Markowi N. sprawcy ataku na Szkołę Podstawową w Brześciu Kujawskim grozi dożywotnie więzienie

  • 08.01.2021, 13:08 (aktualizacja 08.01.2021, 17:37)
  • B.B.
Markowi N. sprawcy ataku na Szkołę Podstawową w Brześciu Kujawskim grozi dożywotnie więzienie archiwum

Do włocławskiego Sądu Okręgowego wpłynął akt oskarżenia skierowany przez Prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przeciwko 19-letniemu Markowi N. Dotyczy on zdarzenia z 27 maja 2019 roku, kiedy oskarżony wkroczył do szkoły w Brześciu Kujawskim i zaatakował uczniów i pracowników placówki. Marek N. posiadając rewolwer, ładunki wybuchowe oraz zakupione noże przyjechał na rowerze na teren szkoły. Niezauważony wszedł na drugie piętro budynku, gdzie znajdowały się sale lekcyjne. Podszedł do pomieszczenia jednej z klas, w której poza nauczycielem przebywało siedemnaścioro uczniów. Nie wchodząc do środka zainicjował eksplozję największego ładunku wybuchowego podpalając lont petardy, po czym wrzucił ładunek do wnętrza pomieszczenia. Ładunek uderzył w głowę jedną z uczennic, a następnie upadł pomiędzy ławki, gdzie nastąpiła eksplozja. To spowodowało rozprzestrzenianie się gorących produktów powybuchowych oraz powstanie toksycznych gazów zawierających między innymi siarkowodór. Ładunek generował również impuls akustyczny, mogący spowodować obrażenia narządu słuchu w odległości do 2 metrów od miejsca detonacji. Następnie stojąc pomiędzy wejściem do klasy, a schodami Marek N. z rewolweru czarnoprochowego oddał w kierunku osób uciekających z klasy trzy strzały. Dwa pociski ugodziły jedną z uczennic, która utykając, wspólnie z innymi uczniami uciekła schodami na parter budynku szkolnego. Gdy uciekający schodami zniknęli z pola widzenia zamachowca, ten zrzucił w dół klatki schodowej kolejny przygotowany ładunek wybuchowy, który eksplodował na pierwszym piętrze. Następnie taki sam ładunek wybuchowy, wyrzucił przez okno na korytarzu na chodnik przebiegający pomiędzy budynkiem szkoły a boiskiem szkolnym. W tym przypadku doszło do eksplozji petardy, natomiast nie nastąpiło zamierzone przez oskarżonego rozerwanie pojemnika z gazem. Zaniepokojona odgłosem eksplozji, strzałów oraz okrzykami zbiegających po schodach dzieci, na drugie piętro budynku, udała się pracownica szkoły. W momencie, gdy znajdowała się w okolicy miejsca eksplozji Marek N. oddał w jej kierunku kolejne trzy strzały z rewolweru. Jeden z pocisków ugodził pokrzywdzoną, a jeden trafił w szczebel osłony okna w klatce schodowej. Oskarżony został zatrzymany przez woźnego po tym jak na jego polecenie położył się na podłodze.

Prokurator zarzucił 19-letniemu Markowi N. sprowadzenie zdarzenia mającego postać eksplozji przy użyciu uprzednio skonstruowanych przez niego urządzeń wybuchowych w celu pozbawienia życia 17 uczniów oraz nauczyciela. Ponadto zarzuty aktu oskarżenia dotyczą usiłowania zabójstwa dwóch osób poprzez oddanie do nich strzałów z rewolweru czarnoprochowego. W następstwie zdarzenia uszkodzeń ciała zagrażających życiu doznała uczennica oraz pracownica szkoły.

Oskarżony, były uczeń nieistniejącego już gimnazjum mieszczącego się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim przyznał się do zarzucanych przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia. Z opinii biegłych psychiatrów wynika, iż oskarżony w chwili czynu był poczytalny i może odpowiadać za zarzucane mu przestępstwa przed Sądem. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe