W niedzielę wybory na prezydenta Polski. Oto kandydaci. A Ty już zdecydowałeś na kogo oddasz głos?

  • 26.06.2020, 13:04 (aktualizacja 26.06.2020, 14:17)
  • B.B.
W niedzielę wybory na prezydenta Polski. Oto kandydaci. A Ty już zdecydowałeś na kogo oddasz głos? archiwum

Wybory prezydenckie w 2020 r. miały odbyć się 10 maja, jednak z powodu epidemii koronawirusa ich termin został ostatecznie przesunięty na 28 czerwca. W niedzielę Polacy będą mogli zdecydować, kto przez najbliższe 5 lat będzie głową państwa. Do urn wyborcy będą mogli udać się między godziną 7:00, a 21:00.

Kandydaci są na ostatniej prostej swoich kampanii wyborczych, ponieważ dzisiaj o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Na czym dokładnie polega? Polski system wyborczy przewiduje ciszę wyborczą na 24 godziny przed dniem głosowania. W tym czasie prowadzenia kampanii wyborczej jest zakazane, pod groźbą kary nie można prowadzić agitacji w żadnej formie. Mowa m. in. o wystąpieniach politycznych, organizacji manifestacji, publikacji sondaży wyborczych, czy emisji programów telewizyjnych z udziałem kandydata. W Internecie mogą pozostać materiały udostępnione przed ciszą wyborczą, jednak nie mogą być modyfikować, czyli edytować.

Za złamanie ciszy wyborczej Kodeks wyborczy przewiduje bardzo zróżnicowane kary grzywny od 20 zł do 5 tys. zł. Co ważne, ogłoszenie wyników wyborczych możliwe jest dopiero po zamknięciu lokali wyborczych (w przypadku zdarzenia losowego, może to nastąpić później niż o 21:00). Za takie przedwczesne ogłoszenie wyników wyborów może grozić grzywna od 500 tys. zł to nawet 1 mln zł.

W niedzielę będziemy mogli oddać głos na 1 spośród 11 kandydatów. Przypomnijmy ich sylwetki.

Robert Biedroń jest jednym z 3 liderów porozumienia Lewica. W latach 2001-2009 był prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. 2 lata później został posłem na Sejm VII kadencji, następnie od 2014 do 2018 r. był prezydentem Słupska. W kolejnym roku z sukcesem kandydował do Parlamentu Europejskiego. Z wykształcenia jest politologiem. Ma 44 lata. Kandydata popiera Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica Razem oraz Wiosna, której Robert Biedroń jest prezesem.

Krzysztof Bosak ma 38 lat. Studiował architekturę, ekonomię oraz filozofię. W latach 2001-2005 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Zasiadał w ławach poselskich Sejmu V i IX kadencji. W prawyborach zorganizowanych przez partię Konfederacja Wolność i Niepodległość został wybrany kandydatem tego ugrupowania.

O drugą kadencję ubiega się aktualnie urzędujący Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, 48-letni Andrzej Sebastian Duda. Jest doktorem nauk prawnych. W latach 2008-2010 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Następnie był posłem Semu VII kadencji, a później posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Szymon Franciszek Hołownia ma 43 lata. Studiował psychologię, jednak nie ukończył studiów i rozpoczął karierę dziennikarską i publicystyczną. Był związany m. in. z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym", czy "Wprost". W latach 2008-2019 prowadził w TVN program "Mam talent!" wraz z Marcinem Prokopem.

Kolejnym kandydatem jest Marek Jakubiak, 61-letni przedsiębiorca urodzony w Warszawie. Był posłem na Sejm VIII kadencji, jest założycielem Federacji dla Rzeczypospolitej.

Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz to pochodzący z Krakowa 39-latek kandyduje z ramienia Koalicji Polskiej (Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15). Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych. Był posłem na Sejm VIII i IX kadencji. W latach 2011-2015 był ministrem pracy i polityki społecznej.

Mirosław Mariusz Piotrowski ma wykształcenie wyższe historyczne. Pochodzący z Zielonej Góry 56-latek był przez 3 kadencje (2004-2019) posłem do Parlamentu Europejskiego.

Z Warszawy pochodzi kolejny kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej Paweł Jan Tanajno, który wczoraj odwiedził Włocławek. 44-letni Tanajno jest przedsiębiorcą. Kandydował na urząd Prezydenta RP w 2015 r. jednak bezskutecznie. W 2010 r. przez krótki czas był związany z Ruchem Poparcia Palikota. W wyborach samorządowych w 2018 r. został pełnomocnikiem wyborczym KWW Odkorkujemy Warszawę. RiGCz. Tanajno. Hawajska+.

Rafał Kazimierz Trzaskowski to 48-letni kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej. Jest doktorem nauk humanistycznych oraz absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również filologię angielską i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Od 2009 do 2013 r. był posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, następnie przez rok był ministrem administracji i cyfryzacji. W latach 2014-2015 był sekretarzem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnie przez 3 lata był posłem, a od 22 listopada 2018 jest Prezydentem m.st. Warszawy. 15 maja 2020 r. po rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, został przedstawiony jako kandydat KO w wyborach prezydenckich.

Najstarszym kandydatem startującym w zbliżających się wyborach prezydenckich jest 66-letni Waldemar Włodzimierz Witkowski. W latach 2001–2005 wicewojewoda wielkopolski, od 2006 przewodniczący Unii Pracy.

Z pewnością jednym z najbardziej barwnych kandydatów, z uwagi na swoje wypowiedzi, jest Stanisław Józef Żółtek, przedsiębiorca urodzony w 1956 r. w Krakowie. Od lat 90-tych jest związany z prawą stroną polskiej sceny politycznej. Od 1994 r. zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, a w latach 1997-1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Krakowa. Od 2014 do 2019 r. był posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Kongresu Nowej Prawicy.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów (czyli ponad 50 proc. wszystkich oddanych głosów) dwa tygodnie później odbywa się II tura głosowania, w której uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. Dla zwycięstwa w II turze wystarczy otrzymać więcej głosów niż inny kandydat. Ewentualna II tura wyborów odbędzie się 2 tygodnie po I, czyli 12 lipca.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe