Od stycznia obowiązują kary za niesegregowanie śmieci. Jaka jest maksymalna wysokość kary?

  • 12.01.2021, 13:41 (aktualizacja 12.01.2021, 16:40)
  • B.B.
Od stycznia obowiązują kary za niesegregowanie śmieci. Jaka jest maksymalna wysokość kary?

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która zakładała m. in. wprowadzenie obowiązku segregacji, miała wejść w życie do 6 września 2020 r. Pandemia koronawirusa spowodowała przesunięcie terminu wprowadzenia zmian do końca 2020 r. Wobec tego nakaz segregowania odpadów komunalnych przez wszystkich mieszkańców gminy obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.

Nasuwa się pytanie, czy w przypadku gdy śmieci nie są segregowane pracownicy Saniko nadal mogą je odebrać?

"Odpady zadeklarowane przez właściciela nieruchomości jako odpady zbierane selektywnie z podziałem na bioodpady, odpady z papieru, odpady z metali i tworzyw sztucznych, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, odpady ze szkła, które nie będą zebrane w ten sposób, odebrane zostaną przez Wykonawcę tj. Włocławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku, jako zmieszane odpady komunalne w dniu odbioru, wynikającym z harmonogramu, w przypadku nie zastosowania się przez Mieszkańca do wcześniejszego ostrzeżenia. Skutkuje to sporządzeniem protokołu i przekazaniem do Zamawiającego." - informuje Urząd Miasta Włocławek

Jak wyegzekwować obowiązek segregowania śmieci? Jak łatwo się domyślić, poprzez kary, które uszczuplą zawartość naszych kieszeni.

"Tutejszy Urząd, na dzień dzisiejszy nie wszczynał postępowań administracyjnych w stosunku do właścicieli nieruchomości, którzy nie wywiązują się z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wykonawca (WPK Sp. z o.o.) w ramach zawartej umowy na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych zawiadamia na piśmie tut. organ o występowaniu nieprawidłowości w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. W pierwszej kolejności podejmowane są działania informujące i ostrzegające w myśl zasady wychodzenia naprzeciw Mieszkańcom. Jeżeli jednak wystąpi taka konieczność to podejmowane będą postepowania administracyjne w stosunku do właścicieli i zarządców nieruchomości, zmierzające do wyegzekwowania obowiązku, z wymierzeniem stosownej kary finansowej włącznie, w wysokości dwukrotności podstawowej stawki od każdej osoby." - informuje Urząd Miasta

Obecnie w naszym mieście stawka za wywóz śmieci od osoby miesięcznie wynosi 25 zł.

Ustawa wprowadza wiele zamieszania. Zacznijmy od tego, w jaki sposób pracownicy odbierający odpady mieliby zweryfikować, czy gdzieś na dnie kosza na makulaturę, nie znajdują się przyciśnięte przez papier i karton plastikowe, bądź szklane butelki? Taka weryfikacja każdego kosza, czy kontenera na odpady musiałaby zająć bardzo dużo czasu. Może jakieś inne rozwiązanie? Ktoś będzie kontrolował czy odpady wyrzucane w pergoli śmietnikowej są właściwie segregowane przez mieszkańców? To pewnie wymagałoby stworzenia kolejnych etatów.

W przypadku kary nałożonej na pojedynczą nieruchomość, której mieszkańcy nie przestrzegają obowiązku segregacji odpadów sprawa jest dość oczywista. Co w przypadku pergol śmietnikowych, do których odpady wyrzucają mieszkańcy np. kilku bloków? Jak w praktyce będzie wyglądało przestrzeganie ustawy oraz egzekwowanie jej przepisów dowiemy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

B.B.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe