Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 12:19
Reklama

Będą zmiany na przejściach dla pieszych wiodących przez Drogi Krajowe na skutek wyników audytu GDDKiA

Podziel się
Oceń

Będą zmiany na przejściach dla pieszych wiodących przez Drogi Krajowe na skutek wyników audytu GDDKiA

Autor: fot. Janusz Krysztop

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zainicjowała w 2019 roku zaplanowany na 2 lata audyt przejść dla pieszych znajdujących się na drogach krajowych. W 2018 roku wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14% wszystkich tego typu zdarzeń. Aż 25,8% wszystkich zabitych na drogowych podległych GDDKiA to właśnie piesi. Trwający audyt pozwolił na opracowanie raportu zawierającego ranking przejść dla pieszych wraz z rekomendacją stosownych zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ramach pierwszego etapu działań skontrolowano 682 przejścia na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg. Kontrolerzy zwracali uwagę na następujące aspekty:

  • prawidłową lokalizację i geometrię przejścia
  • warunki widoczności na przejściu dla pieszych w dzień i w nocy
  • stan i prawidłowość oznakowania pionowego i poziomego
  • stan nawierzchni przejścia i przed przejściem
  • możliwość dojścia do przejść i stan miejsc oczekiwania pieszego na przejście
  • prawidłowość odwodnienia obszaru przejścia
  • prawidłowość oświetlenia samego przejścia, jak również miejsc oczekiwania pieszego na przejście przez drogę oraz odcinków dojazdowych do przejścia dla pieszych

Najczęstszym zastrzeżeniem pokontrolnym jest nieobecność udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących. Dotyczyło to aż 70% skontrolowanych przejść. Braki lub niepełne oznakowania poziome wykryto na niemal co czwartym przejściu (24% skontrolowanych przejść). W podobnej liczbie przypadków (22%) wskazano na konieczność zastosowania rozwiązań ograniczających prędkość pojazdów. Przejścia oceniono w skali od „0” – bardzo duże ryzyko dla niechronionych użytkowników ruchu, do „5” – bardzo niskie ryzyko powstania zdarzeń drogowych.

„Na 9% skontrolowanych przejść (61 sztuk) stwierdzono duże lub bardzo duże ryzyko niechronionych uczestników ruchu drogowego, co w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego mogłoby nieść za sobą ryzyko śmierci pieszego. Na tych przejściach konieczne są kompleksowe zmiany opisane w zaleceniach dla każdego z nich. Z kolei w przypadku 36% skontrolowanych przejść (245 sztuk) stwierdzono niskie lub bardzo niskie ryzyko powstania zdarzenia drogowego. Na tych przejściach nie są konieczne zmiany.” – informuje GDDKiA

W przypadku 13 przejść zlokalizowanych w miejscach niebezpiecznych, o ograniczonej widoczności oraz gdzie kierowcy rozwijają duże prędkości, zaproponowano, w zależności od sytuacji, jako rozwiązanie zalecane lub alternatywne, likwidację przejścia. Natomiast na 97 przejściach wskazano na konieczność ich doświetlenia. Lecz w tych przypadkach aby takich zmian dokonać w sprawę muszą zaangażować się władze lokalne, ponieważ spełnienie określonych warunków technicznych dla dróg w tych miejscach określa rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Nakłada ono obowiązek doświetlenia przejść na poszczególne gminy w ramach zadań własnych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada sukcesywne wprowadzanie niezbędnych zmian, uzupełnianie lub odtwarzanie oznakowania poziomego i pionowego czy też zmiany lokalizacji przystanków w pobliżu przejść dla pieszych, poprawę widoczności oznakowania pionowego czy też usuwanie zieleni ograniczającej widoczność. Ostatecznym celem tych wszystkich działań ma być „zero” ofiar śmiertelnych.



Napisz komentarz
Komentarze
Oleńka 14.02.2020 21:12
Przejście koło cmentarza we Włocławku to tragedia. Samochody które wyjeżdzają z cmentarnej jadące w kierunku Kowala/Łodzi jeżdzają wprost na pieszych przechodzących. Ci od ulicy Górskiego też jak jadą w stronę Kowala nie patrzą, podobne beznajdzie zrobione przejscie jest koło poczty na chopina. Ci co wyjeżdzają z królwieckiej i skręcają w stronę kazika też portącają ludzi. Kiedy miasto zrobi podobny audyt?

Reklama
Reklama
Reklama