"Polska kolejny raz staje na równi z republikami bananowymi" - radni Lewicy krytykują projekt zmian w Kodeksie wykroczeń

  • 11.01.2021, 14:42
  • B.B.
"Polska kolejny raz staje na równi z republikami bananowymi" - radni Lewicy krytykują projekt zmian w Kodeksie wykroczeń B.B.

Dwa dni temu informowaliśmy o projekcie ustawy, która odbierałaby możliwość nieprzyjmowania mandatu. Projekt ustawy powstał z inicjatywy posłów, a co za tym idzie, nie muszą być w tej sprawie przeprowadzane żadne konsultacje. Za projektem ustawy jest m. in. posłanka PiS z Włocławka Joanna Borowiak. Z tego powodu dziś o godzinie 11:00 pod biurek poselskim Joanna Borowiak konferencję prasową zwołali radni Lewicy: Elżbieta Rutkowska, Joanna Hofman-Kupisz, Jarosław Hupało i Piotr Kowal.

"Miejsce naszego dzisiejszego spotkania jest nieprzypadkowe, wiąże się z tematem, który chcielibyśmy poruszyć. Mianowicie 8 stycznia tego roku do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy Kodeks wykroczeń autorstwa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród pomysłodawców tej zmiany znalazła się kolejny raz w sposób negatywny zapisując się dla miasta Włocławek pani poseł Joanna Borowiak. (...) Posłowie PiS proponują zmianę ustawy kodeks wykroczeń, w taki sposób, że jeżeli dzisiaj przedstawiciel służb mundurowych, czy organów ścigania będzie chciał wystawić nam mandat związany z wykroczeniem, to w myśl nowych przepisów obywatel będzie musiał skierować sprawę do sądu, ponieważ nie będzie mógł nie przyjąć tego mandatu. Dzisiaj stan prawny jest taki, że jeśli obywatel otrzymuje mandat, może odmówić jego przyjęcia i wtedy po stronie organów ścigania jes65t skierowanie sprawy do sądu i w oparciu o materiał dowodowy udowodnienie winy. Po tej zmianie, którą proponuje m. in. poseł Borowiak, nie będzie mógł nie przyjąć mandatu i będzie miał siedem dni na wniesienie odwołania do sądu i przez ten czas zebrał materiał dowodowy i go przedstawić." - powiedział Piotr Kowal

Ponadto radni podkreślali, że taki projekt ustawy jest niezgodny z art. 42 Konstytucji punkt 3 mówiący, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki nie zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

"Niestety Polska kolejny raz staje na równi z republikami bananowymi, gdzie wszystkie przepisy prawa stają na głowie i niestety kolejny koszmar prawny, który zostaje nam zafundowany przeciwko obywatelom w czasie pandemii. Może to być spowodowane tym, że Prawo i Sprawiedliwość planuje niedługo ogłosić wyrok Trybunału Konstytucyjnego i boi powtórki z zeszłego roku i ta zmiana ma zniechęcić obywatele do protestowania. My się z tym nie zgadzamy. Do pani Borowiak nie apelujemy, tylko żądamy żeby wycofała się z tej propozycji i żeby nie popierała tego projektu. Takie same oczekiwania kierujemy do poseł Anny Gembickiej i senatora Józefa Łyczaka." - dodał Piotr Kowal.

Radny Hupało odniósł się do terminu powrotu dzieci do szkół. Uważa on, że taki powrót jest możliwy tylko wtedy, gdy nauczyciele oraz pracownicy zostaną zaszczepieni, tak by nie byli narażeni na utratę zdrowia i życia.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 11.01.2021, 19:22
A CO WY SPODZIEWALISCIE SIE OD SPRZEDAWCZYKA NAUCZYCIELA.. I lizodup..PREZESA.. walczy O koryto bo uczyć już się jej nie chce 19:08, 11.01.2021

Pozostałe