Sprawa Szymona trafia do Słupska "Chodzi o bezstronność". Julita B.:"Wiem, że to nie był wypadek"

  • 28.02.2020, 17:20 (aktualizacja 28.02.2020, 17:56)
  • Janusz Krysztop
Sprawa Szymona trafia do Słupska "Chodzi o bezstronność". Julita B.:"Wiem, że to nie był wypadek" fot. Janusz Krysztop

Sprawą mężczyzny, który zmarł 25-ego lutego na Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku zajmie się Prokuratura Okręgowa w Słupsku. Decyzję taką podjął dziś Prokurator Regionalny w Gdańsku, gdzie sprawę skierowano po prośbie Prokuratury Rejonowej z Włocławka (prośba o wyłączenie się ze sprawy).

„Decyzja ta ma na celu zapewnienie pełnego obiektywizmu oraz uniknięcie jakichkolwiek wątpliwości, co do bezstronności w sposobie prowadzenia postępowania.” – informuje prokurator Marzena Muklewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

We wtorek, 25 lutego, zatrzymano w związku ze sprawą narkotykową narzeczonego Julity B. Mężczyznę doprowadzono do komendy, a jego bliskich poinformowano, że wróci w ciągu 24 godzin. Jednak w komendzie rozegrał się dramat, a Szymon do domu już nie wrócił. Dziś Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy tak opisuje przebieg zdarzeń:

„Doszło do śmierci mężczyzny, który trafił do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych w związku ze sprawą narkotykową. Po wykonaniu z podejrzanym czynności procesowych, rozpoczęto procedurę związaną z osadzeniem Go w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, gdzie niestety mężczyzna stał się agresywny, nie wykonywał poleceń policjantów, więc zmuszeni byli do użycia siły fizycznej. W pewnym momencie w czasie interwencji mężczyzna stracił przytomność. Na miejscu pomocy zaczęli udzielać policjanci, a następnie wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia. Niestety mężczyzna zmarł. O zdarzeniu powiadomiono prokuratora rejonowego i biegłego patomorfologa, którzy przyjechali do komendy. Do jednostki przybyli także funkcjonariusze BSWP [Biuro Spraw Wewnętrznych Policji].” – mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KMP w Bydgoszczy

Narzeczona zmarłego, pani Julita, która zgodziła się na rozmowę z naszym Portalem, utrzymuje, że policjanci zatrzymali Szymona i przeszukali pod kątem posiadania narkotyków, jednak nic nie znaleźli. Przeszukano także mieszkanie obojga narzeczonych oraz mieszkanie ojca zatrzymanego. Nigdzie nie znaleziono, jak twierdzi p. Julita obecności niedozwolonych substancji. Mimo to mężczyznę zatrzymano do przesłuchania.

„W godzinach wieczornych dostałam telefon od pani adwokat, że dostała telefon z komendy, że Szymon bardzo prosi aby rano pojawiła się na komendzie. Po godzinie 3.00 w nocy dostałam kolejny telefon, od jego taty, że było w domu dwóch policjantów, i że Szymon nie żyje.” – mówi wybuchając płaczem Julita B.

Instytucje związana ze sprawą, Policja ani Prokuratura, nie chciały udzielać Julicie B. żadnych informacji ponieważ formalnie nie należy do rodziny. Kobieta utrzymuje, że posiada dokładne informacje kto zawinił śmierci jej narzeczonego, zna dokładny przebieg wypadków tamtej nocy i jest zdeterminowana, aby prawda ujrzała światło dzienne. Śmierć podejrzanego nastąpiła w pomieszczeniu, w którym nie ma monitoringu. Pani Julita pokazuje nam kartkę na której zapisane są nazwiska funkcjonariuszy, którzy doprowadzili go do wspomnianego pokoju oraz nazwisko tego, który według posiadanych przez nią informacji, miał udusić jej narzeczonego. Skąd posiada takie dane nie wiemy. 

„Policjanci zaczęli w popłochu wybiegać z pokoju. Jeden z nich, najmłodszy, stracił przytomność... Wiem, że to nie był wypadek... Oni go po prostu zabili...” – mówi przez łzy Julita B.

Przeprowadzona następnego dnia we Włocławku sekcja zwłok, o której nie poinformowano Julity B., wykazała, że Szymon zmarł na skutek nagłego ataku serca. Ujawniono otarcie podbródka oraz złamane żebra co miało stać się na skutek prowadzonej akcji ratunkowej. Szymon zdaniem narzeczonej nie miał kłopotów ze zdrowiem. Był mężczyzną który ćwiczył, silnym fizycznie. Nie pił alkoholu i spożywał zbilansowane posiłki. Odbiorem ciała z prosektorium zajęła się firma pogrzebowa, której nikt ze strony rodziny zmarłego nie powiadamiał.

„Następnego dnia pojechałam ponownie już z adwokatem do prokuratury. Złożyłam wniosek o ponowną sekcję zwłok, ale nie u nas we Włocławku lecz w Bydgoszczy. Do dziś nie odpowiedzieli. Nie dostałam także do dziś wglądu do akt. [ 28.02.2010]"– mówi Julita B.

Jak się dziś przekonaliśmy, adwokat, który przyjął sprawę śmierci Szymona, o skierowaniu sprawy do Słupska dowiedział się z przekazów medialnych w drodze do Gdańska. 

„Zależy mi na tym, żeby osoby, które mu to zrobiły zostały ukarane. Robię to tylko dla niego... i dla innych osób, które w przyszłości mogłoby spotkać to samo...” – w tym miejscu łzy odbierają pani Julicie ostatecznie mowę

W serwisie społecznościowym Facebook pojawiły się już zapowiedzi Marszu za „Szymona”, który miałby wystartować z włocławskiego Placu Wolności. Marsz obecnie zaplanowany jest na sobotę 7 marca lecz termin może jeszcze ulec zmianie.

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy nie odpowiedziała na nasze pytanie jakie konsekwencje groziłyby funkcjonariuszom,gdyby okazało się że przyczynili do śmierci Szymona. Rzecznik KWP w Bydgoszczy, mł. insp. Monika Chlebicz informuje:

„Policjanci biorący udział w tym zdarzeniu nie zostali zawieszeni.”

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
abcd
abcd 08.03.2020, 15:44
Niedawno na Polsacie pokazywali prawie identyczny przypadek. Policja ma wewnętrzna instrukcje, która mówi że do osób które mogą być pod wpływem dopalaczy należy wezwać karetkę i jeśli to możliwe odstąpić od czynności do czasu przybycia karetki. Oni jednak tego nie przestrzegają. Człowiek pod wpływem dopalaczy gotuje się w środku. Jeśli zacznie walkę z policją to serce nie jest w stanie pracować pod takim obciążeniem i następuje zgon. Dlaczego policja nie stosuje się do swoich instrukcji? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć w programie"Państwo w państwie" na Polsacie. Polecam obejrzeć i wyciągnąć wnioski.
abcd
abcd 04.03.2020, 10:26
Bydgoszcz a włocławek to samo dostaniesz takom samom odpowiedzą tylko z innym pieczątką Bydgoszcz to potrafi dawać nagrody oznaczenia a nie chcą widzieć że się źle dzieje włocławku na komendzie
ofiara
ofiara 04.03.2020, 07:48
ciekawe jaki PROKURATOR się tym zajmuje byle nie w lakierkach na nogach tej pani już dziękuję
wwww
wwww 02.03.2020, 19:04
Komendant powinien wyciągać konsekwencja a nie udawać że się nic nie stało i powiń dać takiego Komendanta żeby zapanował nad podwładnymi bo na komendzie włocławku stale coś się dzieje
Ja
Ja 02.03.2020, 12:28
Komenda policj nikt nie wie co tam sie dzieje na komedzie policja zastrasza grozi. Przeruzne rzeczy ogladaja mecze itp
Max
Max 01.03.2020, 21:29
Wiadomo stało się jak stało ale skoro był oskarżony o rozprowadzanie narkotyków to Ilu ludzi on mógł wykończyć sprzedając To świństwo za nic go na pewno nie zawinęli i już wszyscy nagle wiedzą że to wina jest policjanta bo oni go zabili żenada już ekstra wszyscy wiedzą a co ta Pani jasnowidz czy co?
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:47
A ty jesteś jasnowidzem, że wiesz, że sprzedawał to świństwo? Winą Policji jest fakt, że młody chłopak prawdopodobnie przez nich stracił życie. Lepiej jak nie masz nic w tej sprawie do powiedzenia to pozostaw swoje oskarżenia dla siebie, bo żenadę to ty robisz swoim zachowaniem.
Xdddddd
Xdddddd 04.03.2020, 21:01
O kolejny jasnowidz... mówicie, że narkotyki to spekulacje a to, że zabiła go policja to już nie są spekulacje?? Ameby umysłowe
Mmmmm
Mmmmm 01.03.2020, 20:18
Jak zawsze umorzą i zamiotą pod dywan,żenada!!!
xddddddd
xddddddd 04.03.2020, 21:01
Śmiech na sali co wy tu piszecie...
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:48
Popieram, żenada...
paula
paula 01.03.2020, 18:42
Prezydent Duda powinien się zająć tom Komedą włocławku a nie kompanią się zajmuje żeby wygrać wybory a wie że zile się dzieje nie od dziś na tej Komedzie a on nic z tym nie robi sobie
zzz
zzz 29.02.2020, 21:54
to co zrobili na Komedzie włocławku powiń za to zapłać bo zabrać zdrowego człowieka a potem nagle zgon tak szybko to coś jest nie tak a Komeda włocławku z tego słynie jak nie każą tańczyć na kratkach kobiecie i się wyśmiewać to znowu Afera obyczajowa w policji we Włocławku! Policjant w mundurze wysyłał obsceniczne zdjęcia przez internet tam by musiał być inny Komendant co by trzymał policjantów krótko bo ten co jest to idzie za swoimi podwładnymi
gości
gości 29.02.2020, 19:12
ja też widziałem jak policja z włocławka zatrzymała młodego chłopaka i parę razy go najpierw powiedzieli mu że jest pd wpływem alkoholu a jak nic nie wykazał to potem że naćpany a na kocu mu cały samochód przeszukali nic nie było to wszystko na dach mu kazali wyciągnoć z kieszeni a jak nic nie było to wsiedli i pojechali o chłopak nie zdążył pochować nic z dachu samochodu a oni siedli i odjechali jak by kto podleciał to by mu mógł ukrasić portfel a ich to nie iteresowało zostawili go i pojechali takom mamy super policje włocławku
Asia
Asia 29.02.2020, 16:07
Psy 3 w imię zasad ktoś ogladał, nie wierzę w nagły atak serca
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:51
Ja również nie.
Magda
Magda 29.02.2020, 12:12
Zastanawia mnie jeden fakt. Skąd narzeczona ma tyle informacji o nazwiskach policjantów i o przebiegu zdarzeń z pokoju bez kamer???
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:52
Myślę, że to już jest kwestia postarania się o wyjaśnienie sprawy i to jest jej sprawa. Bardzo dobrze, że dochodzi kto zabił jej narzeczonego.
OBIEKTYWNY
OBIEKTYWNY 29.02.2020, 12:05
Słusznie Agnieszko zauważyłaś od wymierzania kary i decydowania kto jest winien jest Sąd. Dlaczego w takim razie ty zdecydowałaś że policjanci są winni. Poczekajmy na rozstrzygnięcie Sądu. Nie wiem skąd masz taką wiedzę jak powinni policjanci w takiej sytuacji postąpić. Na pewno agresywny człowiek jest zagrożeniem dla życia i zdrowia otoczenia ale i dla samego siebie i do czasu przybycia pogotowia policjanci są zobowiązani do podjęcia działań by również nie zrobił sobie krzywdy bo w przeciwnym razie napisała byś, że nic nie zrobili i również są winni, że powinni obezwładnić by nie zrobił sobie krzywdy. Takimi komentarzami tylko podsycasz i tak już trudną dla rodziny sytuację. To nie jest wsparcie a nawoływanie do nienawiści. Na pewno winni jeżeli tacy są zostaną ukarani.
Inny punkt widzenia
Inny punkt widzenia 29.02.2020, 07:53
Nie tylko diler...
A czemu mieli informować narzeczoną?
Co z testami toksykologicznymi?
W żaden naturalny sposób zgonu narzeczona ani znajomi nie uwierzą
MikeJr
MikeJr 29.02.2020, 07:32
Tak to jest w naszej policji metody milicyjne. W dzisiejszych wczasach policja pozwala sobie na coraz wiecej. Bylem zatrzymany kilka razy i wiem ze nie przebieraja w srodkach. Od kilkunastu lat nie mam zadnego szacunku dla policji.
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:54
Myślą, że są bezkarni.
hodowca psow
hodowca psow 29.02.2020, 02:13
Mieczyslawie czysbys byl jednym z oprawcow?? Jak nie to wez zaparz sobie jakejs melisy i nie kometuj tutaj już nic wiecej Chyba nie byles na przsłuchaniu u tych *** bez sumienia ...
ATy trzymaj sie Julita Ja bym nazwiska odrazu udostepnil
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:57
Popieram, również bym nazwiska udostępniła. Co prawda jest RODO, ale myślę, że dużo osób wiedziało by o kogo chodzi po imieniu i 1 literze nazwiska. Karma wraca. Do nich też wróci.
B R K
B R K 29.02.2020, 02:01
Julita niedaj sie w zaden sposob zadtraszyci nie id, na zadne uklady wierze w ciebie Dasz rade walcz !
Agnieszka
Agnieszka 28.02.2020, 23:15
Mieczysławie,diler czy nie diler,to nie ma znaczenia,Policja nie jest od wykonywania wyroku tylko od zapewnienia bezpieczeństwa.Władzą wykonawczą jest sąd i zakład karny.Policjantom wara od ludzkiego życia i stosowania przemocy.Obowiązują nowe przepisy i nie ma prawa nikt być przesłuchiwany w okolicznościach bez kamer.Nawet gdyby był agresywny to nie używa się siły,wobec zatrzymanego,tylko wzywa się pogotowie.Poza tym czy siły były równe? jeden na jeden,czy więcej 4 do 1 ?Nie powinno być zgonu na komendzie i koniec dyskusji!
Włocławiak
Włocławiak 29.02.2020, 16:31
Od kiedy na przesłuchaniach mają być kamery? I od kiedy należy wzywać pogotowie do agresywnych osób? To raczej pogotowie wzywa policję do agresorów. Poczekajmy na wyjaśnienie sprawy, bo na razie tylko domysły i spekulacje. Na pewno stała się tragedia, i trzeba to wyjaśnić. Ale przykro patrzeć na ogromną liczbę wpisów na portalach, gdzie patologia nie przebierając w słowach już osądza policję winą.
Kerel
Kerel 02.03.2020, 11:59
Nie patologia osądza Policję, tylko ludzie chcący sprawiedliwości osądzają Patologie.
Gość
Gość 29.02.2020, 14:52
Pewnie standardowo jak to na policji 4 na 1. Ostatnio widziałam jak młodego chłopaka zatrzymali na ulicy i w 8 go „trzepali”.
Jaja
Jaja 29.02.2020, 07:11
Władzą wykonawczą jest sąd 🤣
Mieczysław
Mieczysław 28.02.2020, 21:34
Serio wzięli by kogoś prosto z ulicy czy wiedzieli z kim mają doczynienia?
Agresywny na komendzie...po co?
Poza tym jaki zwykły człowiek od razu ma adwokata jeszcze w nocy chwilę po zatrzymaniu?
Po co ten marsz skoro jeszcze tak naprawdę nic nie ustalono? Głupio Wam będzie jak wyjdzie że poszliście na marsz za dealera rzucającego się na komendzie ?
Chyba na takie sprawy będzie jeszcze czas
Gość
Gość 29.02.2020, 13:40
I jeszcze ten tajemniczy informator , który niby coś wie, niby coś widział i co? Ja rozumiem, że ta pani jest w szoku, ale to co ona opisała na fb i co teraz mówi, to się kupy nie trzyma.
Iwa
Iwa 28.02.2020, 20:51
Od Bydgoszczy też najlepiej trzymać tę sprawę z dala, bo tam pracuje na stanowisku brat naszego zastępcy.

Pozostałe