193 mieszkańców Włocławka za, 111 przeciw. Zmienią się granice miasta choć włocławianie mają obawy...

  • 22.01.2020, 18:17 (aktualizacja 22.01.2020, 18:23)
  • Bogumiła Obałkowska
193 mieszkańców Włocławka za, 111 przeciw. Zmienią się granice miasta choć włocławianie mają obawy...

28 października pisaliśmy o planach przyłączenia do Włocławka 180 hektarów kosztem gminy Włocławek. Artykuł TUTAJ. Zapowiedziano wówczas konsultacje z mieszkańcami. Obecnie ankieta konsultacyjna została zakończona i decyzją głosujących obszar 180 ha ma zostać włączony do Włocławka. 

Termin konsultacji został wyznaczony na dni 3-17 grudnia 2019 roku. We wtorek 3 grudnia uruchomiona została elektroniczna wersja ankiety konsultacyjnej na stronie www.wloclawek.pl. Można było również głosować w formie tradycyjnej, papierowej w budynku Urzędu Miasta oraz Śródmieście Cafe. W ankiecie wzięło udział 347 osób. Za nieważne uznano 41 głosów. Ważnych 306. Za poszerzeniem granic administracyjnych Gminy Miasto Włocławek o część terytorium Gminy Włocławek opowiedziało się  193 mieszkańców Włocławka, przeciw było 111. Dwóch wstrzymało się od głosu. 

Obecnie zawiązała się grupa mieszkańców, która ma duże obawy co do tego przedsięwzięcia i sposobu w jaki realizowane były tzw. "konsultacje społeczne" w tej sprawie. Założyli oni stronę internetową na której uzasadniają swoje obawy. Czytamy tam m.in:

"W ocenie części mieszkańców Michelina aktualna koncepcja jest najbardziej kontrowersyjną z wszystkich poprzednich pomysłów. Zakłada bowiem przyłączenie 180 hektarów lasu, aby wybudować 2km drogi łączącej Michelin z miastem. (...)Zasadnicza część planowanego połączenia drogowego będzie przebiegać z dala od zabudowań jednorodzinnych (ulica Brzezinowa, Letnia, Smocza i główny trakt przez las do skrzyżowania drogi nr 62 z ulicą Wiejską) i nie powinna być bardziej niż dotychczas uciążliwa dla mieszkańców, jednak zwiększenie natężenia ruchu wzdłuż ulic Zachodniej, Liściastej, Szyszkowej do ulicy Smoczej może budzić emocje, gdyż ze spokojnych dotychczas ulic mogą zamienić się w ulice o dużym natężeniu ruchu. Ponadto mieszkańcy ulicy Zachodniej powinni liczyć się z koniecznością wprowadzenia zakazu parkowania wzdłuż ulicy Zachodniej, gdyż zaparkowane przy posesjach auta będą stanowiły znaczne utrudnienie dla płynności ruchu, ponieważ ulica Zachodnia jest wąska i całkowicie nieprzystosowana do takiego natężenia ruchu jakiego można się spodziewać po sfinalizowaniu koncepcji UM. Odrębną kwestią jest możliwa do osiągnięcia przepustowość ulic po zachodniej stronie Michelina (Zachodnia, Liściasta, Szyszkowa), wydaje się, że z racji niewielkiego ich znaczenia nie należy się spodziewać mimo wszystko istotnego natężenia ruchu. Ale w związku z tym powstaje pytanie po co wobec tego wydawać publiczne pieniądze i taką drogę (Szyszkowa) budować.

Reasumując, dotychczasowe obawy o wykarczowanie lasu sąsiadującego z zachodnią częścią Michelina, w świetle zapewnień przekazanych przez Pana Wiceprezydenta w dniu 7.11.2019 są bezzasadne. Jest jednak wiele przykładów w skali kraju, gdzie publicznym czy prywatnym, lokalnym inwestorom wydawano ostatecznie zgody na różne, kontrowersyjne inwestycje w obszarach leśnych, również chronionych prawem jak na przykład zamek w puszczy noteckiej czy budowa obwodnicy Augustowa. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest spoglądanie na ręce naszych włodarzy, kontrolowanie ich poczynań i rozliczanie podczas kolejnych wyborów. Dotychczasowy przekaz strony sugerujący wycinkę 180 ha lasu, może nieco histerycznie przesadzony, mógłby być wobec powyższych ustaleń odebrany jako nierzetelny i został usunięty. Kwestię zapewnień włodarzy miasta, że las nie zostanie wykarczowany dla innych celów niż droga, pozostawić należy mieszkańcom. Pewne jest natomiast to, że odebrany gminie teren leśny, gdy zostanie przyłączony do granic miasta, bez żadnych wątpliwości budził będzie pokusę wykorzystania go do innych celów, których realizacja może w przyszłości doprowadzić do wykarczowania znacznych obszarów leśnych. Proszę pamiętać, że w naszym kraju można wszystko, bez względu na to, kto aktualnie jest przy władzy, to tylko kwestia pomysłowości, zmiany ustawy czy rozporządzenia i co najsmutniejsze – znajomości.

Ankietę mamy już za sobą, jej wyniki zostaną przedstawione na najbliższej sesji Rady Miasta Włocławek, która odbędzie się 28 stycznia - w najbliższy wtorek. Czy mieszkańcy, którzy mają zastrzeżenia co do konsultacji społecznych pojawią się w ratuszu? Czy słuszne są obawy mieszkańców o przeznaczeniu terenów pod inne cele niż droga? Poczynania włodarzy jak i działań mieszkańców będziemy obserwować. Na ten moment wszelkie decyzje wydają się już podjęte, bowiem projekt był już głosowany przez Radę Miasta 29 października 2019 r. 23 obecnych na sesji radnych zagłosowało "za".

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe