Prezydent chce zbadania nauczycieli pod kątem koronawirusa. Czeka na odpowiedź m.in Sanepidu

  • 20.05.2020, 13:01 (aktualizacja 20.05.2020, 15:04)
  • B.B.
Prezydent chce zbadania nauczycieli pod kątem koronawirusa. Czeka na odpowiedź m.in Sanepidu Fot. Archiwum

Dziś w Urzędzie Miasta odbył się briefing prasowy dotyczący różnych aspektów walki z koronawirusem. Jako pierwszy głos zabrał włodarz naszego miasta.

"Zbliża się data 25 maja, kiedy wstępnie ustaliliśmy moment otwarcia żłobków i przedszkoli. Również niebawem dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły, a przed nami są egzaminy uczniów klas 8 i egzaminy maturalne. W sytuacji pandemii jest to sytuacja niezwykle złożona. Cały czas zastanawiamy się jak ustrzec dzieci, pracowników, a także Państwa przed zakażeniem koronawirusem. Dlatego wystąpiliśmy z pismem oficjalnym do sanepidu, a także wojewody i Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa przede wszystkim wśród nauczycieli i pracowników tych placówek, które niebawem mają być czynne"

Prezydent tłumacząc przyczynę takiego działania powołał się na sytuację jaka miała miejsce w Łodzi, gdzie na ponad 3500 przebadanych pracowników przedszkoli, żłobków i szkół prawie 500 miało przeciwciała. Oznacza to, że przechodzili koronawirusa, bądź są w trakcie przechodzenia choroby bezobjawowo.

"Mamy świadomość, że testy przesiewowe, które zostały przeprowadzone w Łodzi nie dają 100% gwarancji, o czym na wczorajszej konferencji mówił minister Szumowski.[...] Uważamy, że jest to zadanie rządowe, aby przeprowadzić testy z prawdziwego zdarzenia, które rzeczywiście odpowiedzą na pytanie jak wygląda stan zdrowotny personelu żłobków, przedszkoli i szkół. [...] W dniu jutrzejszym na pewno podam Państwu ostateczną informację o otwarciu tych placówek."

 

Następnie głos zabrała radna Agnieszka Jura-Walczak, która poinformowała o wsparciu, jakie mogą otrzymać przedsiębiorcy od samorządu wojewódzkiego kujawsko-pomorskiego.

"Dotacje są podzielona na 3 części. Pierwszy rodzaj dotacji mogą otrzymać przedsiębiorcy chcący zdywersyfikować swoją działalność gospodarczą, czyli utworzyć nową usługę, czy nowy produkt. Mogą oni dostać do 30 000 zł za to ,że utrzymają dotychczasowe zatrudnienie oraz dodatkowe 30 000 zł. za to, że utworzą nowe stałe miejsce pracy."

 

Drugi rodzaj dotacji to dotacja na walkę z korowanawirusem, a trzeci jest skierowany do mikroprzedsiębiorców w kwocie do 2000 zł na zamontowanie filtrów powietrza. Wnioski będzie można składać od 1 czerwca do Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Regulamin i generator wniosku jest na stronie internetowej tej instytucji.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe