W kujawsko-pomorskim wykryto przypadki ptasiej grypy. 11 000 sztuk indyków zostało zagazowanych...

  • 08.01.2021, 13:48 (aktualizacja 08.01.2021, 17:29)
  • B.B.
W kujawsko-pomorskim wykryto przypadki ptasiej grypy. 11 000 sztuk indyków zostało zagazowanych...

Dzisiaj Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował o wykryciu przypadków ptasiej grypy w naszym województwie. Do wykrycia ogniska doszło w gospodarstwie na terenie powiatu grudziądzkiego.

"Dotyczy to gospodarstwa hodującego indyki. 11 000 sztuk, 200 ton zostało zagazowanych, a następnie zostanie zutylizowanych. Wyznaczyliśmy strefę zapowietrzenia, zagrożenia. Powołany został sztab kryzysowy, który ma na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się tej bardzo dotkliwej dla rolników choroby. Dotyczy to tylko tego jednego gospodarstwa, nie ma innych ferm, które mogą być zagrożone, jednak podejmujemy działania, aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się tej choroby." - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Dziś rano wojewoda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym teren ok. 3 km wokół miejsca stwierdzenia choroby, określono jako zapowietrzony. Ponadto, obszar w pobliżu ok. 10 km został uznany jako zagrożony ptasią grypą i obejmuje on również część powiatów: brodnickiego oraz wąbrzeskiego. Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego takich jak np. maty dezynfekujące. Ostatni raz ptasia grypa w stadzie hodowlanym w naszym województwie została stwierdzona w 2017 r. Od tego czasu na fermach w Kujawsko-Pomorskiem nie było przypadków tej choroby.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe