Zakupy na Allegro podrożeją. Od 2 kwietnia popularny serwis wprowadza zmiany w sposobie naliczania prowizji

  • 23.01.2020, 19:14 (aktualizacja 23.01.2020, 19:22)
  • Janusz Krysztop
Zakupy na Allegro podrożeją. Od 2 kwietnia popularny serwis wprowadza zmiany w sposobie naliczania prowizji

Najbardziej chyba znany polski internetowy serwis handlowy i aukcyjny, Allegro.pl, wprowadza zmiany w sposobie naliczania prowizji. W konsekwencji doprowadzi to najprawdopodobniej do podwyżek cen dla kupujących lecz uderzy przede wszystkim w samych sprzedających – głównie w niewielkie firmy handlowe jak i sprzedawców detalicznych, którzy oferują drobne i niedrogie artykuły za pośrednictwem tej platformy.

Informacje te zostały opublikowane 17 stycznia. Od 2 kwietnia 2020 roku prowizja od sprzedaży będzie obliczana na nowych zasadach. W transakcjach innych niż z dostawą "Allegro Smart!" prowizja będzie obejmować łączny koszt produktu i dostawy. Ma to w perspektywie obniżyć koszt dostawy ponoszony przez sprzedających. Nie brak jednak sceptyków, a nawet głosów oburzenia. Do tej pory jeśli sprzedawano przedmiot za 100 zł plus przesyłka 20 zł, prowizja była naliczana od wartości sprzedawanego towaru (100 zł). Po zmianach będzie naliczana od kwoty łącznej – w tym przypadku od 120 zł.

„Aby wpłynąć na obniżenie kosztów dostawy w serwisie, od 2 kwietnia 2020 roku prowizją od sprzedaży obejmiemy wartość całej transakcji - łącznie z kosztem dostawy opłaconym przez kupującego. Nie obejmie to jednak wszystkich transakcji i wcale nie musi to oznaczać podniesienia kosztów prowadzenia sprzedaży na Allegro. Wystarczy spełnić kilka prostych warunków, aby prowizja nadal obejmowała jedynie koszt sprzedanego towaru. Będzie tak w przypadku, gdy sprzedaż będzie zrealizowana w ramach Allegro Smart!, a więc bez dodatkowych kosztów dostawy dla klienta.” - czytamy w uzasadnieniu tej decyzji

To sami sprzedający mieliby zadbać o to aby ich wysyłki były jak najtańsze. Jednak na forach dyskusyjnych pojawiają się pytania, dlaczego sprzedający mieliby ponosić koszty prowizji od usługi, której allegro.pl nie wykonuje? Nie są to jedyne podwyżki, których allegrowicze doświadczą i już doświadczają w nowym roku. Już od stycznia bowiem wzrosły maksymalne stawki prowizyjne oraz procentowe między innymi w działach obuwie, akcesoria samochodowe czy sport i turystyka.

 

 

 

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe