117 osób z naszego województwa ma 100 lat. Od marca mają dostać wyższe emerytury

  • 19.02.2020, 18:08 (aktualizacja 19.02.2020, 19:25)
  • informacja prasowa
117 osób z naszego województwa ma 100 lat. Od marca mają dostać wyższe emerytury

Blisko 117 osób z województwa kujawsko-pomorskiego pobiera świadczenie honorowe z ZUS. Przyznawane jest ono osobom, które ukończyły 100 lat. Najstarsza mieszkanka naszego województwa ma 109 lat i mieszka w Bydgoszczy.  Od marca dla nowych stulatków świadczenie będzie wyższe i wyniesie 4294,67zł brutto.

 

"Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Jest dożywotnie i wypłacane co miesiąc wraz z pobieraną emeryturą lub rentą. Wysokość świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Ta kwota zmienia się zawsze wraz z waloryzacją 1 marca każdego roku. Aktualnie kwota bazowa wynosi 4 003,88 zł.,  a od marca będzie większa i wyniesie 4294,67zł. Raz przyznaną kwotę – stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Dla osób, które ukończą sto lat od 1 marca świadczenie honorowe będzie wypłacane w kwocie 4294,67zł brutto. Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna"– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkową emeryturę 117 osobom w wieku stu i więcej lat (oddział w Bydgoszczy 71, a oddział w Toruniu 46). Najstarsza stulatka z naszego regionu otrzymująca świadczenie honorowe urodziła się w 1911r. Świadczenie na jej rzecz wypłaca Oddział ZUS w Bydgoszczy.

 

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności. Pozostałe osoby powinny złożyć wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

 

Oprócz ZUS wypłaty dla swoich emerytów i rencistów realizują także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resortowe zakłady emerytalne: MSW i MON.

 

 

 

informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jxh
Jxh 19.02.2020, 21:42
Ciekawe kto zdąży odebrać ten szmal...

Pozostałe