Zarzut tzw. zabójstwa drogowego dla sprawcy wypadku, w którym zginął 33-letni Adam z Włocławka

  • 22.05.2020, 16:44 (aktualizacja 22.05.2020, 17:15)
  • B.B.
Zarzut tzw. zabójstwa drogowego dla sprawcy wypadku, w którym zginął 33-letni Adam z Włocławka archiwum

Pojawiły się nowe zarzuty wobec Krystiana O., sprawcy wypadku w którym śmierć poniósł mieszkaniec Włocławka, 33-letni Adam. Przypominamy, że do tragedii doszło 20 października 2019 r. na ulicy Skoratesa w Warszawie. Adam wraz z rodziną przechodzili przez przejście dla pieszych, gdy mężczyzna zobaczył zbliżający się z ogromną prędkość samochód marki BMW. Nim pojazd w niego uderzył, zdążył jeszcze odepchnąć żonę i dziecko. Adam został śmiertelnie potrącony, zginął na miejscu.

Jak ustalili policjanci, pomarańczowe BMW prowadzone przez 31- letniego Krystiano O. poruszało się z prędkością 136 km/h w terenie zabudowanym. Sprawca tłumaczył mundurowym, że oślepiło go słońce. Usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Po ponad pół roku od zdarzenia sprawca usłyszał nowy zarzut, zabójstwa. Wpływ na to miały m. in. ustalenia, jakich dokonali biegli z zakresu techniki motoryzacyjnej. Ilość przeróbek w sportowym BMW nie pozwalała na dopuszczenie go do ruchu. Zmodyfikowany został układ hamulcowy, zdemontowany czujnik ABS, zmodyfikowany układ kierowniczy i układ zawieszenia, nieprzewidywane przez producenta przystosowanie pojazdu do ruchu prawostronnego.

"Biorąc pod uwagę, że Krystian O. przekroczył blisko trzykrotnie dopuszczalną prędkość podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, prokurator uznał, że podejrzany przewidywał możliwość zabicia człowieka i godził się na popełnienie takiego czynu. W takiej sytuacji zachowanie podejrzanego należało zakwalifikować z art. 148 § 1 Kodeksu karnego" powiedział dla "Gazety Wyborczej" prokurator Mirosława Chyr, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Art. 148 § 1 Kodeksu karnego mówi "Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności". Należy dodać, że w przypadku wypadków drogowych zarzut zabójstwa stawiany jest bardzo rzadko.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe