Prokuratura bada czy dyrektor szkoły w Brześciu przekroczyła uprawnienia. Chodzi m.in o przywłaszczenie

  • 06.03.2020, 17:44 (aktualizacja 06.03.2020, 19:23)
  • Bogumiła Obałkowska
Prokuratura bada czy dyrektor szkoły w Brześciu przekroczyła uprawnienia. Chodzi m.in o przywłaszczenie

Pierwsze skargi na dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim pojawiły się w połowie minionego roku. Jeden z pracowników szkoły poinformował dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Brześciu, że od kilku lat Danuta K. korzysta w sposób nieprawidłowy z obiadów w szkole, przez co naraża budżet gminy na straty. Sprawą zajęli się wówczas radni. Dyrektor CUW przedłożył stosownej komisji notatki podpisane przez 5 pracowników tejże szkoły, którzy potwierdzili, że dyrektor zapłaciła jedynie za 2 obiady (w roku 2019). Z regulaminu stołówki wynikało wówczas, że opłatę za obiady należy uiścić z góry. Gdy radni o wyjaśnienia poprosili dyrektor szkoły, ta przedłożyła oświadczenie z którego wynikało, że jeden z rodziców pozwalał dyrektor Danucie K. spożywać posiłki jego dzieci, gdy nie było ich w szkole. Warto tu dodać, że obiady dla nauczycieli kosztują 8,48 zł, dla uczniów 4 zł. Na te zarzuty dyrektor odpowiedziała, że brała tylko jeden posiłek, gdy nie było dwójki dzieci w szkole. Damian Adamski radny Brześcia Kujawskiego spotkanie na którym składała wyjaśnienia dyrektor Danuta K. podsumował wówczas:

"Nie byłoby problemu, gdyby pani dyrektor płaciła za siebie i jadła swój obiad na stołówce. Pani jednak łamała zasady".- czytamy w protokole

Komisja skonfrontowała wyjaśnienia dyrektor ze stanem faktycznym w szkole. Z protokołu jaki pojawił się dwa tygodnie później wynika, że radni uznali skargę na dyrektor szkoły za zasadną, m.in dlatego, że rodzic, który pozwolił korzystać w 2019 roku dyrektor z obiadów, nie wykupił ich dla swoich dzieci.

W całej sprawie pojawiał się szereg rozbieżności w tłumaczeniach dyrektor, ostatecznie Danuta K. zapłaciła za wszystkie obiady w roku szkolnym 2018/2019, mimo, iż jak ostatecznie stwierdziła zjadła ich tylko 5. Pieniądze obecnie są w stanie "zawieszenia" bowiem jak informuje nas jedna z osób zaangażowanych w sprawę kwitariusze za rok szkolny zostały zamknięte i skarbnik szkoły nie mógł ich przyjąć.

To jednak nie koniec historii dyrektor szkoły bowiem jak się dowiedzieliśmy w listopadzie 2019 roku, dyrektor szkoły znów stała się "obiektem zainteresowania" tym razem Prokuratury Rejonowej we Włocławku. Po zawiadomieniu złożonym przez osobę prywatną prokuratura wyjaśnia sprawę w której mogło dojść do przywłaszczenia pieniędzy:

„Prowadzone jest postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez dyrektora szkoły. Wszczęto w tej sprawie śledztwo mające wyjaśnić czy faktycznie doszło do przywłaszczenia pieniędzy ze szkolnego sklepiku. Sprawdzane jest także czy prawidłowo postępowano z makulaturą.” – poinformował prokurator Arkadiusz Arkuszewski, zastępca Prokuratora Rejonowego

Z nieoficjalnych informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że atmosfera panująca w szkole jest "niezdrowa". Zdaniem wielu osób dyrektor szkoły powinna zostać zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy, "nie może być tak, że ta pani ma cały czas dostęp do dokumentów" w swojej sprawie. Z kolei inna z osób twierdzi, że dokumentacja została w całości zabezpieczona przez prokuraturę.
W kwietniu 2018 roku telewizja CW24 ujawniła proceder jakim było wynoszenie obiadów ze stołówki szkolnej włocławskiej podstawówki. Nagrania jakie wówczas przedstawiono nie budziły wątpliwości. Po aferze w Szkole Podstawowej nr 23 we Włocławku zmienił się dyrektor tej szkoły.

Do sprawy wrócimy, gdy zakończy się wszczęte w tej sprawie śledztwo.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (59)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Podpis
Podpis 2 dni temu, 18:47
Ale gruba afera, ambergold to przy tym pikus :))))
Ta której zależy
Ta której zależy 26.03.2020, 22:46
Ostatnie decyzję p.dyrektor wydane w związku ze zdalnym nauczaniem a zwłaszcza decyzja o zminimalizowaniu ilości wiedzy przekazywanej zdalnie uczniom świadczy że jest ona pod wpływem nielicznej grupy rodziców miernych uczniów. Równanie w dół ma być dewizą tej szkoły. Rodzice obudźcie się!
Giertruda
Giertruda 13.03.2020, 15:55
W szkole na Zazamczu to dopiero się dzieje na kuchni😀
Oburzony
Oburzony 12.03.2020, 21:50
"tylewtemacie" nóż się otwiera w kieszeni na takie oskarżenia! A, przede wszystkim nauczyciele i ich dzieci jedli i jedzą na stołówce. Nie wynoszą w torbach. I przede wszystkim płacą za siebie! Nie jedzą za nieobecne dzieci, bo jeszcze ich stać! Oburzenie sięga zenitu!
tylewtemacie
tylewtemacie 12.03.2020, 14:24
Doniesienia zaczęły się w momencie, gdy nauczycielem muzyki przestał być Pan Cz. i objął inne "ważniejsze" stanowisko. A może by tak sprawdzić za ile obiadów zapłacił ten Pan wraz ze swoją małżonką czy nawet córką? Będąc przez dwadzieścia pare lat "kolegą z pracy" teraz objął stanowisko, które "upoważnia" go do szukania dziury w całym. Przykre jest to, że większość nauczycieli nie płaciła za obiady, a jedli je każdego dnia, w tym również wymieniony wyżej Pan.
Pani Dyrektor! Życzę powodzenia w walce z Panem, któremu nie udało się zostać dyrektorem szkoły, ale najwidoczniej cały czas próbuje albo chce załatwić pracę komuś znajomemu...
dotylewtemacie
dotylewtemacie 18.03.2020, 21:18
Nauczyciele obiady jedli w wyjątkowych sytuacjach typu wielogodzinna rada pedagogiczna, zebranie z rodzicami, szkolenia ..., za zjedzone obiady na bieżąco płacili zaraz przy zamawianiu. Nauczyciela stać na zapłacenie 8,48 zł mimo że ma niższe wynagrodzenie, dodatek motywacyjny ... niż DYREKTORKA.
do: tyle w temacie
do: tyle w temacie 13.03.2020, 12:10
Nauczyciele jedli i jedzą, bo mają takie prawo. Obiad dla nich jest jednak prawie dwukrotnie droższy niż dla ucznia, co jest zrozumiałe. Jestem jednym z nich i sama niejednokrotnie korzystam z obiadów, szczególnie w dni, kiedy odbywają się rady pedagogiczne, bo od rana do 19.00 ciężko wytrzymać na kanapkach czy jogurcie. Płacą wszyscy, którzy chcą zjeść nawet samą zupę i jest to uczciwe. Nie znam natomiast przypadku, żeby któryś z nauczycieli zabierał obiad do domu...Takim wyjątkiem była zawsze pani dyrektor. Każdego ranka przed lekcjami każdy widział ją maszerującą do szkoły z torbą z garami na obiad na wynos. Co więcej, ta torba stała następnie w gabinecie pani dyrektor w widocznym miejscu i każdy odwiedzający ten gabinet mógł ją zobaczyć. Pani woźna w połowie dnia zabierała gary do stołówki i przynosiła pełne. Następnie pani dyrektor z tą samą torbą po skończonym dniu pracy wracała do domu. Codzienny rytuał...Każdy widział...
zatroskany
zatroskany 17.03.2020, 08:54
Nazwisko tej usłużnej pani zaczyna się na literę: B
ps. zatrudniona jest na etacie sprzątaczki - w zakresie jej obowiązków nie ma noszenia garów na stołówkę i przynoszenia obiadów dla dyrektor. ROBI TO SPOŁECZNIE
tygrysek
tygrysek 16.03.2020, 17:49
Nie każdy, ten który pracuje i nie jest zazdrosny ani mściwy nic z tych rzeczy nie widzi!!
rewizor
rewizor 12.03.2020, 19:51
Komisja rewizyjna bardzo dokładnie sprawdziła płatności za obiady innych nauczycieli i pracowników szkoły. I nic nie znalazła . Piszesz bzdury. Szkoda, że Pani Dyrektor ma takich obrońców jak "tylewtemacie" .
wnikliwy
wnikliwy 12.03.2020, 19:14
Zapomniano jeszcze o cioci tego pana- mały i mściwy człowiek
NIK
NIK 11.03.2020, 22:38
Chymek czytasz to?
Rodzic
Rodzic 10.03.2020, 21:56
Jedna wielka nagonka na kobietę, bo ktoś chce tylek na stołku dyrektorskim posadzić....
nie wiadomo o co chodzi to chodzi o władze.... Teraz największe działa zostaną odpalone, bo zbyt dużo ludzi szanuje Panią Dyrektor.... Brak słów.. Ludzka podłość nie zna granic!!!
tygrysek
tygrysek 11.03.2020, 18:05
Prawda!
nie Rodzic
nie Rodzic 11.03.2020, 09:12
Drogi Rodzicu, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze...Prokuratura powinna się zająć wszystkimi zbiórkami na terenie szkoły, które były "na gębę", nikt nigdy nie widział żadnego protokołu, nic nie podpisywał... a wszystkie występy dla dzieci na sali gimnastycznej, za które płaciły, jaka część z tego poszła "pod stołem"? Władza deprawuje i zmienia...
Plocek
Plocek 10.03.2020, 19:18
Szkoda że nikt nie widzial jak kucharka Hanka wynosiła , cala rodzina sie utrzymywała ze stołówki szkolnej. Teraz tez należny sie przyglądać bo pod drzwi stołówki podjeźdza autko......
Oooo
Oooo 13.03.2020, 19:16
Plocek widziałeś ze "Hanka" obiady wynosila i nie zawiadomiłeś policji. Teraz i Ty powinieneś byc ścigany bo nie zapobiegłeś czynowi niegodnemu a o nim wiedziałeś .
Rodzic
Rodzic 10.03.2020, 16:16
Tylko tchórze piszą w formie anonimowej
i ci którzy chcą zaszkodzić. Żadnemu szanującemu się człowiekowi nie zbraknie odwagi, by wyrazić własne zdanie... Chyba, że mija się z prawdą... Współczuję Pani Kuczyńskiej tak wrednych współpracowników.
łysy ale rozczochrany
łysy ale rozczochrany 11.03.2020, 11:42
"Panie, tu jest kiosk Ruchu, ja tu mięso mam" :)))
troskliwy
troskliwy 10.03.2020, 22:46
Kochany rodzicu, tak troskliwie dbający o p. dyrektor dlaczego od kogoś żądasz żeby nie był anonimowy a sam także pozostajesz taką osobą !
wredny ale dowcipny
wredny ale dowcipny 10.03.2020, 20:42
Rodzic to imie , czy może nazwisko? :-)
kropka nad i
kropka nad i 10.03.2020, 19:18
Może to nie przejaw tchórzostwa, tylko zdrowego rozsądku w gminie, gdzie prawdzie chce się łeb ukręcić a oficjalne drogi nie przynoszą rezultatu. Najłatwiej lizać tyłek tanimi pochlebstwami i się pod tym podpisać. Choć widzę, że też nie miałeś odwagi więc - w myśl twojej zasady - również się nie szanujesz.
Ja współczuję kilkudziesięciu pracownikom takiej przełożonej. Nawet nie masz pojęcia ile osób straciło przez nią zdrowie w pracy. I przez rodziców, którzy sami się do pracy nie garną tylko razem z Panią Dyrektor dyscyplinują nieposłusznych nauczycieli. A że Pani dyrektor w stronę rodziców jest zawsze miła, a na widok lokalnej władzy ukłony sięgają samej ziemi nie oznacza, że nie ma drugiego oblicza w stosunku do podwładnych. Każdy człowiek ma odrobinę godności. A godność nauczycieli przegrywa niestety z przewagą psychicznego upodlenia w tej szkole. Nie jestem pracownikiem tej szkoły. Ale życzę im odwagi, aby wróciła im chęć i radość z wykonywanego zawodu. Podziękowania również dla Pani Redaktor za poruszenie tematu.
były pracownik
były pracownik 10.03.2020, 23:16
kochana "kropko nad i" to co napisałaś oddaje faktyczny stan ducha w tej szkole. Piszę to jako osoba dobrze znająca realia panujące w tej szkole i różne układy-układziki miedzy opisywaną tu panią a organem zwierzchnim. Szczególnie znane mi są stosunki panujące w tej szkole. Znam osoby, które pomimo, że już nie pracują w tej szkole na dźwięk nazwiska tej pani dostają do dziś gęsiej skórki. Piszę jako były pracownik tej szkoły. Tak podłej osoby na tym stanowisku nie spotkałem w swoim życiu chociaż przepracowałem w tej szkole wiele lat!
Jej podłość nie ograniczała się tylko w stosunku do pracowników: nauczycieli i pracowników administracji. Najgorsze jest to, że podobnie postępowała w stosunku do uczniów! i nie są to pomówienia lecz rzeczywistość panująca w tej szkole. Dzisiaj w swych wypowiedziach podkreśla jak leży jej na sercu troska dziecka w tej szkole!
Niestety takie działania były i są możliwe poprzez bierną postawę w szczególności nauczycieli-znacznej jej części, która dawała i daje się upadlać psychicznie przez swego zwierzchnika!
antyczopek
antyczopek 12.03.2020, 09:40
Każdy Księciunio ma swojego Tołdiego. Tyle że tu w wersji damskiej. Podsłu***e, nagrywa, robi zdjęcia i donosi. Ale przyjdzie czas że i Tołdi nabierze pokory.
Obserwator
Obserwator 11.03.2020, 09:32
Dyrektorka zbudowała sieć donosicieli, którą nie powstydziłby sie KGB. Najgorzej ,że donoszą nauczyciele - za dodatkowe nadgodziny, za przychylność, albo dlatego , że taką mają naturę d...k sprzedajnych.
wnikliwy obserwator
wnikliwy obserwator 12.03.2020, 16:18
Niektórzy nauczyciele mają nadgodziny od 20 lat, wtedy tej dyr. nie było !!!!
obserwator
obserwator 11.03.2020, 17:35
Donosicielstwo w tej szkole za rządów "carycy D" jest na porządku dziennym!
dobrze zorientowany
dobrze zorientowany 10.03.2020, 08:47
Wszystkie skargi na ww. dyrektor były zamiatane pod dywan. Dotyczyły w dużej mierze mobingu - niszczenia wszystkich, którzy mieli inne zdanie w myśl jej słynnego jej powiedzenia: "BO JA TU JESTEM DYREKTOREM!". Ponadto wielka kłamczucha!
nocny atak kaszlu
nocny atak kaszlu 12.03.2020, 10:38
Jak śmiesz stawiać Iksińskiemu ocenę niedostateczną !! Czy Ty nie wiesz kim on jest?? Jego rodzice KIEŁBASĘ NA PIKNIK PRZYWOŻĄ !!!!!! On ma mieć świadectwo z paskiem !!! :))
i po kaszlu
i po kaszlu 12.03.2020, 16:33
Święta prawda, oceny są wymuszane, dyrektorowi się nie odmawia, nie wolno, bo zniszczy, publicznie zgnoi wyciągając niejednokrotnie prywatne sprawy na forum... To, że uczeń nie umie na 6, to wina nauczyciela. Liczą się wciąż rosnące średnie, bo ma być pięknie, przepięknie...Błędne koło, może w końcu przestanie wirować...A jak jest spadek średniej o 0,01 to już tragedia i program naprawczy!!! CHORE I NIEPOJĘTE!!!
zatroskany
zatroskany 12.03.2020, 18:32
.. i po kaszlu, nic dodać nic ująć-święta prawda- zawsze winni byli i są nauczyciele w tej szkole. Tak dzieje się za rządów tej pani Niektórzy swych średnich z przedmiotu w danej klasie "nauczyli się na pamięć", żeby nie podpaść u "carycy" na Radzie Pedagogicznej. I w tabelkach w górę i tylko w górę dla własnego bezpieczeństwa- i na koniec roku kolorowo od świadectw z paskiem!
KTOŚ
KTOŚ 09.03.2020, 22:57
Mściwa, zawistna, niszcząca ludzi długo i powoli...ulubione zdanie "BO JA TU JESTEM DEREKTOREM!!!"...a nieewidencjonowane kwoty od sponsorów na piknik rodzinny... oj jest tego za kołnierzem...
Niektoś
Niektoś 10.03.2020, 09:09
W szkole przy pomocy "Pani derektor" rządzą rodzice., Ale czy przekłada się to na dobro dziecka? Na wyniki egzaminów?
troskliwy
troskliwy 10.03.2020, 23:22
..nie dopóki ta p. będzie dyrektorem liczą się świadectwa z paskiem- żeby zadowolić wielu rodziców i mieć ich poparcie. Później wyniki na półrocze, czy koniec roku nie są odzwierciedleniem wyników z egzaminów.
troskliwy
troskliwy 10.03.2020, 08:52
Mam nadzieję, że prokuratura czyta posty i zwiększy w związku z nimi krąg zainteresowań dotyczących tej pani!
dobrze zorientowany
dobrze zorientowany 10.03.2020, 08:36
a......kasa za wynajem sali gimnastycznej
Wnikliwa
Wnikliwa 09.03.2020, 11:09
Wystarczy porównać oświadczenia majatkowe p. Dyrektor (ogólnodostepne na BIP ) 2008r - 23 tyś + samochód za to w 2019 260 tyś + dwa samochody.
Obserwator
Obserwator 09.03.2020, 09:43
Zastanawiajacy jest pewien fakt. Burmistrz dowiedział się oficjalnie o sprawie na sesji rady w pazdzierniku ubiegłego roku- do chwili obecnej nie podjął żadnych działań. Czyżby bał się p. Dyrektor? A może to wspólne zaszłości wyborczo - inwestycyjne?
zorientowany
zorientowany 14.03.2020, 17:54
Kiedy 2 lata temu przez 3 miesiące nie były realizowane zajęcia z jednego przedmiotu z winy p. D gmina nie reagowała!
Anonim
Anonim 08.03.2020, 15:43
Pani dyrektor jest swietnym dyrektorem kocha dzieci a dzieci ja oby wszyscy dyrektorzy byli tacy jak pani dyrektor
dobrze znający sprawę
dobrze znający sprawę 08.03.2020, 19:40
Co do kochania dzieci to kochany Anonimie jesteś w błędzie. Przed laty nie będąc jeszcze dyrektorem w zmowie z 2 nauczycieli mówiąc krótko udupiła na koniec roku jednego ucznia, który podpadał jej z zachowaniem. Nazwisko tego ucznia zaczyna się na W. Ma na swym sumieniu wiele innych grzechów!
KK
KK 08.03.2020, 10:09
Pani dyrektor to wspaniała kobieta, ktoś chce objąć stanowsko dyrektora i szuka wrażeń, czy tak postępują pedagodzy? Katolicy? Ale kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada, to tylko kwestia czasu. Pani Danuto życzę duzo siły w tym trudnym czasie, to sie wyjaśni i bedzie ok. Trzymam kciuki.
XXX
XXX 18.03.2020, 18:30
"pani dyrektor to wspaniała kobieta" ??? Tak wspaniała, że kto wychodzi z jej gabinetu to ze ŁZAMI, nie są to łzy szczęścia.
Pedaogog-katolik
Pedaogog-katolik 11.03.2020, 12:18
A co tu ma do rzeczy bycie katolikiem, czy pedagogiem? Czy oni ( pedagodzu i katolicy) mają przyklaskiwać złodzieją?
Rozczarowana
Rozczarowana 07.03.2020, 10:29
Dajcie spokój tyle lat p. K .jest dyrektorka i jakoś nie przejadła i nie przetracila szkoły . Szkoła super funkcjonuje praktycznie dzieci mają wszystko . Nie rozumie tych ludzi którzy chcą jej zaszkodzić
dobrze zorientowany
dobrze zorientowany 08.03.2020, 19:42
W rzeczywistości było i jest inaczej. Trzeba popatrzeć od wewnątrz!
Tak jest
Tak jest 08.03.2020, 09:36
Takie rzeczy dzieja sie wszedzie. Wuekszosc dyektorow tak robi. Kucharki wynosza do domow. Pielegniarki jedza na oddzialach- kazdy, kto ma dostep korzysta. A radni siedza i biora diety i to jest fair? Przywlaszczanie bierze sie z gory. A organizacje charytatywne majace pomagac innym biora dla siebie. Tu ktos chce zaszkodzic dyrce. Zwykla zazdrosc
brzescianka
brzescianka 07.03.2020, 07:09
Niech wezma pod lupe rowniez kierownikow chociazby opieki spolecznej.Moze czas na zmiany i tam
Uczciwe?
Uczciwe? 08.03.2020, 09:39
To prawda. Maja pomagac biednym , a czy nie mysla o wlasnym interesie. Tak jak te pomocne dlonie czy szlachetne paczki.
Kozak
Kozak 06.03.2020, 22:56
Za obiady jest 5 mordy a nie 4 i kto cos kreci
Brzesciak
Brzesciak 06.03.2020, 22:08
He he
Wg mnie ktoś szuka powodu aby zwolniło się miejsce na stanowisku dla Jego znajomego
dobrze zorientowany
dobrze zorientowany 08.03.2020, 19:44
zmieniłbyś zdanie, gdybyś popracował z tą panią
klak
klak 06.03.2020, 22:24
W zeszłym roku Pani Dyrektor miała powód żeby zatrudnić synową w swojej szkole :)
...
... 06.03.2020, 21:34
A podobno dyrektorem nie może być osoba przeciwko której toczy się postępowanie...
Prawy
Prawy 09.03.2020, 11:34
A co na to Kuratorium?

Pozostałe