Uwaga kierowcy. Mobilne stacje diagnostyczne ITD pojawią się na drogach. Sprzęt rotacyjnie trafi również do Włocławka

  • 11.01.2021, 15:09 (aktualizacja 11.01.2021, 19:03)
  • B.B.
Uwaga kierowcy. Mobilne stacje diagnostyczne ITD pojawią się na drogach. Sprzęt rotacyjnie trafi również do Włocławka materiały prasowe GITD

Zamiast w stacji kontroli pojazdów, szczegółowa kontrola bezpośrednio na drodze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – tak już niedługo będą sprawdzać stan techniczny pojazdów inspektorzy ITD w całej Polsce. Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisał z polskim konsorcjum firm umowę na dostawę 16 mobilnych jednostek diagnostycznych. 

"Inspekcja realizuje unikatowy w Polsce projekt wzmocnienia potencjału kontrolnego z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń pomiarowo-kontrolnych. Funkcjonalność mobilnych jednostek diagnostycznych będzie dostosowana do naszych wymogów i zakresu działalności. Nie jest to rozwiązanie dostępne standardowo na rynku, dlatego wykonawca musi najpierw dostarczyć GITD prototyp, który przejdzie testy pod okiem ekspertów ITD. Wprowadzenie do działań mobilnych jednostek diagnostycznych na taką skalę wpłynie na zwiększenie liczby kontroli oraz ich precyzję. Wykorzystanie tego sprzętu w codziennej pracy inspektorów będzie miało istotne znaczenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zminimalizuje występowanie patologicznych zjawisk ujawnianych wciąż w transporcie drogowym, zapewni uczciwą konkurencję i większą ochronę środowiska naturalnego" – podkreśla Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Nowy sprzęt będzie całkowicie zautomatyzowany. Jego rozłożenie zajmie około 20 minut. Transport linii diagnostycznej będzie odbywał się na specjalnie przystosowanym samochodzie ciężarowym. Mobilne jednostki będą wyposażone m. in. w rolki, szarpaki hydrauliczne, czytniki EOBD, dymomierze, analizatory spalin, mierniki poziomu dźwięku. Zgodnie z przyjętymi założeniami, każdy z 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego otrzyma jedną mobilną jednostkę diagnostyczną. WITD Bydgoszcz będzie więc również dysponować nowym sprzętem kontrolnym i w zależności od potrzeb, będzie wykorzystywać sprzęt na terenie całego województwa. Mobilna jednostka będzie rotacyjnie dysponowana także do czynności prowadzonych przez inspektorów ITD we Włocławku.

Pierwsze mobilne jednostki diagnostyczne powinny zostać dostarczone GITD w drugiej połowie 2021. Realizacja zamówienia potrwa do końca 2022 r. Umowa podpisana z polskim konsorcjum W.S.O.P Sp. z o.o. i Gibas Service Center Sp. z o.o., zakłada również przeprowadzenie szkoleń dla inspektorów WITD z zakresu obsługi i diagnostyki. Koszt zakupu mobilnych jednostek diagnostycznych oraz szkoleń wyniesie ponad 30 mln zł.

B.B.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe