Na co wydano 836 883,74 zł dotacji na remonty kamienic w SSR?

  • 15.01.2020, 17:08 (aktualizacja 15.01.2020, 18:12)
  • Janusz Krysztop
Na co wydano 836 883,74 zł dotacji na remonty kamienic w SSR? fot. Janusz Krysztop

Włocławski Ratusz opublikował rejestr dotacji przyznanych na roboty budowlane polegające na remoncie lub przebudowie oraz na prace konserwatorskie i restauratorskie lokali położonych w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji w 2019 r. Zdecydowanie największą do tej pory kwotą przyznanej dotacji może poszczycić się kamienica przy ulicy Brzeskiej 23, przy której 7 stycznia odbyła się konferencja prasowa. Wówczas to prezydent miasta Marek Wojtkowski przyznał, że dotacje przyznawane poszczególnym prywatnym właścicielom to sposób na ich mobilizację i w konsekwencji poprawę stanu budynków co przekłada się z kolei na wygląd i postrzeganie śródmieścia. Właściciele miejsc, którzy otrzymali dotacje, musieli ponieść od 30% do 50% całkowitych kosztów wykonanych prac.

Przy ulicy Brzeskiej dotację w wysokości ponad 530 tys złotych przeznaczono na remont i zagospodarowaniem terenu. Wyremontowano 2 budynki, odnowiono elewacje, przeprowadzono remont przejazdu, klatek schodowych, wymieniono kanalizację ogólospławną i odnowiono instalację elektryczną części wspólnej. Na utwardzonym podwórzu pojawiło się nowe ogrodzenia oraz pergola śmietnikowa. Cały teren podwórza jest też obecnie monitorowany.

Blisko 240 tys na renowację otrzymała kamienica przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27. Jest to wyróżniający się swoją charakterystyczną fasadą budynek doskonale widoczny każdemu kierowcy, który pokonuje włocławski most w kierunku centrum. W tej lokalizacji wyremontowano elewację i dach. Nowa konstrukcję dachową docieplono, odtworzono dawne rynny i rury spustowe. Uzupełniono ubytki w tynkach i charakterystycznej architektonicznej okładzinie zachowując oryginalną stylistykę obiektu. Odtworzono także stolarkę okienną i drzwi wejściowych, a na stronie północnej odtworzono balkony. Całkowity koszt prac wyniósł niemal pół miliona złotych. Tu także obecny jest monitoring.

Przy Bulwarach odnowiono także kamienicę znajdującą się pod numerem 18. Za niecałe 40 tys przyznanej dotacji (przy całkowitym koszcie prawie 130 tys) wykonano remont elewacji, zmieniono konstrukcję dachu oraz wymieniono jego pokrycie.

W kamienicy przy ulicy Piekarskiej 3 odnowiono 4 balkony. Przyznana dotacja wyniosła prawie 14 tys zł, a koszt całkowity tych prac to prawie 70 tys złotych.

Remont elewacji oraz pokrycia dachowego budynku mieszkalnego wykonano przy ulicy Żabiej 27. Całkowity koszt remontu to nieco ponad 47 tys złotych, a otrzymana dotacja wyniosła 13,5 tys złotych.

Ostatnią lokalizacją wyszczególnioną w dokumencie jest Zduńska 4. Remont ściany podłużnej budynku oficyny wsparto dotacją w wysokości 4 tys złotych.

W 2020 roku w budżecie miasta zagwarantowano na kolejne renowacje w Strefie Rewitalizacji półtora miliona złotych. Termin składania wniosków mija 28 lutego. Dotacje można otrzymać na roboty budowlane polegające na remoncie lub przebudowie oraz na prace konserwatorskie i restauratorskie w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości położonych w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.

Janusz Krysztop

Zdjęcia (17)

Wymiana czterech balkonów u. Piekarska 3

Wymiana czterech balkonów u. Piekarska 3

ul. Zduńska 4 Remont ściany podłużnej budynku

ul. Zduńska 4 Remont ściany podłużnej budynku

ul. Bulwary 18

ul. Bulwary 18

ul. Bulwary 27 Remont elewacji, wymiana balkonów, odtworzenie stolarki…

ul. Bulwary 27 Remont elewacji, wymiana balkonów, odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej

ul. Żabia 27

ul. Żabia 27

ul. Brzeska 23 remont ogrodzenia, dachu, elewacji,przejazdu klatek,wymiana…

ul. Brzeska 23 remont ogrodzenia, dachu, elewacji,przejazdu klatek,wymiana kanalizacji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe