Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:31
Reklama

Na Placu Wolności pojawiła się wystawa IPN

Podziel się
Oceń

Na Placu Wolności pojawiła się wystawa IPN

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dziś na Placu Wolności dokonano otwarcia wystawy zatytułowanej „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”.  Wystawa ma charakter edukacyjny i pojawi się w centralnych punktach trzech miast: Włocławka, Gdyni oraz Bydgoszczy. Głos jako pierwszy podczas otwarcia wystawy zabrał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN z Gdańska i  zwrócił się głownie do  młodych ludzi:

"To 100-lecie niepodległości - tutaj przede wszystkim do młodych ludzi - którzy urodzili się w Polsce całkowicie suwerennej i niepodległej  bez obcych, niechcianych, nieproszonych wojsk, bez zniewolenia i zależności, jaka była chociażby konsekwencją polityki powojennej Związku Sowieckiego i układu politycznego, w którym się Polska znalazła, której my starsze pokolenie doznaliśmy w różnym stopniu bo Ci najstarsi tutaj nawet obecni pamiętają lub mogą pamiętać okres okupacji niemieckiej. Otóż macie to szczęście, że urodziliście się kraju całkowicie wolnym. (...)  Macie państwo, które jest w miarę dobrze funkcjonujące, dzięki temu, że jest wolne może dbać o obywateli.(...)Tym co trzeba cenić jest własnie ta niepodległość, bo jak się ją traci najczęściej traci się nie tylko władze, tą  czystą polityczną, ale traci się również pieniądze."

Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk). We Włocławku pojawiła się dr Kamila Churska-Wołoszczak, która w kilku słowach przekazała ideę jaka przyświecała jej podczas tworzenia wystawy: 

"Opracowując scenariusz wystawy "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920” przyjęłam założenie, że będzie to wystawa o charakterze edukacyjnym. Chodziło mi o to, aby każdy kto tę wystawę obejrzy zapamiętał najważniejsze informacje i fakty dotyczące niepodległości tu w regionie. Nie było to zadaniem łatwym ponieważ odzyskanie niepodległości na Kujawach i Pomorzu było - tu  jest to szczególnie widoczne - procesem. (...) Wybranie tego w spójną całość było dość problematyczne, ale mam nadzieję, że zadaniu podołaliśmy"


Wystawa składa się z trzech części. Pierwszą stanowi wprowadzenie od lat 1914- 1918, druga zasadnicza część wystawy odzyskiwanie niepodległości w regionie od 1918- 1920, ostatnią część poświęcono ludziom bez których niepodległość w regionie byłaby niemożliwa. Wystawa zawiera ponad 80 zdjęć. Po uroczystości złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych Obrońców Wisły 1920 roku oraz Pomnikiem Armii Krajowej we Włocławku. Na wernisażu pojawił się prezydent Wojtkowski, wiceprezydent Barbara Moraczewska, bp Alojzy Mering, przedstawiciele włocławskich służb, radni, młodzież z włocławskich szkół oraz mieszkańcy. Wystawa będzie dostępna do 21 listopada 2018 r.

 



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama