Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 21:52
Reklama
Reklama

We Włocławku funkcjonują 103 rodziny zastępcze, a w nich 135 dzieci. To wciąż za mało...

Podziel się
Oceń

We Włocławku funkcjonują 103 rodziny zastępcze, a w nich 135 dzieci. To wciąż za mało...

Wychowują, uczą, chodzą na spacery, bawią się, wspólnie przeżywają lepsze i gorsze dni. Robią wszystko, by dzieci pokrzywdzone przez los, miały prawdziwy, bezpieczny, spokojny i pełen ciepła dom. Rodzice zastępczy. Zastępują tych biologicznych, ale często kochają mocniej niż prawdziwa mama czy tata.

Powody, dla których dziecko trafia do rodziny zastępczej jest wiele: zaniedbywanie podstawowych obowiązków rodzicielskich, nałogi, bezdomność, choroba uniemożliwiająca opiekę, porzucenie. Wszystkie historie są skomplikowane i dramatyczne. W sytuacji, kiedy biologiczna rodzina, mimo udzielonego jej wsparcia, nie może prawidłowo wypełniać swojej funkcji wychowawczej, zostaje objęta jedną z form pieczy zastępczej – rodzinną lub instytucjonalną.

- Na tę chwilę mamy 103 rodziny zastępcze, w tym 69 spokrewnionych, 30 niezawodowych i 4 zawodowe, w których przebywa 135 dzieci.  – informuje Lidia Szczupakowska, koordynator Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Święto Rodzicielstwa Zastępczego jest obchodzone od 2006 roku, a jego celem jest popularyzacja ruchu rodzicielstwa zastępczego. To ważna idea, ponieważ osób, których chciałyby zaopiekować się dziećmi potrzebującymi ciepła rodzinnego, ciągle brakuje. Może dlatego, że opieka nad nieukształtowanym małym człowieczkiem, do łatwych nie należy. Bo znalezienie wspólnego języka z nastoletnim „buntownikiem”, wymaga nie lada cierpliwości, a kiedy sytuacja w domu rodzinnym dziecka poprawi się, trzeba będzie się rozstać z Krzysiem, Juleńką lub z Kacprem.

- Nie ukrywam, że cały czas rodzin zastępczych jest zbyt mało. Jeśli ktoś chciałby zapewnić potrzebującym dzieciom dom, zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Nasi specjaliści przekażą Państwu wszelkie informacje o tym, kto może zostać rodziną zastępczą, jaki musi spełnić warunki. Potem umawiamy się na rozmowy indywidualne, po czym kandydaci przechodzą specjalny kurs. O tym, kto zostanie rodziną zastępczą, decyduje sąd rodzinny – wyjaśnia Lidia Szczupakowska.

Informacje telefoniczne można uzyskać od poniedziałku do piątku pod numerem tel.:  54 423 23 00 wewn. 352, 353, 354, 355.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama