"Teraz kolejny już 5 test będą im robili, a wszyscy mają wyniki negatywne". Pacjenci z oddziału wewnętrznego szpitala zamknięci w lecznicy?

  • 22.09.2020, 17:38 (aktualizacja 24.09.2020, 11:36)
  • B.B.
"Teraz kolejny już 5 test będą im robili, a wszyscy mają wyniki negatywne". Pacjenci z oddziału wewnętrznego szpitala zamknięci w lecznicy? B.B.

W minionym tygodniu  w związku z potwierdzeniem wystąpienia koronawirusa na oddziałach wewnętrznych włocławskiego szpitala, ewakuowano zakażonych do placówek leczniczych w Grudziądzu i Świeciu. Zakażonych było 30 osób. Liczba ta później wzrosła. Przyjęcia i wypisy z oddziałów wewnętrznych zostały wstrzymane. Po blisko dziesięciu dniach od tych wydarzeń, na oddziale wciąż pozostają pacjenci, których wynik -przez szereg dni był ujemny. Nie mogą jednak opuścić placówki, przynajmniej tak donoszą nam bliscy osób hospitalizowanych:

"Proszę o pomoc, mój niepełnosprawny siostrzeniec przebywa w naszym szpitalu, testy ma ujemne. Sanepid, niema nic przeciwko żeby, wyszedł do domu, a pacjenci i tak są przetrzymywani. Dodam, że z nikim nie można porozmawiać, ponieważ szpital zamknięty. Proszę o informację czy można tak traktować człowieka niepełnosprawnego z depresją?" - pisze Czytelniczka

W podobnym tonie pisała do nas kolejna mieszkanka Włocławka, której bliska osoba znajduje się na Oddziale Wewnętrznym.

"W szpitalu to sobie normalnie jaja robią z testami na Covid. Ludzie siedzą tam po ponad 3 tygodnie ze zwykłymi schorzeniami, nie chcą ich wypuszczać. Teraz kolejny już 5 test będą im robili, a wszyscy mają wyniki negatywne. Do czego to podobne?" - pyta włocławianka

Zaintrygowani dziwną sytuacją skierowaliśmy maila do WSS we Włocławku z pytaniem jak wygląda obecnie funkcjonowanie placówki medycznej? Czy pacjenci są przetrzymywani? Nie musieliśmy długo czekać na wyczerpującą odpowiedź sporządzoną przez Karolinę Welkę, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Oto czego się dowiedzieliśmy.

"Niniejszym informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku jest cały czas otwarty. Czasowo wstrzymano przyjęcia do Oddziału Chorób Wewnętrznych II, Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nefrologii oraz Oddziału Chirurgii Ogólnej z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną opisaną poniżej. Pozostałe oddziały, pracownie, zakłady oraz poradnie funkcjonują nieprzerwanie z zachowaniem obowiązujących w okresie pandemii wewnętrznych i zewnętrznych przepisów. W związku z wystąpieniem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznego we Włocławku, ogniska zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, Szpital zobowiązany jest niezwłocznego podjęcia działań zapobiegawczych, wzmożenie reżimu sanitarnego w zakresie stosowania procedur sanitarno-epidemiologicznych zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych oraz rygorystycznego przestrzegania trybu postępowania zgodnie z wytycznymi i procedurami w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Celem realizacji powyższego Szpital współpracuje bezpośrednio z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym (PPIS) we Włocławku. Do chwili obecnej Szpital: Wykonał serię badań w kierunku zdiagnozowania zakażenia koronawirusem u pacjentów i personelu oddziału, w którym wystąpiło ognisko zakażenia; Ewakuował do innych szpitali pacjentów oddziału, w którym wykryto ognisko zakażenia SARS-CoV-2; Przekazał cały personel w/w oddziału pod nadzór PPIS; Przeprowadził analizę możliwych transmisji wirusa do innych oddziałów; Wstrzymał przyjęcia i wypisy pacjentów w oddziałach, w których doszło do transmisji zakażenia (otrzymano wynik dodatni u pacjenta takiego oddziału, który miał kontakt z oddziałem, w którym wykryto ognisko zakażenia); Przygotował we współpracy z PPIS algorytm eliminacji transmisji poziomej wirusa (zakażenia pomiędzy pacjentami), który zakłada monitorowanie stanu pacjentów przebywających na oddziale, do którego wirus został przeniesiony, do czasu otrzymania wyniku wymazu pobranego w 7 dobie od opuszczenia oddziału przez personel, który miał kontakt z pacjentem dodatnim w tym oddziale. Uzyskany w tej sytuacji wynik ujemny, umożliwia Szpitalowi zakończenie procedury badania transmisji w danym oddziale. Zgodnie z zaleceniem PPIS, do czasu uzyskania wyniku wymazu wg powyższego algorytmu, Pacjenci nie powinni być wypisywani z oddziału. Dla Oddziału Chirurgii są to wyniki badań pobranych w dniu 21.09.2020 r. na które obecnie czekamy, dla Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nefrologii są to wyniki badań pobranych w dniu 22.09.2020 r. Prawem pacjenta jest jednak wypisanie się na własne żądanie." - informuje Dyrektor Karolina Welka

Z wyżej przedstawionej wypowiedzi wnioskować można, że osoby obecnie przebywające na oddziałach, gdzie wstrzymano wypisy i przyjęcia mogą opuścić lecznicę na własne żądanie.Jeżeli dana osoba, chce uzyskać wypis za decyzją lekarza, taki wypis otrzyma w ciągu najbliższych dni, o ile u nikogo z obecnych na tym oddziale nie zostanie wykryty koronawirus. Sytuacja musi być niezwykle frustrująca dla tych pacjentów, nikt z nas nie lubi przebywać w szpitalu zwłaszcza, gdy często podważa się wiarygodność testów. 

B.B.

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe