Były dyrektor i zastępca Zarządu Zlewni we Włocławku z zarzutami o znaczne zniszczenia w świecie zwierzęcym. Chodzi o zalanie gniazd ptaków chronionych w okresie lęgowym w 2018 roku

  • 07.07.2020, 21:09 (aktualizacja 07.07.2020, 21:46)
  • Bogumiła Obałkowska
Były dyrektor i zastępca Zarządu Zlewni we Włocławku z zarzutami o znaczne zniszczenia w świecie zwierzęcym. Chodzi o zalanie gniazd ptaków chronionych w okresie lęgowym w 2018 roku fot. archiwum

W 2018 roku szerokim echem odbił się temat zalania gniazd lęgowych ptaków chronionych w "Dolnie Dolnej Wisły" należącego do tzw. obszaru Natura 2000. Obszar ten ustanowiono właśnie po to, by chronić gatunki ptaków tam żyjących. Do zalania gniazd doszło, ponieważ dokonano zrzutu wody w celu spławienia barki transportującej fragment statku zbudowany w Stoczni Rzecznej w Płocku „Centromost” oraz dwóch pchaczy. Aby statki te mogły przepłynąć podniesiono poziom wody poniżej zapory we Włocławku o około 90 cm. Wśród gatunków objętych ścisłą ochroną znajdowały się m.in gatunków sieweczka obrożna, rybitwa białoczelna, rzeczna,  mewa siwa i śmieszka.

 O wstrzymanie zrzutu apelowały organizacje ekologiczne m.in Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA. Niestety, decyzja zapadła i doszło do zrzutu wody. Gniazda ptaków zmyło... Pod koniec czerwca 2020 roku do Sądu Rejonowego we Włocławku skierowano akt oskarżenia przeciwko: Danielowi Cz., o to, że  pełniąc stanowisko dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, po wpłynięciu wniosku o alimentację rzeki Wisły mając wiedzę że ten proces mógł negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 „Doliny Dolnej Wisły” z uwagi na okres lęgowy ptaków objętych ochroną na tym obszarze, nie wstrzymał tego procesu alimentacji wbrew treści art. 33 ust. 1 i art. 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody do czasu co najmniej uzyskania zezwolenia o jakim mowa w art. 34 w/w Ustawy na realizację tych działań: W wyniku czego spowodował zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach poprzez zniszczenie lęgów i gniazd sieweczki rzecznej, rybitwy rzecznej, rybitwy białoczelnej, w wyniku zalania ich wodą tj. o czyn z art. 181 I k.k."

Identyczne zarzuty usłyszał Tomasz P., który pełnił stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku oraz Grzegorz W. kierownik 1 Obiektu Hydrotechnicznego - Stopień Wodny Włocławek.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe