Dziś we Włocławku protest kobiet. Marsz ruszy o 17.00 ze Starego Rynku

  • 27.10.2020, 01:26 (aktualizacja 27.10.2020, 02:01)
  • Bogumiła Obałkowska
Dziś we Włocławku protest kobiet. Marsz ruszy o 17.00 ze Starego Rynku

Przez Polskę przetaczają się od momentu ogłoszenia aborcji eugenicznej jako niezgodnej z konstytucją liczne protesty. Na ulicach mimo pandemii koronawirusa pojawiają się kobiety i mężczyźni. Hasła jakie głoszą skierowane są do polityków PiS oraz do hierarchów kościoła katolickiego. Kobiety domagają się cofnięcia decyzji Trybunału Konstytucyjnego, do rządu kierują hasło "Wypie**ć", które można uznać, za główne hasło tego protestu.

W Poznaniu protestujący zakłócili w niedzielę mszę świętą. Interweniowała policja. W wielu miastach funkcjonariusze policji potraktowali uczestników gazem, w innych służby przyłączają się do protestu. Nagranie, pokazujące zachowanie krakowskich policjantów, którzy zdjęli kaski i ruszyli w proteście - obiegło sieć - (LINK TUTAJ). Na innym nagraniu, policjantka podczas zabezpieczania protestu wysiadła z auta służbowego i zaczęła bić brawo. W niektórych miastach kobiety wsparli również protestujący rolnicy.

W związku z ogromnymi protestami, a także incydentalnym przyłączaniem się policjantów do protestu kobiet dziś Mateusz Morawiecki, wydał zarządzenie o wyprowadzeniu wojska na ulice. Pod biurami poselskimi PiS pojawiają się znicze, jak informują włocławianki na grupie Strajk Kobiet, pod domem Joanny Borowiak we Włocławku co 10 minut przejeżdża policja. Działacze PiS - na co wskazuje dzisiejsze zarządzenie Morawieckiego wydają się bać utraty władzy, zwłaszcza, że protesty z czasem nie słabną, przybierają na sile. 

Swój udział we włocławskim proteście -  w wydarzeniu na Facebooku zadeklarowało blisko tysiąc osób. "Żarty się skończyły! Grzeczni już byliśmy! Wyrok TK nie pozwala siedzieć w domu. Pokażmy ilu nas w mieście Włocławek jest przeciwko tej makabrycznej polityce! NIE MA NASZEJ ZGODY na skazywanie kobiet na cierpienie i pozbawianie ich PODEJMOWANIA DECYZJI. PiS uważa, że ma prawo decydować za kobiety i narażać je na wszystkie konsekwencje zdrowotne ciąży i porodu. Bez ich zgody. Pokażmy, że Włocławek potrafi wyrazić to w rozsądny sposób biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną.

✅ Udostępniamy wydarzenie w wiadomościach prywatnych, postach typu “we wtorek o 17:00 idę na Stary Rynek na #spacerzparasolką” żeby dać innym przykład do dołączenia się.
✅Ze Starego rynku idziemy przez 3 maja idziemy pod biuro P. Borowiak i tam również poruszając się, pokazujemy, że nie zgadzamy się z podpisaną ustawą.
✅ Nie mogąc uczestniczyć - również udostępniamy, staramy się dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych.
✅Nawiązując do charakteru marszu ubierzmy się wszyscy na czarno a na maseczkach narysujmy, bądź przyklejmy czerwone błyskawice.
Rozkładamy parasolki punktualnie o 17:00 i naturalnie się przemieszczamy w kierunku Placu Wolności po jezdni, spacerując z zachowaniem dystansu przez 15 min.
✅Ze względu na obostrzenia zgromadzenia powyżej 5 osób są nielegalne i stąd nasza prośba, byśmy nie stali w miejscu tylko byli w ciągłym ruchu, tak jak byśmy wyszli sobie po prostu na spacer.
✅ Zachęcamy do nagrywania filmów, zdjęć, dzielenia się nimi z mediami i w social media oznaczając #spacerzparasolką. Śledźcie dyskusję w wydarzeniu i wyrażajcie w niej chęć kontynuacji spacerów."

Po czwartkowym orzeczeniu, aborcja w Polsce stanie się legalna tylko gdy ciąża jest wynikiem gwałtu albo kazirodztwa oraz gdy zagraża zdrowiu lub życia matki. W internecie coraz częściej pojawia się hasło #nowe wybory. Sytuację w Polsce obserwują również zagraniczne media, które ostro zareagowały na wyrok TK. Co ciekawe, zarówno media zachodnie jak i wschodnie.  Pamiętajmy, że projekt  został złożony do TK przez grupę 119 posłów z partii PiS, PSL, Kukiz’15 oraz Konfederacji.

Bogumiła Obałkowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe