6 obwodnic ma powstać w kujawsko-pomorskim. Prof. Z.Girzyński o programie:"Jego istotą jest to aby żadne województwo nie zostało pominięte i wykluczone"

  • 17.02.2020, 13:10 (aktualizacja 17.02.2020, 17:07)
  • Janusz Krysztop/KPRM
6 obwodnic ma powstać w kujawsko-pomorskim. Prof. Z.Girzyński o programie:"Jego istotą jest to aby żadne województwo nie zostało pominięte i wykluczone" fot. KPRM

W Ministerstwie Infrastruktury opracowano „Program budowy 100 obwodnic” na lata 2020-2030. 8 lutego ogłoszono listę obwodnic jakie mają powstać w województwie kujawsko-pomorskim. Na przedstawionej liście znalazł się między innymi Brześć Kujawski oraz Nowa Wieś koło Lipna. Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych, które będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Docelowo powstać ma 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Nowe trasy mają spełniać najwyższe parametry techniczne i być dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 tony na oś. Na trasach pojawią się urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Planowane obwodnice mają przyczynić się wyprowadzenie ruchu z miast i do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Koszt rządowego programu obliczono na blisko 28 miliardów złotych.

„Rząd przywiązuje dużą wagę do kwestii infrastruktury, zarówno jeśli chodzi o połączenia kolejowe, drogowe jak i transport lotniczy. Dlatego jednym z ważnych elementów tego rządu są bardzo daleko idące propozycje, które umożliwią nowoczesny rozwój Polski. To jest np.: Centralny Port Komunikacyjny, nowoczesne lotnisko doskonale skomunikowane z siecią dróg i połączeń kolejowych. Ale i inwestycje o mniejszym znaczeniu strategicznym ale za to niezwykle ważne z punktu widzenia komfortu życia mieszkańców w całej Polsce. Tym właśnie jest program budowy obwodnic. Jego istotą jest to aby żadne województwo nie zostało pominięte i wykluczone.” – mówi Zbigniew Girzyński, poseł na Sejm RP

W naszym regionie jako miejsca najpilniej potrzebujące inwestycji drogowej wskazano na Brześć Kujawski, Lipno i Kowalewo Pomorskie. Obecnie trwają prace przygotowawcze pod inwestycje. Wytyczone zostaną ciągi komunikacyjne, następnie uruchomione zostaną procedury pozyskania gruntów pod budowę, niezbędne będą także decyzje środowiskowe. Obwodnice miast oznaczają efektywniejsze funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu co przekłada się na jakości życia mieszkańców. Nie bez znaczenia jest także zmniejszony stopień zanieczyszczenie powietrza.

Budowa obwodnic ma zostać sfinansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego do którego wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, obligacji oraz wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Ale istotnym źródłem będą także środki Unii Europejskiej, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

 

Janusz Krysztop/KPRM

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
XZY
XZY 17.02.2020, 23:08
Mam nadzieje że dojdzie do zrobienia tych obwodnic, a nie jak zwykle odtrąbienie sukcesu a palcem po wodzie pisane

Pozostałe