Ofiara czwartkowego potrącenia walczy o zdrowie. Policja prowadzi postępowanie [fot. zawarte w artykule nie są przeznaczone dla osób wrażliwych]

  • 29.06.2020, 21:32 (aktualizacja 30.06.2020, 04:54)
  • Bogumiła Obałkowska
Ofiara czwartkowego potrącenia walczy o zdrowie. Policja prowadzi postępowanie [fot. zawarte w artykule nie są przeznaczone dla osób wrażliwych] fot. nadesłane

W czwartek (25.06) o godz. 09.20 na ul. Chopina doszło do potrącenia starszego mężczyzny. Nadjeżdżający od placu Wolności autem marki Opel 52-letni kierowca, uderzył w pieszego przechodzącego przez ulicę:

"Policjanci wstępnie ustalili, że 52-letni kierujący Oplem potrącił 88-latka, który wszedł na jezdnie pod jadący pojazd. W sprawie toczy się postępowanie, które wyjaśni przyczyny tego zdarzenia"- informuje Anita Szefler-Ciupińska z KMP we Włocławku

Nie wiemy czy kierujący pojazdem był trzeźwy, ani czy mógł rozmawiać przez telefon. Jak informował tego dnia portal Nasze Miasto Włocławek: 

"Pieszy trafił do szpitala, a jego obrażenia okazały się poważne i zakwalifikowały zdarzenie jako wypadek drogowy"

Do naszej redakcji zdjęcia poturbowanego 88-latka nadesłał jego zięć:

"Gołębie na jezdni widzę zwalniam. Jak chłopa 1,86 nie zauważyć. Będę szukał prawdy! "- twierdzi Pan Jerzy. 

Teść Pana Jerzego na nagraniu wskazuje, ze wielokrotnie przechodził w tym miejscu i zawsze kierowcy zatrzymywali swoje pojazy.

Warto przypomnieć, że w obszarach zabudowanych należy poruszać się ostrożnie ponieważ piesi często przechodzą także tam, gdzie przejść nie ma. Istnieje kilka sytuacji w których kierowca jest zobligowany ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Mowa tu m.in o sytuacji z artykułu 13 Prawa o Ruchu Drogowym.

"Pkt. 2 Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu."

Z kolei art. 26 Prawa o Ruchu Drogowym wskazuje, że kierowca musi ustąpić, gdy jezdnię przekracza osoba niepełnosprawna, używająca widocznego znaku lub osoba o widocznej niepełnosprawności ruchowej. Prawo nakazuje kierowcy zatrzymać pojazd „w celu umożliwienia jej przejścia”.

"W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia. "

W tej kategorii mieści się wiele starszych osób, które poruszają się z widocznym trudem. Kierowcy muszą pamiętać o takich osobach. Szczególną uwagę kierowcy powinni zwracać również w terenie zabudowanym na dzieci i osoby upośledzone.

Przy ul. Chopina wiele osób przechodzi przez jezdnię na wysokości przystanków autobusowych, mimo iż niedaleko są pasy. Przechodzić tak mogą w świetle prawa osoby o widocznej ograniczonej zdolności ruchowej, Kierowca, który widzi taką osobę na jezdni, musi zatrzymać się i umożliwić jej przejście na drugą stronę ulicy. Jeśli tego nie zrobi,  grozi mu mandat w wysokości 350 złotych i 10 punktów karnych.

Prowadząc auto zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, których tak wiele mieszka we Włocławku. Zdjęcia ofiary potracenia niech będą przestrogą również dla codziennie poruszających się autem. Nie dajmy się rozproszyć telefonem czy rozmową. Z pewnością nikt z nas nie chce czuć się ani jak 88-letni potrącony pieszy, ani jak kierowca, który spowodował dotkliwe obrażenia starszego Pana. 

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aaa
aaa 03.07.2020, 10:47
Niestety ale nie zawsze jest to wina kierowcy.. wielokrotnie widziałem jak pieszy wychodzi nawet nie spojrzy czy nic się nie zbliża.. cos na zasadzie "przecież na pasach mam pierwszeństwo" tylko czy gdy auto nie wyhamuje to mamy z tego satysfakcje ?
Prawo jazdy zdawałem dość dawno ale uczono mnie że mam ustąpić pieszemu pod warunkiem że jest bezpieczna możliwość zatrzymania pojazdu.. I proszę sobie nie dopowiadać zawsze kiedy tylko mogę ustępuje a gdy obok mnie ktoś nie ustąpi to niestety trąbie na niego..
nina
nina 30.06.2020, 21:45
A dziadek był czeźwy ktos to sprawdził
Anika
Anika 01.07.2020, 10:58
Trzeźwy!!!! Szpital pobiera krew, takie rzeczy nigdy nie umkną. Życzę zdrowia dla Pana. Proszę nie dać wmówić sobie wtargnięcia na jezdnię, szukajcie kamer. Mojego tatę w 2017 roku na pasach potrącił samochód i uciekł. Na szczęście wyszedł z tego, jesteśmy już po wszelkich sprawach sądowych. Pani Nino mój tato również był trzeźwy dla Pani wiadomości. 😉Pozdrawiam

Pozostałe