"Czy możemy w czasie epidemii jeździć na działki?" Zapytaliśmy dla Was gdzie się dało...

  • 07.04.2020, 22:36 (aktualizacja 08.04.2020, 08:31)
  • Janusz Krysztop
"Czy możemy w czasie epidemii jeździć na działki?" Zapytaliśmy dla Was gdzie się dało...

W ostatnich dniach z powodu epidemii koronawirusa, postanowieniami na szczeblu rządowym, mieszkańcom naszego kraju zamknięto możliwość spędzania wolnego czasu w miejscach powszechnie uważanych za służące relaksowi i rekreacji. Niedostępne pozostają parki, place zabaw, plaże, bulwary oraz lasy. Za złamanie obowiązujących przepisów służby mundurowe mogą wręczyć nam wysoki mandat. Przypadek z minionego weekendu, gdy trzech olsztyńskich kierowców zostało ukaranych za korzystanie z bezdotykowej myjni samochodowej, pokazuje, że istnieje też pewne pole do interpretacji lub nadinterpretacji wprowadzanych w ekspresowym tempie przepisów. Jedną z takich wątpliwości prawnych stwarzają obecnie tzw. ogródki działkowe. W jaki sposób? Wielu z nas z pewnością nazwałoby takie miejsca rekreacyjnymi – ich kameralny charakter i mnóstwo zieleni sprzyja takiej ocenie. Lecz to oznaczałoby, że obecnie na terenach ogródków działkowych nie wolno przebywać nikomu. Swoją interpretację przepisów w tej sprawie opublikował już 3 kwietnia Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców.

„Zakaz przebywania na działce byłby równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zieleni pełniących funkcje publiczne.” – czytamy w komunikacie Polskiego Związku Działkowców

PZD przyrównuje tym samym działkę do mieszkania lub domu gdzie bez ograniczeń mogą przebywać członkowie rodziny. Lecz obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno nam także poruszać się poza celami bytowymi. Do tych zaliczono potrzebę udania się do pracy, robienia zakupów spożywczych lub leków. Co o wyjeździe na działkę mogą powiedzieć policjanci?

„Pozostaje kwestia przemieszczenia się. Czy taki wyjazd jest niezbędny do życia? Czy może na działce coś się wydarzyło czy tylko tak wybieramy się na spacer, rowerem? Lub po prostu się przejść? Wtedy nie jest to już potrzeba niezbędna do naszego funkcjonowania. (…) Oczywiście gdybyśmy otrzymali zgłoszenie [red. o zgromadzeniu] podjęlibyśmy interwencję i wtedy pod uwagą są brane wszystkie aspekty danej sytuacji.” – twierdzi w rozmowie z nami rzecznik Komendy Miejskiej Policji we Włocławku st. sierż. Anita Szefler-Ciupińska

Nielegalne pozostają zgromadzenia powyżej 2 osób. Zarząd Główny PZD zwrócił uwagę także i na to oraz prosi wszystkich działkowców o przestrzeganie wszelkich innych przepisów nałożonych za sprawą epidemii SARS-CoV-2. Lecz prawa do przebywania na własnej działce nie ma zamiaru nikomu ograniczać. Takie kroki mogą podejmować indywidualnie zarządy poszczególnych ogródków działkowych. We Włocławku terenów takich jest około 20.

„Jeśli zarząd podejmie taką decyzję to ogródki zostaną zamknięte, lecz to się raczej nie zdarza. Obecnie nie bardzo można to zrobić bo działkowcy mają swoje 5 minut wiosny i muszą wykonać określone prace. (…) Są wytyczne – nie wolno organizować spotkań ani grilla. Na działce może przebywać jej właściciel, ewentualnie z rodziną. Tak samo jak w domu.” – potwierdził stanowisko PZD Leszek Konefał, wiceprezes okręgu Toruńsko-Włocławskiego

Na działkach, które dziś odwiedziliśmy, napotkaliśmy wiele osób skuszonych do wyjścia słoneczną pogodą, przeważnie osoby starsze oraz dzieci. Na tablicach informacyjnych odnaleźliśmy piątkowe komunikaty PZD oraz decyzje o niewpuszczaniu na teren działek osób trzecich. Przy jednym z ogródków działkowych zastaliśmy ekipę remontową. Jak ich obecność ma się do przepisu o osobach trzecich?

„Nie ma zakazu prac budowlanych bo w mieście są przecież remontowane drogi, np. za Wisłą. Firmy budowlane działają i zachowują warunki bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za to spada na tę firmę i dany zarząd.” – powiedział Leszek Konefał

O ostateczną interpretację przepisów mogących stanowić podstawę do zakazu przebywania na terenie ogródków działkowych zapytaliśmy we włocławskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. To na zaleceniach odpowiednich służb swoje działania opierają przecież politycy tworzący nowe prawa.

„Do tej kwestii mógłby ustosunkować się Wojewoda Kujawsko-pomorski, aczkolwiek nasze stanowisko jest takie, że obecnie nie można przebywać na terenach ogródków działkowych. W naszej opinii można to podciągnąć pod tereny rekreacyjne, jest też pytanie czy jest to zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych, co też jest zawarte w odpowiednich przepisach. Czy to jest niezbędna potrzeba życiowa? My uznajemy, że nie.” – skomentowała nasze pytania Karolina Nynca-Jankowska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Włocławka

Wygląda zatem, że kara sięgająca 5 tys złotych, może zależeć nie tylko od naszego zachowania lecz także od tego kto i w jaki sposób zinterpretuje obowiązujące prawo.
Co z kolei, gdy mamy na przykład na działce kota, którego dokarmiamy? ;)

Janusz Krysztop

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zainteresowana
Zainteresowana 14.04.2020, 04:21
Dziękuję za przedstawienie tej sprawy, mamy działkę i bardzo nas interesowała sytuacja prawna związana z wyjazdem na nią. Wychodzi na to, że można wyjechać, tylko trzeba to właściwie uzasadnić.
działki
działki 09.04.2020, 06:46
Gdzie jest policja , dlaczego nie sprawdzają ile osób wysiada z 9 na przystanku przed Zarzeczewem i dokąd idą ?, spisać samochody na parkingu przed bramą choć niektórzy nawet samochodem wjeżdżąją na działkę i tam parkują.

Pozostałe