Włocławianin ostrzega przed niebezpiecznymi owadami, które pojawiły się w Śródmieściu. Owad przenosi groźne bakterie!

  • 20.08.2020, 23:30 (aktualizacja 21.08.2020, 22:45)
  • B.B.
Włocławianin ostrzega przed niebezpiecznymi owadami, które pojawiły się… fot. nadesłane

Mieszkaniec Śródmieścia poprosił nas o nagłośnienie sprawy dotyczącej niebezpiecznych owadów, które pojawiły się w centrum Włocławka. To dość dziwna sytuacja, bowiem w mieście te owady występują rzadko. Miejsce ich występowania to głównie łąki i lasy, a ofiary to głównie zwierzęta, ale i ludzie... Jednak jak twierdzi nasz czytelnik, któremu medycyna jest bliską dziedziną, zabił w ostatnich dniach aż cztery sporych rozmiarów okazy. 

Mowa o Gzie, zwanym tez Końską Muchą. Najbardziej niebezpieczne są samice. Samo ukąszenie jest wyjątkowo bolesne, ponieważ te owady nie używają substancji znieczulającej, w przeciwieństwie do np komarów. Giez jednorazowo może wyssać nawet mililitr krwi. Po ukąszeniu powstaje opuchlizna, może także wzrosnąć temperatura ciała. Rumień po ukąszeniu może utrzymywać się nawet do 2 tygodni, z czasem zmieniając barwę na granatową. Trzeba pamiętać, że w skrajanych przypadkach ugryzieniu może towarzyszyć wstrząs anafilaktyczny. Giez może przenosić larwy pasożytów, a nawet choroby jak np. bakterie wąglika czy polio. 

Groźne mogą być także larwy tych owadów. Samica składa jaja na organizmie żywiciela, które po kilku dniach się wykluwają, a następnie wgryzają w zwierzę lub człowieka, na którym zostały złożone. Wniknięcie do tkanki podskórnej zajmuje im 1-2 godziny. 

B.B.

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
giez
giez 23.08.2020, 14:12
No to teraz panny zaczną się gzić !
mucha
mucha 23.08.2020, 11:11
MI to bardziej wygląda na bąka, a nie muchę końską. Ale ja się nie znam zbytnio na owadach. Dodam tylko, że często trzmiele błędnie nazywane są bąkami. Może warto wgryźć się w temat?
Hhh
Hhh 22.08.2020, 00:12
Tyle razy byłem ugryziony nad wodą i żyje, moi rodzice wraz z dziadkami też, to jest propaganda tak jak koronawirus istnieje taka możliwość lecz jednak nie
Sebastian_insekty.pl
Sebastian_insekty.pl 21.08.2020, 13:50
Insekty

Pozostałe