Pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się uroczyści upamiętniające 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę

  • 17.09.2020, 13:40 (aktualizacja 17.09.2020, 13:53)
  • B.B.
Pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się uroczyści upamiętniające 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę B.B.

Dnia 17 września 1939 r. o godzinie 4:00 Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny rozpoczęła działania zbrojne przeciwko II Rzeczypospolitej. Polska już od 17 dni walczyła z napierającymi wojskami niemieckimi. W ten sposób ZSRR rozpoczął realizację tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Wkraczający od wschodu na nasze terytorium wojska napotkały jedynie symboliczny opór, ponieważ zgodnie z Dyrektywą Naczelnego Wodza nasi żołnierze mieli unikać walk z Armią Czerwoną. Niedługo potem doszło do faktycznego 4 rozbioru Polski.

Dziś o godzinie 12:00 przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Parku im. Władysława Łokietka rozpoczęły się miejskie uroczystości upamiętniające 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Po odsłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Prezydent Marek Wojtkowski.

"Drodzy Państwo jakie płyną dla nas z tego nauki? Otóż państwa, które są budowane na nienawiści, na przemocy, na eksterminacji, na marginalizowaniu praw mniejszości społecznych, religijnych, przekształcają się w państwa totalitarne. Państwa totalitarne, które są zaprzeczeniem państwa demokratycznego, bo państwo demokratyczne, to władza większości, ale warto pamiętać, że to nie dyktatura większości. Państwo demokratyczne, w którym narusza się prawa mniejszości, prawa obywatelskie, nie jest już państwem demokratycznym. Z tego płynie taka nauka i my o tej nauce my jako Polacy powinniśmy pamiętać, bo w XX wieku zostaliśmy w sposób okrutny dotknięci agresją dwóch systemów totalitarnych, właśnie systemów opartych na nienawiści. Dlatego, historia nauczycielką życia jest i z historii warto wyciągać wnioski." - powiedział Prezydent Marek Wojtkowski

Po przemówieniu delegacje i poczty sztandarowe położyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

B.B.

Zdjęcia (33)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe