Polacy przez pandemię popadli w długi i nie płacą czynszów. Nasze województwo na szczycie listy dłużników czynszowych

  • 15.11.2020, 01:44 (aktualizacja 15.11.2020, 02:14)
  • Źródło: BigInfomonitor
Polacy przez pandemię popadli w długi i nie płacą czynszów. Nasze województwo… fot. BigInfoMonitor

Prawie 10 mln zł po stronie firm i ponad 162 mln zł w przypadku osób prywatnych – tyle wyniosły na koniec września zaległości czynszowe wpisane do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Pandemia przyspieszyła przyrost długów, przez sześć miesięcy przybyło ich 28 mln zł wobec 3,5 mln zł w tym samym okresie zeszłego roku. Jak wynika z badań zrealizowanych podczas pierwszej fali COVID-19, czynsze znalazły się w pierwszej trójce najczęściej opóźnianych rachunków. Jeszcze przed pandemią Polacy deklarowali, że czynsz obok kredytu jest dla nich jedną z podstawowych opłat, którą regulują w pierwszej kolejności. Najwyraźniej utrata pracy, czy mniej pieniędzy w portfelu zmusiły Polaków do przewartościowania myślenia. Gdy domowy budżet nie daje rady pod ciężarem wydatków, czynsz jest jedną z płatności, którą łatwiej przełożyć na później, głównie dlatego, że nie daje to natychmiastowych przykrych konsekwencji. Niezapłacony prąd, gaz, sygnał kablówki zostaną odcięte, podobnie jak możliwość rozmów przez telefon, a nieuregulowanie czynszu nie zamka dłużnikowi drzwi do domu. "Niestety czynsz to zwykle spora kwota, która szybko rośnie do poziomu, z którym trudno sobie poradzić, szczególnie, że do długu dochodzą bieżące comiesięczne opłaty. Obecnie średnia zaległość konsumenta z powodu nieopłaconego czynszu to niemal 20 tys. zł, to ponad pięciokrotnie więcej niż zgłoszone do BIG InfoMonitor nieuregulowane rachunki telefoniczne ze średnią kwotą ok. 3,7 tys. zł – mówi  Łukasz Rączkowski z BIG InfoMonitor. Najwięcej zgłoszonych dłużników mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. Paraliż gospodarki wywołany pandemią z dnia na dzień odebrał wielu firmom dochody, pozostawiając jednak koszty. Oszczędności? To przede wszystkim zwolnienia. Tymczasem w obliczu dramatycznej sytuacji Polaków w stolicy trwa wielkie rozdawnictwo. 6 mln zł nagród dostali pracownicy Ministerstwa Rozwoju. Pieniądze przyznała im w ostatnim dniu swojego urzędowania wicepremier Jadwiga Emilewicz . Od 14 marca do 2 października 2020 roku na premie w Ministerstwie Cyfryzacji poszło niemal milion złotych. Rząd ogłosił również przetarg na zakup 300 nowych samochodów. Auta mają trafić m.in. do ministerstwa aktywów państwowych, którym kieruje Jacek Sasin. Są to tylko wydatki do których dotarło Radio Zet, RMF FM i Gazeta Wyborcza. Pytanie do ilu takich informacji nie udało się dotrzeć?

 

Źródło: BigInfomonitor

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zaik
zaik 17.11.2020, 06:35
no tak...rozdawnictwo .....do takich informacji dotarla gazeta wyborcza ten szmatlawiec. jeszcze istnieje ??????
qw_
qw_ 16.11.2020, 10:06
A tymczasem 2 dni opóźnienia w zapłacie czynszu do AZK i przedsądowe wezwanie do zapłaty. Ah ten nasz kochany czerwono-czarny Włocławeczek.
józ
józ 15.11.2020, 09:14
To nie przez biedę i czynniki obiektywne, tylko przez łatwość unikania konsekwencji. I "cwaniactwo" sporej części lokatorów socjalno-komunalnych . Zróbcie analizę dłużników w podziale na tych jak wyżej i spółdzielczych własnościowych.

Pozostałe