Upamiętnią ludobójstwo niezwykłym koncertem

  • 18.02.2020, 20:12 (aktualizacja 18.02.2020, 20:20)
  • Janusz Krysztop
Upamiętnią ludobójstwo niezwykłym koncertem

W sobotę 29 lutego, w auli Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, zabrzmi niezwykły koncert pod tytułem „Piaśnicka Msza Żałobna”. Requiem to, upamiętniające 80-tą rocznicę ludobójstwa z okresu II Wojny Światowej, składa się z 9 pieśni, 9 tematów muzycznych. Msza, wykonywana podług obrządku rzymskiego, jest epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich, ponieważ byli Polakami. Do wydarzeń tych doszło w kaszubskiej wiosce Piaśnica położonej niedaleko Wejherowa. W ciągu pół roku licząc od października 1939 roku, Niemcy zamordowali tam od 12 do 14 tysięcy ludzi. Jest to największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej nazywana czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.

Tekst „Piaśnickiej Mszy Żałobnej” swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis (Mszy za zmarłych). 9 utworów, skupionych wokół lasu-cmentarza, wykonywanych jest po polsku, kaszubsku oraz po łacinie. Muzykę skomponował Karol Krefta, słowa: Mariusz Sieraczkiewicz. Pierwsze wykonanie Mszy miało miejsce 26 października 2019 roku w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie.

Koncert wykonają połączone chóry pod batutą Magdaleny Stenki: Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo), Strzelenka (Tuchom), Viola (Gdynia).
„Piaśnicka Msza Żałobna” 29 lutego o godzinie 19:00. Aula włocławskiego Muzeum Diecezjalnego, wejście od ulicy Tumskiej. Wstęp wolny.

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe