Tak żyją bezdomni w naszym regionie. Jak reagować, czy zgłaszać ich obecność w najbliższym otoczeniu?

  • 17.09.2020, 19:16 (aktualizacja 17.09.2020, 19:35)
  • informacja prasowa
Tak żyją bezdomni w naszym regionie. Jak reagować, czy zgłaszać ich obecność w najbliższym otoczeniu? fot. policyjne archiwum

Warto wiedzieć co zrobić, gdy zauważymy potrzebującego pomocy bezdomnego. Zbliża się jesień, coraz częściej będziemy spotykać bezdomnych szukających schronienia na dworcach, klatkach schodowych, piwnicach.

Bezdomnymi zostają z różnych powodów. Większość jednak to osoby, które stracili pracę, popadli w długi, albo nie potrafili rozwiązać rodzinnych konfliktów. To ludzie, którzy stracili kontrolę nad własnym życiem. Wielu bezdomnych to osoby chore fizycznie lub psychicznie. Często uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Każdy bezdomny ma swoją własną smutną historię, jednak bez względu na wszystko szczególnie w sezonie jesienno-zimowym potrzebują pomocy.

Jak im pomóc?

Czasami wystarczy tylko powiedzieć, że znajdą pomoc w schronisku, hostelu lub noclegowni. Placówki te pomagają wyjść z bezdomności. Oferują pomoc w uzyskaniu prawa do pewnych świadczeń, wsparcia finansowego z różnych źródeł, porad prawnych. Kierowani wstydem lub z „własnego wybory” nie wszyscy zdecydują się skorzystać z naszych rad lub pomocy. Warto jednak spróbować. Gdy zauważymy bezdomnego, żyjącego w naszym najbliższym otoczeniu, należy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej, Policję lub Straż Miejską. Wystarczy zadzwonić pod nr 112.   Urzędnicy lub funkcjonariusze przekażą informacje o możliwości skorzystania z noclegowni i wskażą miejsca, gdzie będzie można zjeść darmowy, ciepły posiłek.

 

informacja prasowa

Zdjęcia (47)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe