Ilu osadzonych w Zakładzie Karnym we Włocławku pracuje? Czy zdarzają się ucieczki?

  • 29.07.2020, 13:50 (aktualizacja 29.07.2020, 14:52)
  • B.B.
Ilu osadzonych w Zakładzie Karnym we Włocławku pracuje? Czy zdarzają się ucieczki? archiwum

W Polsce w Zakładach Karnych usadzonych jest około 73 000 osób. Utrzymanie jednego więźnia, jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, to koszt 3 150 zł miesięcznie, a w skali roku 37 800 zł. Rocznie z budżetu państwa na utrzymanie więźniów przeznaczane jest około 2,8 miliarda zł. Z tego powodu coraz częściej wraca temat wysłania więźniów do pracy, by częściowo pokryli koszty swojego pobytu w Zakładzie Karnym. Sprawdziliśmy jak ta sytuacja wygląda we Włocławku.

"Aktualnie w Zakładzie Karnym we Włocławku przebywa 1040 osadzonych, z czego blisko połowa jest zatrudniona. Zakład Karny we Włocławku zatrudnia osadzonych zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie w ramach skierowania do pracy, na terenie jednostki oraz poza terenem zakładu karnego. Skazani świadczą pracę na rzecz jednostki organizacyjnej, w przywięziennych zakładach pracy i u kontrahentów pozawięziennych." - informuje Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego we Włocławku ppor. Konrad Górski

Osadzeni wykonują głównie prace fizyczne, porządkowe i pomocnicze. Najczęściej więźniowie znajdują zatrudnienie w branży budowlanej hotelarsko-usługowej, meblowej czy też przy produkcji rolet i osłon okiennych. W trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, pracę może podjąć osadzony, który nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i jest zdolny do wykonywania pracy na określonym stanowisku, oraz daje gwarancje właściwego wykonywania pracy i zachowania w miejscu zatrudnienia. Ile zarabiają skazani i czy całość wypłaty trafia na ich konto?

"Skazanemu zatrudnionemu odpłatnie w pełnym wymiarze czasu pracy, wynagrodzenie ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie co najmniej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy. W przypadku przepracowania niepełnej miesięcznej normy czasu pracy wynagrodzenie wypłaca się proporcjonalnie do ilości czasu pracy. Zarobione pieniądze pozwalają na spłatę zobowiązań i zadłużeń skazanych, część środków pozostaje do dyspozycji skazanego na koncie depozytowym z których mogą np. zrobić zakupy w zakładowej kantynie." - dodaje Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego we Włocławku ppor. Konrad Górski

Ppor. Konrad Górski wskazuje, że zatrudnienie jest jednym z podstawowych elementów procesu resocjalizacji skazanych. Dodatkowo daje osoby pozbawione wolności mają możliwość bezpłatnego przyuczenia się do zawodu i przyuczenia do późniejszej aktywności zawodowej, gdy wrócą na wolność.

W Zakładach Karnych w Polsce zdarzają się przypadki samowolnego oddalenia się skazanego z miejsca pracy, czyli ucieczki. We Włocławku taka sytuacja nie miała miejsca od 2018 r.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe