Funkcjonariusz skserował legitymację po zakończonej służbie "na pamiątkę". Włocławski sąd rozstrzygał czy popełnił przestępstwo...

  • 07.06.2020, 20:56 (aktualizacja 10.06.2020, 18:11)
  • Bogumiła Obałkowska
Funkcjonariusz skserował legitymację po zakończonej służbie "na pamiątkę".…

Dokładnie w lutym 2019 roku funkcjonariusz Straży Granicznej zakończył swoją służbę dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i powrócił do Włocławka. Wcześniej jednak dokonał kserokopii swojej legitymacji służbowej i ją zalaminował. Zanim rozliczył się z całego sprzętu i wyposażenia, zorientował się, że zgubił odznakę, co zgłosił przełożonym. 

Sprawa trafiła do prokuratury, rozpoczęło się śledztwo, zakończone skierowaniem sprawy do sądu we Włocławku. Funkcjonariuszowi zostały postawione dwa zarzuty z art 270 § 1 kodeksu karnego oraz 276 kk - czyli podrobienia legitymacji służbowej oraz ukrywania dokumentu w postaci znaku identyfikacyjnego odznaki. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że kserokopii dokonał tylko i wyłącznie na pamiątkę. Na przełomie lutego i marca 2019 roku podczas przeprowadzki, były funkcjonariusz odnalazł identyfikator w szufladzie i zabrał ze sobą chcąc go oddać w Biurze Emerytalnym. 19 marca 2019 roku w wyniku przeprowadzonego przeszukania domu oskarżonego we Włocławku oraz samochodu ujawniono wspomnianą odznakę służbową. W sprawie zeznawało dwóch świadków, jednak sędzia we Włocławku uznał, że zeznania nie udowadniają winy oskarżonego i uniewinnił w marcu 2020 roku byłego funkcjonariusza. Jak podkreślił sędzia Sądu Rejonowego Jarosław Konopka w swoim uzasadnieniu:

"Powierzchowne oględziny skserowanej legitymacji dają podstawy do twierdzenia, że nielogicznym byłoby użycie takiego blankietu, który jest jednostronnie skopiowany i na pierwszy rzut oka stanowi odbitkę kserograficzną. Oskarżony nie miałby żadnego motywu, aby używać w tak nieprofesjonalny sposób "podrobionej" legitymacji. Faktem jest ponadto, ze w sklepach internetowych można kupić różne odznaki kolekcjonerskie do złudzenia przypominające oryginały."

Oskarżenia o "planowanie użycia legitymacji i odznaki w sytuacjach, w których oskarżony chciał występować jako czynny funkcjonariusz Straży Granicznej" sędzia uznał za tezę zbudowaną z domysłów, a poszlaki na sprawstwo w postaci przechowywania kserokopii legitymacji i odznaki w jednym etui nie dały podstaw do stwierdzenia winy.

Za przestępstwo art 270 § 1 kodeksu karnego grozi od 3 miesięcy do lat 5, zaś za przestępstwo z art. 276 kk - 2 lata. Lepiej więc, nie kopiować dokumentów na pamiątkę...

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
thi
thi 10.04.2021, 08:18
Nie wiem jak tam u Was chłopaki ale w wojsku można sobie oficjalnie zostawić na pamiątkę legitymację. Wystarczy wniosek do d-cy.
Qrde
Qrde 11.06.2020, 10:56
Co za prokurator zdecydował żeby iść z tym do sądu? ID nigdzie w przepisach nie występuje jako cos vo daje uprawnienie do czegokolwiek. Debilne zarzuty oraz niekompetentni ludzie co je postawili.
Bonifacy
Bonifacy 11.06.2020, 10:41
Odchodząc na emeryturę piszesz raport płacisz i odznaka jest twoja na pamiątkę.
jan
jan 10.06.2020, 18:38
Miał "mendy" a nie kolegów - przyjaciół w służbie. Co za naród?
emeryt
emeryt 10.06.2020, 17:27
Odznaka jest elementem umundurowania i w Policji wszyscy, którzy chcą dostają je na pamiątkę.
AAA
AAA 11.06.2020, 09:21
Nic za darmo nie dostaniesz.Musisz kupić za duże pieniądze złom w postaci odznaki jak odchodzisz. A za zagubiona latarkę naliczą Ci amortyzację in plus, bo w Policji każdy złom zyskuje na wartości pomimo jego zużycia. Pozdrawiam Wszystkich myślących...
SZKODEL
SZKODEL 08.06.2020, 11:55
LEPIEJ KRAC I OSZUKIWAĆ BO UMORZĄ POSTĘPOWANIE
Ja
Ja 10.06.2020, 22:36
Tak. Jak zapłacą :(

Pozostałe