Wolność słowa, czy hejt i manipulacja? Na tej grupie kilku "aktywistów"przekroczyło granice. Prezydent zgłosił sprawę policji

  • 06.04.2020, 20:26 (aktualizacja 06.04.2020, 23:15)
  • Bogumiła Obałkowska
Wolność słowa, czy hejt i manipulacja? Na tej grupie kilku "aktywistów"przekroczyło granice. Prezydent zgłosił sprawę policji

Mimo, iż włocławska grupa "Włocławek i okolice" zrzesza niemal 6,5 tysiąca członków, osobami, które wytyczają narrację jest grupa kilku panów. Łączy ich jedno. Często "rzucają się" jak sfora na osoby, która mają odmienne poglądy. Głównie dotyczące polityki, ale nie tylko. Jako prawidłowość da się zauważyć że nigdy nie krytykują osoby poseł Anny Gembickiej, a zdarza im się nawet z nią spotykać, co potwierdzają fotografie do nas nadesłane. Gdy pod ciężarem argumentów internautów nie radzą sobie w dyskusji, tajemniczy administrator blokuje uczestnika sporu o odmiennym zdaniu niż jedynie słuszny, który dalej nie może się już bronić...a dyskusja trwa... Wiele osób się już o tym miało okazję przekonać. Jedna z Włocławianek w rozmowie z Portalem Włocławek skarży się, została obrażona w niewybredny sposób, gdy poprosiła o pomoc w zrzutce na Szpital Obserwacyjno - Zakaźny. Następnie autor obraźliwego sformułowania zapowiedział kroki prawne twierdząc, że jest "nękany". Po tym nasza rozmówczyni została zablokowana na grupie. Uważa, że w wyjątkowo niepochlebny sposób panowie atakują głównie kobiety. Potwierdza to inna internautka, która chce pozostać anonimowa, ponieważ wiadomości, które dostała po jednej z dyskusji powodują u niej obawy:

"Generalnie panowie nie akceptują w ogóle, że ktoś może mieć inne zdanie niż oni, a już w kwestii politycznej absolutnie. Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego, że ktoś próbował niemalże siłą wyciągnąć ode mnie dane. Nazwisko czy też nr telefonu. Zostały mi przypisane różne zawody/nazwy Od "trolli po fejki". Już nie mówiąc o ich stosunku do kobiet - patologiczne zachowania.  Jak już dyskutuje się z jednym w sekundę włączają się koledzy. Jeden zazwyczaj na dzień dobry straszy sądem mimo, że żaden czyn karalny popełniony nie został. Panowie się znają i  nazywam ich po prostu "włocławską grupa terrorystyczną".  Najgorsze jest to, że posuwają się do momentu w którym człowiek zaczyna się bać. Prosiłabym o dyskrecję w artykule bo proszę mi wierzyć człowiek zaczyna się bać w momencie gdy za wszelką cenę szukają na jego temat informacji, żądają adresu i spotkania, można odnieść wrażenie, że w złych celach. I naprawdę różne scenariusze w głowie się rodzą..."- twierdzi dwudziestokilkuletnia mieszkanka Włocławka

Część osób zgromadzonych w grupie nie włącza się spory, ani też nie "lajkuje" komentarzy z którymi się zgadzają. Wolą później lub w trakcie dyskusji pisać prywatne wiadomości poparcia w obawie, przed ostracyzmem.

O dziwo prym w tej grupie wiedzie były rzecznik prasowy jednostki podległej pod ratusz, który wyjechał do innego miasta niedługo po aferze mandatowej w Straży Miejskiej we Włocławku, której był bohaterem... Do znudzenia oznaczają osoby publiczne zaczepiając i krytykując niemalże wszystko co robią. Inny internauta twierdzi, że gdy tylko próbował tłumaczyć pewne zjawiska i podejmował dyskusje był obrażany pod względem wyglądu, a także nazywany "pachołkiem obecnej władzy" w mieście , choć jest osobą niezależną od państwowych czy samorządowych instytucji i pracuje na własny rachunek. Agresja słowna i "straszenie" paragrafami często mijają się z zasadami jakie administratorzy grupy opisują w regulaminie:

"(5) Grupa jest zarządzana przez administratorów, mianowanych przez założyciela, którzy strzegą porządku w grupie."- brzmi jeden z zapisów

Zjawiskom, które mają miejsce od wielu miesięcy na tej grupie postanowił się sprzeciwić prezydent. Podczas jednej z konferencji prasowych powiedział:

„Jeden z tzw. portali internetowych prowadzi dziwną kampanię, dezinformując państwa o zagrożeniach, które w ten sposób generujemy. Chcę powiedzieć, że w stosunku do tego portalu czy tego pana, pseudo dziennikarza, skierujemy wniosek na policję, ponieważ to co ten pan robi ma dla mnie wymiar określonych gróźb. A na to w tej trudnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić.” – Marek Wojtkowski

Dziś prezydent potwierdził, że pismo ze stosownym zawiadomieniem zostało przesłane do Komendy Policji we Włocławku.

Dziennikarstwo obywatelskie, to bardzo pożądane zjawisko, które jest istotnym elementem demokracji. Niejednokrotnie nagłaśniane przez mieszkańców sytuacje są poruszane potem przez media, które mając odpowiednie prawa i obowiązki, mogą pośrednio doprowadzić po pozytywnego zakończenia jakiejś sprawy, ale gdy dochodzi do manipulacji, zakłamywania rzeczywistości i patologicznych zachowań, nie jest to już dziennikarstwo obywatelskie. Apel do prywatnych osób, by w obliczu zastraszania nie bały się poinformować odpowiednich instytucji, a do osób publicznych, by nie dawały się prowokować. Wasze odpowiedzi na zaczepki tych konkretnych osób, za którymi być może stoi czyjś interes, to podnoszenie popularności tej grupy. Czy chcemy, aby taki właśnie dialog panował we Włocławku?

 

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anrew
Anrew 09.04.2020, 22:09
Dziwie się że Facebook nie reaguje na tą fale nienawiści. Nie możecie zgłosić tej grupy do fejsuka? Zgłoszenie ze względu na szerzenie nienawiści. weźcie się wszyscy na raz i zgłoście!
Perszing
Perszing 09.04.2020, 05:21
Ktoś wreszcie napisał prawdę o tych tumanach z gówno grupy. Czekam na odważną osobę ktora opisze jednego z nich i skandal który przez lata miał miejsce na Ptasiej za jego sprawą. Szukać info u dyrektora MOPR
Cati
Cati 08.04.2020, 22:40
Gratuluję odwagi dla Pani Redaktor. :) tak bardzo potrzeba niezależnych mediów.
Koronowirusek
Koronowirusek 08.04.2020, 09:40
Wielka szkoda że przez tych osobników mogło dojść do tragedii. Mam nadzieje że wszystkich spotka zasłużona kara, chociaż wątpię w to.
Kasia
Kasia 08.04.2020, 01:52
Tam nikogo o zdrowym rozumie nie ma, najlepiej się usunąć z grupy bo to źle świadczy o tych którzy tam są
Nazwana trolem
Nazwana trolem 07.04.2020, 22:29
Brawo panie Prezydencie chamstwo trzeba tępić.
Ja
Ja 07.04.2020, 11:36
Tak to prawda.Szczują ludzi,grożą im,sprawdzają kim są Kiedy ktoś wyrazi swoją opinię, inną niż oni oczekują wtedy zaczyna się nagonka .Wyśmiewanie,obrażanie,grożenie,szykany.Dwóch szczuje a reszta rzuca się jak wściekłe psy.Tykanie kogoś bez jego zgody,rzucanie paragrafami.Ja już do tej grupy frustratów nie należę .
Rara
Rara 07.04.2020, 10:17
W końcu ktoś powiedział o tym głośno! Brawo!

Pozostałe