Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:13
Reklama
Reklama

We Włocławku kilkaset wyroków o eksmisję czeka na realizację, jednak ze względu na epidemię są czasowo wstrzymane

Podziel się
Oceń

We Włocławku kilkaset wyroków o eksmisję czeka na realizację, jednak ze względu na epidemię są czasowo wstrzymane

Corocznie z dniem 1 kwietnia kończy się w Polsce sezon ochronny dla osób objętych eksmisją. Artykuł 16 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego stanowi, że wyroków sądowych o nakazie eksmisji nie wykonuje się od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie. W tym roku, wszystko jednak ulega zmianie w związku z pandemią koronawirusa. We Włocławku jest do zrealizowania wyrokiem sądu 310 eksmisji,  jednak póki co włocławski ratusz na podstawie artykułu 15 ustawy z dnia 31 marca 2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie wykonuje tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. 

 "Wskazany przepis chroni nie tylko lokatorów, ale również byłych właścicieli lub spółdzielców, którzy utracili własność lokali czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w wyniku licytacji (komornika lub syndyka). Chroni także tych, którzy poddali się dobrowolnie egzekucji z aktu notarialnego."- informuje Urząd Miasta we Włocławku

Aby eksmitować daną osobę, czy rodzinę z lokalu gmina musi zapewnić lokum zastępcze. Gmina Włocławek obecnie nie dysponuje jednak tyloma lokalami, aby przeprowadzić skuteczną eksmisję wszystkich, którzy mają wyroki sądowe, dlatego eksmisje w niewielkiej mierze są wykonywane i trwają latami. To czym dysponuje miasto to lokale, które się zwalniają z innych powodów. Obecnie nie są budowane żadne lokale socjalne, a puste mieszkania znajdujące się w zasobach miasta muszą być w rezerwie na wypadek m.in. zakwaterowania osób z budynków, które zagrażają zdrowiu i życiu. 

W zależności od okoliczności miejscem zamieszkania po eksmisji może być pomieszczenie tymczasowe, lokal socjalny lub lokal zamienny. Są przypadki w których eksmisja zostaje przeprowadzona do noclegowni, schroniska dla bezdomnych lub innej placówki wskazanej przez gminę. Chodzi o osoby, które stosują przemoc domową -  jej sprawcę trzeba jak najszybciej eksmitować.

We włocławskich zasobach komunalnych znajduje się obecnie 4478 lokali w których zamieszkuje 9178 osób. Zadłużenie we Włocławku z tytułu niepłaconych czynszów wynosi 68 milionów złotych.

W Krajowym Rejestrze Długów na dzień 30 marca 2020 r. było 27 691 dłużników czynszowych. Mają oni ponad 35 tys. zobowiązań finansowych na łączną kwotę 446,3 mln zł. 

Warto dodać, że osoby wynajmujące mieszkania lub domy od osób prywatnych, które z powodu epidemii utraciły pracę i nie są w stanie płacić czynszu, tymczasowo nie będą eksmitowane.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama