Chaos ws. "obowiązkowej" ankiety koronawirusa - włocławski szpital swoje, ministerstwo swoje...

  • 17.08.2020, 17:46 (aktualizacja 17.08.2020, 18:54)
  • B.B.
Chaos ws. "obowiązkowej" ankiety koronawirusa - włocławski szpital swoje, ministerstwo swoje... fot.archiwum

11 sierpnia informowaliśmy Państwa o sytuacji, którą opisał na facebooku Pan Dawid. Mianowicie żona Pana Dawida miała urodzić dziecko, ale żeby dostać się na salę porodową Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku musiała wypełnić "Ankietę Pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-COV-2", mimo, że żadnych objawów koronawirusa nie miała. Skontaktowaliśmy się wówczas z Panią Karoliną Welką, Dyrektor WSS we Włocławku, która wytłumaczyła nam, że są to odgórne procedury, które szpital musi wypełniać. Ankieta została przygotowana na przełomie marca i kwietnia br. przez Ministerstwo Zdrowia.

Tak jak zapowiedzieliśmy w naszym artykule, zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o sens istnienia ankiety w takiej formie, jaką pokazał na zdjęciu Pan Dawid. Dlaczego muszą wypełniać ją wszyscy pacjenci, skoro większość z nich nie ma objawów koronawirusa? Oto odpowiedź resortu zdrowia.


"Ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 nie jest obligatoryjna dla wszystkich pacjentów. Powinna być wypełniana w każdej placówce ochrony zdrowia i/lub SOR/Izby Przyjęć przez pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Osobą spełniającą kryteria przypadku podejrzanego o COVID-19 jest pacjent z ostrą infekcją dróg oddechowych o nagłym początku i przynajmniej z jednym z objawów: kaszel, gorączka, duszność. Dodatkowo prawdopodobieństwo zarażenia COVID-9 wzrasta, jeśli wystąpiło jedno z poniższych: a) bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem COVID-19 w ostatnich 14 dniach lub b) wywiad podróży lub pobytu w ostatnich 14 dniach, licząc od początku choroby, w regionie w którym odnotowano zachorowania na COVID-19 lub c) ciężki stan wymagający hospitalizacji przy braku innej etiologii mogącej tłumaczyć obraz kliniczny. Ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 jest opublikowana na stronie internetowej MZ (...) i stanowi załącznik nr 1 do Zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i Prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów I Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 15.03.2020 r. Powyższa ankieta nie ma związku z ankietą epidemiologiczną wypełnianą przez osoby towarzyszące przy porodzie, którą opracował konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii." - czytamy w oficjalnym stanowisku Ministerstwa Zdrowia

Wynika z tego, że ankieta nie jest obowiązkowa. Chaos jaki panuje w Polsce w związku z koronawirusem, wydaje się chwilami być równie dużym zagrożeniem jak sama choroba. Do izolatorium i na kwarantannę trafiają osoby, które są zdrowe, a test daje fałszywe wyniki (sprawa Pana Jacka TUTAJ). Bałagan proceduralny powoduje udzielanie np. przez Sanepid błędnych informacji (List do redakcji TUTAJ). Tymczasem jak podają media ogólnopolskie są już ofiary zamętu nad którym nikt w tym kraju nie panuje (Sprawa 28-latki w ciąży, która zmarła  ponieważ odmawiano jej przyjęcia do kolejnych szpitali z powodu braku badań na koronawirusa TUTAJ).

W "normalnych" warunkach stanowisko Ministerstwa przedstawilibyśmy dyrekcji szpitala z żądaniem ustosunkowania się do tego co odpowiedziało MZ, jednak w warunkach totalnego chaosu, przyjmujemy, że nas poinformowano tak, a szpital inaczej... Gdyby jednak, ktoś z Państwa musiał skorzystać z usług szpitala i zostałaby mu podsunięta ankieta, którą pokazał Pan  Dawid, poniżej zamieszczamy screen oficjalnego pisma jakie dostaliśmy z MZ, jeżeli będzie wola powołania się na to stanowisko, proszę korzystać...

B.B.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sheeple
sheeple 18.10.2020, 03:16
Teoria, teorią - a praktyka, praktyką:
https://www.wykop.pl/link/5748…

Pozostałe