda konserwatora na taki kiczowaty ganek,skrajny do architektury dawnej fabryki wódek.


Pozostałe