Będzie strajk w Kauflandzie?

  • 18.02.2020, 20:22 (aktualizacja 18.02.2020, 20:44)
  • Janusz Krysztop
Będzie strajk w Kauflandzie? fot.K.K.

Sieć handlowa Kaufland planuje od 1 marca 2020 roku podniesienie pensji wszystkim swoim pracownikom na terenie w całym kraju. Według zapowiedzi kasjerzy mogą zyskać pomiędzy 200, a 500 złotych. Tymczasem związki zawodowe domagają się przynajmniej 800 zł podwyżki. Jak wynika z komunikatów firmowych stawki wynagrodzenia są aktualizowane co roku, ale przy ich wyznaczaniu brane są pod uwagę także realne ekonomiczne ograniczenia. Kaufland oferuje swoim pracownikom liczne benefity pozapłacowe takie jak np.: prywatna opieka zdrowotna, grupowe ubezpieczenia czy karta MultiSport. Nie bez znaczenia może być też dodatek motywacyjny w wysokości 400 zł za 100% frekwencję w pracy.

Zapowiadane podwyżki mają objąć wszystkich pracowników sieci czyli pracowników sklepów, centrów dystrybucyjnych oraz pracowników centrali. Ich poziom ma być proporcjonalny i zależny od pełnionej funkcji. Kasjerzy zależnie od stażu pracy mogliby liczyć od marca na zarobki rzędu od 3200 do 3900 zł brutto. Jednak nawet po zapowiadanej podwyżce pracownicy sieci będą zarabiać mniej niż pracownicy sieci Lidl (która ma tego samego właściciela) gdzie zarobki zgodnie z zapowiedziami firmy, mają już niedługo wynosić od 3400 do 4150 zł brutto.

Od września 2019 roku sieć sklepów Kaufland pozostaje w sporze zbiorowym z przedstawicielami Wolnego Związki Zawodowego "Jedność Pracownicza", którzy domagają się podniesienia płac o 800 zł. Jednak dotychczas nie udało się osiągnąć porozumienia, a związki zawodowe planują przeprowadzenie referendum strajkowego.

Jednocześnie Kaufland wyraził zainteresowanie odkupieniem blisko 100 marketów będących w posiadaniu sieci Real na terenie Niemiec. Część tamtejszych pracowników mogłaby liczyć na kontynuację zatrudnienia po dokonaniu przejęcia lecz wiele placówek musiałoby być zmodernizowanych.

Sieć Kaufland aktualnie posiada w Polsce 213 markety i zatrudnia około 16 tys. pracowników różnego szczebla.

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe