Lubraniec będzie miał obwodnicę! Brześć Kujawski...cóż...

  • 19.12.2019, 19:02 (aktualizacja 19.12.2019, 20:02)
  • Janusz Krysztop
Lubraniec będzie miał obwodnicę! Brześć Kujawski...cóż...

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku ruszy rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 270 Brześć Kujawski – Izbica Kujawska – Koło. Na niemal 30 kilometrowym odcinku drogi ma powstać obwodnica dla miejscowości Lubraniec. 16 grudnia Zarząd Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaakceptował założenia projektu przygotowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz uchwalił budżet, w którym zarezerwowano na ten cel środki finansowe w wysokości 46 milionów złotych. Największe wydatki, aż 33,3 mln złotych, zaplanowano na rok 2021.

W uzasadnieniu czytamy iż inwestycja ta realizuje cele Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Skutkiem jej realizacji podniesiona zostanie spójność wewnętrzna oraz dostępność zewnętrzna regionu. Przebudowa drogi wojewódzkiej w zaplanowanym kształcie ma usprawnić połączenie między Włocławkiem, a Koninem oraz wyprowadzić nadmierny ruch pojazdów z centrum Lubrańca, usprawnić ma również połączenie z Izbicą Kujawską i Brześciem Kujawskim. Jak czytamy poniżej, celem szczegółowym inwestycji jest zapewnienie obsługi ruchu pojazdów samochodowych, rowerzystów i ruchu pieszych wraz z poprawą bezpieczeństwa i warunków ruchu.

Inwestycja zakłada przebudowę systemu odwodnienia, budowę dodatkowych jezdni, nowego mostu na rzece Zgłowiączka, przepustów, zatok oraz przystanków autobusowych, a także oświetlenia, chodników i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W projekcie budżetowy przewidziano 100 tys zł na opracowanie pełnej koncepcji wraz z PFU i studium wykonalności. Na wykup gruntów przeznaczono 4 600 000 złotych. Przewidywany termin ukończenia prac to rok 2022.

Tymczasem mimo wieloletnich obietnic i deklaracji nie powstała jak do tej pory obwodnica w Brześciu Kujawskim. Przez Brześć Kujawski przebiega Droga Krajowa 62. Niejednokrotnie media informowały o wypadkach śmiertelnych w centrum Brześcia. Choć kolejne obietnice ze strony rządu posypały się w okolicach minionej kampanii wyborczej, znając umiejętność "dotrzymywania słowa" w tym względzie, brześcianie być może będą podziwiać jak buduje się obwodnica w Lubrańcu.

Za dwa lata w Brzeskiej Strefie Gospodarczej ma pracować 4 000 osób, które będą musiały dojechać do pracy. Na dobę ma wyjeżdżać nawet do 500 tirów.

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec Lubrańca
Mieszkaniec Lubrańca 21.12.2019, 13:08
Przetarg na przebudowę DW 270 oraz budowę obwodnicy Lubrańca miał być roztrzygnięty w pierwszym kwartale 2019r. Obiecywano to przed wyborami samorządowymi 2018r, obecnie mowa jest o roku 2020. To jest dotrzymywanie słowa przez polityków niezależnie od przynależności partyjnej.
Emergency
Emergency 20.12.2019, 08:11
Odpowiedzi dlaczego Brześć nie ma obwodnicy i mieć nie będzie, należy szukać na jednej z stacji benzynowych koło Brześcia.

Pozostałe