"Nie ma konieczności interwencji na tym etapie robót"- przekonuje Urząd Marszałkowski ws. pałacu Kronenbergów

  • 04.12.2020, 22:04 (aktualizacja 04.12.2020, 22:35)
  • Bogumiła Obałkowska
"Nie ma konieczności interwencji na tym etapie robót"- przekonuje Urząd… fot. B.Balcerowski

Kilka dni temu pisaliśmy o interwencji z jaką zwrócili się do nas mieszkańcy miejscowości Wieniec LINK TUTAJ. Chodziło o przebudowę zabytkowego pałacu Kronenbergów. Zdaniem mieszkańców okolicy, już kilka miesięcy temu zdjęto dach z jednego z obiektów zabytkowego pałacu, co przez ten czas wpłynęło znacznie na pogorszenie stanu tynków, murów i podłóg. Tegoroczne lato było deszczowe i jak utrzymują mieszkańcy na własne oczy widzieli jak zmurszały i zniszczony jest obecnie obiekt, który był wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. W związku z powyższym wystosowaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego szereg pytań dotyczących remontu. Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź:

Czy budynek, który wskazali nam mieszkańcy - jest na głównej fotografii (ten bez dachu) jest przeznaczony do rozbiórki czy remontu?

Budynek „Starego Dworu”, zgodnie z zakresem prac budowlanych, jest przeznaczony do przebudowy i remontu celem dostosowania do nowych funkcji – w przyszłości stanowić będzie zaplecze noclegowe na terenie kompleksu. W trakcie robót, z uwagi na bardzo zły stan techniczny budynku, zarówno całego dachu(w tym jego konstrukcji), ścian (wewnętrznych i zewnętrznych) oraz stropu, nastąpiła konieczność zweryfikowania przyjętych w przekazanym do realizacji projekcie rozwiązań technicznych – pierwotnie dach budynku miał zostać poddany wyłącznie pracom remontowym, polegającym na naprawie konstrukcji i wymianie całego poszycia na nowe pokryte blacha tytan-cynk. Na etapie zakończenia rozbiórki poszycia dachu, przeprowadzono ocenę techniczną stanu budynku, w tym jego konstrukcji. Wyniki oceny technicznej potwierdziły katastrofalny stan techniczny więźby dachu. W związku z powyższym, Strony, w celu zapewnienia prawidłowej realizacji tej części robót w budynku, uzgodniły konieczność dokonania rozbiórki i wymiany całej konstrukcji dachu na nową. Obecnie zakończono prace polegające na wymianie stropów, naprawie i przemurowaniu ścian, wieńców wzmacniających i spinających ściany w celu wzmocnienia konstrukcji budynku. Następnym etapem prac będzie rozpoczęcie montażu konstrukcji nowego dachu.

2. Kiedy ostatnio na miejscu był inspektor nadzoru nad inwestycją?

Nadzór nad realizacją zadania prowadzi powołany przez Inwestora  Zespół Nadzoru Inwestorskiego, w skład którego wchodzą inspektorzy równych branż. Zgodnie z warunkami zawartej umowy na świadczenie tej usługi, Inspektor zobowiązany jest odbywać wizyty na budowie nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu, z wyłączeniem zgłaszania przez Wykonawcę do odbioru robót w ramach odbiorów częściowych, w tym robót zanikających i zakrywanych. Ponadto na budowie nadzór pełnią przedstawiciele Zespołu Inspektorskiego branży sanitarnej i elektrycznej, którzy regularnie odbierają roboty branżowe. Dodatkowo Zamawiający również prowadzi bezpośrednio nadzór nad realizowanymi robotami oraz dodatkowo wzmocnił nadzór nad prawidłowością realizacji robót, poprzez powołanie Nadzoru Konserwatorskiego. Ostatnia wizyta Inspektora na budowie miała miejsce 1 grudnia br., kolejna, w tym z udziałem Inwestora, Nadzoru Konserwatorskiego, Nadzoru Autorskiego i Wykonawcy zaplanowana została na 3 grudnia br.

3. Czy wiadomym jest przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego, że wykonawca zdjął dach i od miesięcy budynek niszczeje narażony na warunki atmosferyczne?

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wiedzą na bieżąco o postępie na budowie, w tym zarówno prac, jak i sposobie ich realizacji. Dodatkowo Urząd Marszałkowski powołał swojego Przedstawiciela do współpracy z Inwestorem w zakresie zapewnienia prawidłowej realizacji tego zadania. Prace budowlane są prowadzone pod nadzorem osób uprawnionych, co jest potwierdzone protokołami oraz dokumentami budowy.

4. Czy będą Państwo interweniować w tej sprawie?

Nie ma konieczności interwencji na tym etapie robót. Prace są prowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem w części dotyczącej robót dla budynku Starego Dworu, który trzeba było zaktualizować do warunków technicznych jakie wystąpiły w trakcie prowadzenia prac. Obecnie zakończone prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji ścian i fundamentów budynku. Wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia montażu dachu.

Jak wynika z odpowiedzi nadesłanej przez Urząd Marszałkowski, nie ma powodu do interwencji ze strony inwestora. Przedstawiciele UM pojawiają się na miejscu dwa razy w tygodniu i z ich obserwacji wynika, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że mieszkańcy mają wiele racji. Brak dachu na zabytku przez wiele miesięcy nie może nie odbić się negatywnie na konstrukcji budynku. Na przytoczoną dziś odpowiedź urzędu, mieszkańcy zauważają, że w ostatnich dniach prócz opadów wystąpiły również mrozy. Woda wsiąkając w szczeliny zmieniała się w lód i siłą rzeczy zamarzając mogła rozsadzić ściany i stropy, a ponadto brak zabezpieczenia obiektu przez wiele miesięcy w późniejszym czasie może być powodem pojawiania się wilgoci. Zapytaliśmy również zgodnie z sugestią naszych czytelników, czy w sprawie pałacyku interweniowała posłanka PiS, która na prośbę mieszkańców miała zająć się wyjaśnieniem sprawy i postawieniem pytań. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w odpowiedzi oznajmiła, że nie było interwencji, ani żadnych zapytań w tej sprawie ze strony posłanki.

 

Bogumiła Obałkowska

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe