Niezwykle odkrycie archeologów na Kujawach. 6600 lat temu panowała hierarchia społeczena

  • 07.08.2020, 11:34 (aktualizacja 07.08.2020, 15:52)
  • B.B.
Niezwykle odkrycie archeologów na Kujawach. 6600 lat temu panowała hierarchia społeczena archiwum

Jako początek państwowości polskiej przyjmuje się rok 966, kiedy książę Mieszko wraz ze swoim dworem przyjął chrzest. W kronice Galla Anonima wspominani są jeszcze jego przodkowie: Siemomysł, Lestek i Siemowit. Tyle dowiadujemy się na lekcjach historii. Co wcześniej działo się na ziemiach polskich? Coraz więcej światła na ten temat rzucają archeolodzy, którzy z pomocą nowoczesnej technologii służącej do badań znalezionych szkieletów oraz artefaktów, wysnuwają nowe wnioski dotyczące tego jak żyli ludzie mieszkający na naszych terenach przed tysiącami lat.

W pobliżu Brześcia Kujawskiego od kilkudziesięciu lat prowadzone są wykopaliska. Nas zainteresowały wnioski wysnute przez naukowców podczas prac w miejscowości Osłonki (miedzy Osięcinami a Brześciem Kujawskim). Przedmiotem badań archeologów w tamtym rejonie jest kultura lendzielska. Jej nazwa pochodzi od węgierskiej miejscowości Lengyel. Co ciekawe tłumaczenie tej nazwy to "Polak". Najnowsze badania szkieletów sprzed 6600 lat wskazują, że już wtedy, w epoce neolitu (zwanej też epoką kamienia, bądź kamienia gładzonego) rozwijała się hierarchiczna społeczność, a więc taka, w której grupa osób ma społeczną przewagę nad pozostałymi mieszkańcami danego terytorium.

Taka hipoteza była przedstawiana już wcześniej w związku ze znaleziskami dokonanymi w miejscach pochówków kultury lendzielskiej na Kujawach. Przy 22 szkieletach znaleziono miedziane ozdoby. Źródłem tego metalu w tamtym okresie (6600 lat temu) były Alpy oraz Karpaty. Był to pierwszy trop wskazujący, że część mieszkańców mogła mieć przewagę materialną, a co za tym idzie społeczną, nad współplemieńcami. Naukowcy zaznaczali jednak, że takie kosztowne przedmioty mogły należeć do krewnych zmarłych i mieć związek z bliżej nieokreślonymi rytuałami pogrzebowymi, np. przekupienia śmierci.

Jak informuje portal kopalniawiedzy.pl powołujący się na pismo Antiquity, wydawane przez Cambridge University Press, naukowcy przyjrzeli się bliżej izotopom węgla i azotu w odnalezionych szczątkach ludzkich. Okazało się, że osoby, w grobach których znaleziono miedź, miały w kościach więcej izotopu węgla-13. Nie zauważono natomiast różnic w izotopie azotu-15. Co to oznacza? Na Kujawach była rozwinięta hodowla bydła, produkowano dużo nabiału. W nabiale brakuje węgla-13 ale jest on bogaty w azot-15 i to w takim samym stopniu, w jakim znajduje się w mięsie. Różnica dotyczy jednak izotopu węgla-13, co wskazuje na różnice w diecie poszczególnych członków społeczności. Stąd wniosek, że osoby spoczywające w grobach których znaleziono miedziane przedmioty, spożywały więcej mięsa. Wskazuje to na wyższy status społeczny takich ludzi, a co za tym idzie rozwarstwienie społeczne.

Co ciekawe, naukowcy przebadali także szczątki zwierząt z tamtego okresu. Okazało się, że niektóre z nich były wypasane lepszych pastwiskach niż pozostałe.

Kim była zamożniejsza, lepiej odżywiona warstwa społeczna? Najpewniej były to rodziny, które przewodziły całej społeczności, mogli również sprawować jakieś funkcje religijne. Na pytanie, jaki był ich rzeczywisty zakres władzy trudno odpowiedzieć.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hodowca
hodowca 09.08.2020, 15:40
Komuniści zbudowali w Osięcinach Ośrodek Hodowli Zarodowej, to mieli skąd brać bydło do produkcji nabiału. No i zdrowi byli.

Pozostałe