Miejskie Obchody Święta Niepodległości we Włocławku

  • 11.11.2018, 21:36 (aktualizacja 11.11.2018, 22:55)
  • Bogna Obałkowska
Miejskie Obchody Święta Niepodległości we Włocławku

Miejskie uroczystości obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości we Włocławku rozpoczęły się już w godzinach porannych. O godz. 8.00 rano delegacja władz samorządowych oraz przedstawicieli Rady Miasta udała się pod miejsca pamięci, gdzie złożono wiązanki kwiatów.  Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Placu Wolności o godz. 10.00 nastąpiła oficjalna część obchodów. Zgromadzeni na placu mogli wysłuchać przemówienia prezydenta Marka Wojtkowskiego, który nawiązał do słów Martina Luthera Kinga "I have a dream". Zdaniem prezydenta Włocławka, to właśnie marzenia spowodowały, że myśl o niepodległości trwała w sercach Polaków:

"Polacy przez 123 lata mieli marzenia. Te marzenia spowodowały, że myśl o Polsce cały czas była żywa. Marzenia, które często wywoływane były przez szczególne momenty w historii. Była to działalność stronnictwa reformatorskiego w czasie Sejmu Wielkiego zakończonego uchwaleniem Konstytucji 3-go Maja, były to marzenia związane też z osobą cesarza Napoleona Bonaparte, który w roku 1807 utworzył namiastkę państwa polskiego Księstwo Warszawskie(...)Wreszcie rok 1815 marzenia związane z carem Aleksandrem II, Królestwo Polskie - również namiastka Państwa Polskiego, 1830 - Powstanie Listopadowe, 1863 - Powstanie Styczniowe. Wiek XIX to nieustanne marzenia romantyków i pozytywistów, którzy inaczej widzieli możliwość walki o odzyskanie suwerennego państwa. (...)Wreszcie rok 1914 i wydaje się, że marzenia stają się realne.Czas szczególny i te marzenia, które Polacy zawsze mieli stały się realne w roku 1918." 

Po zakończonym przemówieniu, zgromadzone pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty. Następnie strzelcy zrzeszeni w Jednostce Strzeleckiej 4051 złożyli uroczyste "Przyrzeczenie Strzeleckie". Włocławski Oddział Polskiego Związku Gołębi Pocztowych po zakończonej uroczystości dokonał wypuszczenia około 500 gołębi. W ten sposób miłośnicy ptaków uczcili także swoje 70-lecie. Gdy uroczystości pod pomnikiem zakończyły się, rozwinięto 100-metrową flagą państwową, którą mieszkańcy wspólnie nieśli pod Bazylikę Katedralną, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego, natomiast  godz. 12.00 msza za ojczyznę. 

Bogna Obałkowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe