Prywatny właściciel kamienicy otrzymał pół miliona zł - tak odrestaurował kamienicę. Ratusz ogłosił kolejne dotacje

  • 07.01.2020, 17:43 (aktualizacja 07.01.2020, 21:22)
  • Janusz Krysztop
Prywatny właściciel kamienicy otrzymał pół miliona zł  - tak odrestaurował kamienicę. Ratusz ogłosił kolejne dotacje fot. archiwum/Dariusz Ślufiński/Janusz Krysztop

Dziś o godzinie 11:30 odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowano efekty ukończonej właśnie rewitalizacji kamienicy przy ulicy Brzeskiej 23. Znajdująca się w prywatnych rękach nieruchomość otrzymała niemal pół milionowe wsparcie z Urzędu Miasta w ramach prowadzonej rewitalizacji śródmieścia, na wykonanie szeregu prac remontowych i restauracyjnych, które poprawiły standard życia mieszkańców jak i samą estetykę miejsca.

„Dzięki programowi dotacji, który uruchomiliśmy w 2019 roku, ta kamienica została odrestaurowana. Chcę dodać, że ta dotacja wyniosła prawie 500 tys złotych. W taki sposób chcemy wspomagać prywatnych właścicieli z uwagi na to, że w strefie rewitalizacji mienia komunalnego nie mamy zbyt wiele. Dlatego chcąc mobilizować prywatnych właścicieli pomagamy im finansowo. Na ten rok, na ten cel, pieniądze w budżecie miasta też zostały zagwarantowane i w odpowiednim czasie poinformujemy państwa o konkursie dotacyjnym.” - poinformował Marek Wojtkowski

 

Jak poinformował prezydent, różne programy wsparcia zgodne z Gminnym Programem Rewitalizacji obowiązującym przez 10 lat, będą kontynuowane. Jednak w ich realizacji Urząd Miasta liczy także na środki zewnętrze pozyskiwane z województwa jak i z budżetu krajowego.

„Dziś, 7 stycznia, rozpoczynamy nowy etap dotacji, jest to pierwszy dzień składania wniosków o dotacje. Wnioski składane będą do 28 lutego, następnie Wydział Gospodarki będzie je weryfikował. W tym roku przewidziano kwotę z budżetu miasta ale w gestii Wydział Rewitalizacji. Jest to kwota półtora miliona złotych. (…) W pierwszej edycji dofinansowanie otrzymało 6 kamienic. Brzeska 23 to jest największa inwestycja, która została wykonana w ramach dotacji »Inwestycja z klasą«.” - poinformowała Barbara Moraczewska

Jak twierdzą włodarze miasta, programy dotacyjne spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz przynoszą wymierne i pozytywne skutki, tak więc rewitalizacja pozostaje priorytetem włocławskiego Ratusza. Trudno ocenić ilu chętnych skorzysta z programów wsparcia w 2020 roku, lecz wiele wskazuje na to, że będzie ich więcej niż roku ubiegłym. Do pierwszego etapu procedury zgłosiło się już 20 chętnych. Do wykorzystania są środki dostępne w 4 programach: Inwestycja z klasą, Remont krok po kroku, Historia się opłaca oraz Witryna Plus.

„Mam historyczne zdjęcia, przygotowuję prospekt, który będzie wydany za około półtora miesiąca, który będzie pokazywał jak wyglądało to przed i jak wygląda teraz. Zakres prac był bardzo duży, a czasu było bardzo mało. Zrobiliśmy to w dwa miesiące. Nowe ogrodzenie, nowy bruk, nowe elewacje, nowe są pokrycia dachowe. Wymieniono ponad 30 okien, ponad 25 drzwi wewnętrznych jak i drzwi zewnętrzne.” - podsumował Dariusz Ślufinski

Poprawiono także ogólnospławną kanalizację w obrębie podwórza oraz wyremontowano klatki schodowe skuwając stare tynki i kładąc nowe. Aby otrzymać dofinansowanie do remontu w Strefie Rewitalizacji, zależnie od programu do jakiego chcielibyśmy przystąpić, należy posiadać 30% lub 50% własnego wkładu. Trzeba też legitymować się 100% własnością danej nieruchomości. Jak zapewniał pan Dariusz, warto skorzystać. 

O dziś do 28 lutego ratusz ustalił termin składania wniosków o udzielenie dotacji na roboty budowlane polegające na remoncie lub przebudowie oraz na prace konserwatorskie i restauratorskie w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości położonych w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji. 

 

 

 

Janusz Krysztop

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gratulacje!
Gratulacje! 12.02.2020, 19:33
Gratuluje!

Pozostałe