czwartek, 28 marca 2024 16:58

87 zdobytych goli, 22 wygrane mecze czyli Lider Włocławek w roku 2019

Autor: fot.B.Obałkowska

Rok 2019 był dla drużyny Lidera Włocławek najbardziej udanym pod względem sportowym w historii jego istnienia. Po raz drugi klub wywalczył awans do IV ligi, gdzie jako beniaminek piłkarze Lidera radzą sobie świetnie i po rundzie jesiennej zajmują drugie miejsce w tabeli z niewielką stratą do prowadzącego w lidze Pomorzanina Toruń. Piłkarze Lidera rozpoczęli właśnie przygotowania do rundy rewanżowej IV ligi, a my postanowiliśmy sprawdzić jak miniony rok wygląda w liczbach. Pod uwagę braliśmy mecze rozegrane w roku kalendarzowym. Czyli wyniki z rundy wiosennej ligi okręgowej (V ligi) sezonu 2018/2019 i rundy jesiennej IV ligi 2019/2020.

Rozegrane mecze
W roku 2019 Lider rozegrał 33 oficjalne mecze (15 w V lidze, 17 w IV lidze i 1 mecz pucharowy). 22 mecze zakończyły się zwycięstwem Lidera, 4 mecze włocławianie zremisowali i 7 razy schodzili z boiska pokonani. W podziale na mecze na własnym boisku i na wyjeździe wygląda to następująco: 10 zwycięstw, 4 remisy i 2 porażki (bramki 47:18) w meczach „u siebie” i 12 zwycięstw i 5 porażek (bramki 40:22) na wyjazdach. Ciekawostka, że na wyjazdach drużyna Lidera okazała się bezkompromisowa i ani razu nie zremisowała. mecze u siebie mecze wyjazdowe

Zdobyte i stracone gole
Piłkarze Lidera zdobyli 87 goli (co daje średnio 2,63 gola na mecz), a stracili 40 (średnio 1,21 gola w każdym meczu). Najwyższą wygraną Lider zanotował w meczu V ligi z Orłem Służewo zwyciężając 8:1. Dwukrotnie włocławianie zanotowali porażki po 2:0 (z Lechem Rypin i Chemikiem Bydgoszcz) i były to najwyższe przegrane ligowe w mijającym roku. Najwyższa przegrana przytrafiła się w meczu pucharowym z GKS Baruchowo 2:8 (w meczu tym Lider wystawił do gry drużynę złożoną głównie z juniorów). W lidze najwięcej goli w jednym meczu (po 3) strzelili włocławianom zawodnicy Notecianki Pakość (wynik 4:3) , Lubienianki i Piasta Złotniki Kujawskie (wyniki 3:3 w V lidze).

Zawodnicy
W 33 meczach barwy Lidera reprezentowało 49 zawodników ( 7 grało w meczach IV i V ligi, 15 tylko w meczach IV ligi, 19 tylko w V i 8 tylko w pucharze). Najwięcej minut w 2019 roku w zespole Lidera rozegrał Szymon Kożecki, który na boisku spędził 2374 minuty (zagrał w 29 meczach). Tyle samo meczy rozegrał Dariusz Witkowski, który zaliczył 2243 minuty na boisku. Uwaga - obaj zawodnicy urodzili się w roku 2001, a więc to jeszcze juniorzy !!! Dodatkowo Witkowski występował w drużynie juniorów starszych i walnie przyczynił się do awansu juniorów do ligi makroregionalnej – zdobywając jedną z bramek w ostatnim decydującym meczu. Kolejnym zawodnikom w „nabijaniu” minut przeszkodziły kontuzje. Na kolejnych miejscach w tej statystyce znaleźli się: Rafał Burzyński 1786 minut w 27 meczach, Adrian Klepacz – 1782 minuty w 21 meczach, Bartłomiej Grube – 1771 minut w 23 meczach. Średnia wieku zawodników Lidera występujących w 2019 roku to 19 lat ! Najstarszy 30 lat, najmłodszy 16 lat. W podziale na lata: 16 lat – 1 zawodnik, 17 lat – 13, 18 lat – 16, 19 lat – 6, 21 lat – 3, 22 lata - 6, 23 lata -2 i po jednym w wieku 25 i 30 lat. Najstarszy i najbardziej doświadczony Robert Kowalczyk okazał się również najlepszym strzelcem drużyny.

Strzelone gole
Łupem bramkowym podzieliło się 24 zawodników. Najskuteczniejszy był Robert Kowalczyk – zdobywca 12 goli (wszystkie strzelone w IV lidze). O jedną bramkę mniej strzelił Bartłomiej Grube (8 goli w V lidze i 3 gole w IV lidze), 9 goli zdobył Rafał Burzyński (8 goli w V i 1 gol w IV). Kolejni w tej klasyfikacji Damian Narożniak i Patryk Jaworski zdobyli po 7 goli i strzelali tylko w meczach V ligi.

Żółte i czerwone kartki
Piłka nożna jest grą kontaktową, dlatego w ferworze walki zdarzają się oczywiście faule. Piłkarze Lidera byli w 2019 roku 77 razy karani przez arbitrów kartkami. 72 kartki koloru żółtego i 5 czerwonych (z tego 4 to konsekwencja 2 żółtych) – oto bilans z całego roku. W IV lidze kartek było znacznie więcej, bo 49. Wynika to oczywiście z tego, że mecze były dużo bardziej zacięte niż te w V lidze, gdzie Lider najczęściej posiadał dużą przewagę nad rywalami. W całym roku na jeden mecz średnio przypada ponad 2,33 kartki. Największym „brutalem” w drużynie okazał się Adrian Klepacz, który ujrzał 9 żółtych kartek (i 1 czerwoną, która byłą konsekwencją 2 żółtych w jednym meczu), zaraz za nim Adrian Pęgowski – 8 żółtych (w konsekwencji 2 czerwone), 6 kartek ujrzał Grube,a po 5 Robert Kowalczyk (w konsekwencji 1 czerwona), Patryk Miarka i Kacper Duduś. Bezpośrednio czerwoną kartką napomniany został tylko Michał Cichacki w meczu z Lechem Rypin.