Strażacy z Włocławka apelują o mówienie prawdy służbom podczas interwencji

  • 23.03.2020, 16:15 (aktualizacja 23.03.2020, 16:29)
  • Janusz Krysztop
Strażacy z Włocławka apelują o mówienie prawdy służbom podczas interwencji

Nasze zdrowie chronią lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i inne grupy zawodowe przebywające i pracujące w miejscach takich jak szpitale i przychodnie lekarskie. Ich stan zdrowia musi pozostać w dobie pandemii koronawirusa w jak najlepszym porządku – jeśli ich zabraknie dojdzie do niewypowiedzianych dramatów. Także i inne służby mundurowe ratujące na co dzień nasze życie i mienie w przypadkach nagłych, muszą pełnić swoją służbę w sposób niezakłócony. Kilka dni temu media obiegły apele o nieokłamywanie służb ratunkowych w przypadkach podejmowanych przez nich interwencji. Jeśli zataimy swój stan zdrowia odnośnie możliwości wystąpienia zarażenia koronawirusem, osoby udzielające nam pomocy zostaną natychmiast wyłączone z działań na okres wielu dni. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni do czego może doprowadzić ich nieobecność oraz krótkowzroczność postępujących w ten sposób ludzi. Do apelów takich przyłączyli się właśnie włocławscy strażacy.

„Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem. Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną. W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji udzielamy także pomocy przedmedycznej. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy np. zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji. Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy. Apelujemy o rozsądek i rzetelność w informowaniu nas o możliwości kontaktu z koronawirusem. Jeśli tylko będziemy o zagrożeniu wcześniej wiedzieć, to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom.” – zaapelował brygadier Janusz Piasecki, Naczelnik Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku

Janusz Krysztop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe