Co kulturalnego w styczniu?

 • 01.01.2020, 01:29
 • Janusz Krysztop
Co kulturalnego w styczniu?

Co przyniesie Nowy Rok w kulturze mieszkańcom Włocławka? W kwestii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego miasta nie powinni odczuwać kompleksów ani niedosytu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia stycznia.

 • 10 stycznia o godzinie 17:00 w Filii 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza odbędzie się spotkanie promocyjne zbioru poezji pt. „Aberracje” wydanego przez Agatę Jasińską. Wydarzenie organizowane jest przez WZD – nieformalną grupę literacką „W Zakamarkach Duszy”. Podczas spotkania wystąpią włocławscy muzycy: Sławomir Dorsz – gitara, Wiesław Herliczko – gitara, Karina Stawiszyńska – wokal.

 • 10 stycznia o godz. 18:00 w Klubie „Stara Remiza” odbędzie się koncert zespołu śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów Artes Ensemble. Widowisko muzyczne pt. „Powróćmy jak za dawnych lat” to najwyższy artystyczny poziom, urzekający klasycznym, wysublimowanym smakiem, zachwycający różnorodnością scenicznej akcji, scen filmowych i kostiumów prosto ze srebrnego ekranu oraz roztańczonych solistów. W programie m.in.: słynny przebój “Sex appeal” wykonywany przez Eugeniusza Bodo, duet Lody Niemirzanki i Aleksandra Żabczyńskiego w „Nie kochać w taką noc” śpiewany w filmie „Ada! To nie wypada!”, niezapomniane przeboje Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” czy “Na pierwszy znak”, szlagiery Zuli Pogorzelskiej „Ja się boję sama spać” i pierwszy w Polsce charleston “Zula”; “Już taki jestem zimny drań” w wykonaniu największego amanta polskiego przedwojennego kina – Eugeniusza Bodo i wiele, wiele innych.

  Bilet normalny w cenie 20 zł, ulgowy 17 zł.

 • Centrum Kultury „Browar B” zaprasza 12 stycznia na warsztaty plastyczne prowadzone przez Jacka Świgulskiego, profesjonalnego artystę plastyka. Będą one połączone z finisażem jego wystawy w Galerii Sztuki „Suszarnia”. Same warsztaty odbędą się pod hasłem „Wszystko dookoła”. Ich podstawowym założeniem jest sprowokowanie nowego sposobu pracy twórczej, który stwarza nowe horyzonty i otwiera zupełnie nowe możliwości pracy twórczej. Na warsztatach zostanie położony nacisk na wyobraźnię, jej stymulację i rozwój czyli na kształtowanie postawy kreatywnej. Wśród uczestników mile widziane doświadczenie artystyczne, ale najważniejsza jest gotowość do podejmowania nowych wyzwań twórczych, ciekawość i chęć pracy.

  Jacek Świgulski to absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i rysunku. W trakcie studiów był stypendystą rządu duńskiego. Dwukrotnie wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu artystów, opublikowanym na łamach Rzeczypospolitej.

  Koszt uczestnictwa w warsztatach 20zł/os. Obowiązują wcześniejsze zapisy (do 7 stycznia 2020 r.).

 • Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zaprasza na koncert Waldemara Malickiego pt. „Klasyka po bandzie”. Koncert odbędzie się 5 stycznia o godzina 16:00. Dodatkowy koncert o godzinie godz. 19.00! Bilety w cenie 100,00 zł., 90,00 zł. i 80,00 zł.

 • Teatr Impresaryjny zaprasza całe rodziny także 12 stycznia o godzinie 11:00 na przedstawienie, które jest 86 Premierą Teatru „Skene”. Tym razem na włocławskiej scenie będzie można zobaczyć „Akademię pana Kleksa” – sztukę, która wierną oryginałowi adaptacją sceniczną powszechnie znanej i lubianej książki Jana Brzechwy pod tym samym tytułem. Adaptacja i reżyseria: Mieczysław Synakiewicz.Cena biletów: parter – normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, rząd XVIII 15 zł, balkon – 15 zł.

 • Galeria Sztuki Współczesnej przy ulicy Miedzianej w dniach 17 stycznia - 9 lutego zaprosi miłośników sztuki na wystawę twórczości Janusza Akermanna, która zaprezentuje nam grafikę i malarstwo tego absolwenta i profesora Akademii sztuk Pięknych w Gdańsku. Janusz Akermann uzyskał dyplom z malarstwa w 1985 roku w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza zaś aneks do dyplomu realizował w technice linorytu barwnego w pracowni profesora Czesława Tumielewicza. Uczestnik licznych wystaw i konkursów zarówno w Polsce i za granicą, prezentujących malarstwo i grafikę. Swoją twórczość, w różnych odsłonach, przedstawiał także na wielu wystawach indywidualnych. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, spośród których na podkreślenie zasługuje nagroda za grafikę na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1988 roku.

 • 23 stycznia o 19:00 w Centrum Kultury „Browar B” rozpocznie się koncert francuskich przebojów „Pod dachami Paryża” w wykonaniu ukraińskiej orkiestry. Podczas dwugodzinnego spotkania nasze uszy nacieszą się najprawdziwszą muzyką francuską, która narodziła się na Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. To muzyka, której nierozerwalnie wiąże się z nazwiskami takimi jak Edith Piaf, Joe Dassin, Dalida, Mireille Mathieu. To kankan, kabarety (na czele z “Moulin Rouge”!), a nawet upiór – bo to właśnie w Operze Paryskiej straszył bohater powieści i musicalu.

  Wydarzenie organizuje Agencja Brussa. Bilety w cenie 115 zł.

 • W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w styczniu trwać będą dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich to „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Druga wystawa czasowa to „Włocławski Alfabet Sztuki. Plastyka włocławska II poł. XX w. ze zbiorów MZKiD”, która prezentuje wybrane dzieła artystów tworzących w mieście i regionie na przestrzeni od 1945 do 2000 r.

Ponadto wszystkie włocławskie instytucje kultury zapraszają na regularnie odbywając się warsztaty oferujące zajęcia o szerokiej gamie tematycznej adresowane do dzieci oraz całych rodzin.

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe