Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 16:08
Reklama

Przy ul. Planty ma powstać nowoczesne laboratorium. Koszt - 5 mln. Co będą w nim badać?

Podziel się
Oceń

Przy ul. Planty ma powstać nowoczesne laboratorium. Koszt - 5 mln. Co będą w nim badać?

Jak podało wczoraj Radio PiK we Włocławku ma powstać nowoczesne laboratorium dedykowane tylko i wyłącznie afrykańskiemu pogromowi świń czyli ASF. Dzięki jego obecności możliwe będzie szybkie diagnozowanie próbek pod kątem obecności właśnie tego wirusa, a czas w walce ze śmiertelną epidemią trzody chlewnej jest czynnikiem niezmiernie ważnym. Wysokiej klasy laboratorium badające próbki znajduje się między innymi w Puławach co znacznie wydłuża czas oczekiwania na wyniki. ASF, na które nie ma lekarstwa, jest przyczyną ogromnych strat finansowych w rolnictwie. Zarażona trzoda chlewna jest bowiem utylizowana, a wokół ognisk chorobotwórczych ustanawia się obszary kwarantanny, na których obowiązują ścisłe przepisy mające powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Na chwilę obecną w województwie kujawsko-pomorskim nie odnotowano wystąpienia ASF choć przypadki takie miały już miejsce tuż za granicą naszego województwa. Aby chronić hodowlę i bronić się przed rozprzestrzenieniem wirusa przeprowadzane są także odstrzały sanitarne dzików. Kujawsko-pomorskie jest drugim największym producentem wieprzowiny w kraju. Zatrzymanie tej produkcji mogłoby mieć katastrofalne skutki.

„Jeśli chodzi o laboratorium to wbrew pozorom są to działania związane z nami bezpośrednio. Jeżeli ASF wejdzie do województwa, przygotowujemy się na sytuację »W«. Jest to sytuacja, w której żaden odstrzelony dzik nie będzie mógł zostać »rozdysponowany« dopóki nie będzie wisiał w chłodni do momentu, aż będą wyniki badań na obecność ASF. (…) Teraz na wynik czeka się nawet od 7 do 15 dni ponieważ w Polsce brakuje takich wysoko certyfikowanych laboratoriów. (…) Nasz Okręg włocławski skorzysta na tym, że będzie miał blisko i dużo szybciej uzyska wyniki badań. I to jest najważniejsze.” - powiedział Grzegorz Wiśniewski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego

Prowadzone od 2 lat odstrzały powodują zmniejszenie liczebności dzików. Ich rozproszenie utrudnia potencjalne rozprzestrzenianie się wirusowi. Jednak szansa na przedostanie się afrykańskiego pomoru świń na nasze tereny istnieć będzie zawsze.

Włocławskie laboratorium jest w fazie projektowej i ma kosztować około blisko 5 mln złotych. Będzie obsługiwać całe województwo kujawsko-pomorskie oraz część łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego. Laboratorium będzie placówką klasy 3 BSL (ang. Biosafety Level – poziom bezpieczeństwa biologicznego). Wybudowane zostanie w lokalizacji Zakładu Higieny Weterynaryjnej oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii przy ulicy Planty. Działalność ma rozpocząć na początku 2021 roku.


Napisz komentarz
Komentarze
sarna 20.02.2020 22:53
Biedne dziki.

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama