Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:53
Reklama
Reklama

Od stycznia obowiązują kary za niesegregowanie śmieci. Jaka jest maksymalna wysokość kary?

Podziel się
Oceń

Od stycznia obowiązują kary za niesegregowanie śmieci. Jaka jest maksymalna wysokość kary?

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która zakładała m. in. wprowadzenie obowiązku segregacji, miała wejść w życie do 6 września 2020 r. Pandemia koronawirusa spowodowała przesunięcie terminu wprowadzenia zmian do końca 2020 r. Wobec tego nakaz segregowania odpadów komunalnych przez wszystkich mieszkańców gminy obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.

Nasuwa się pytanie, czy w przypadku gdy śmieci nie są segregowane pracownicy Saniko nadal mogą je odebrać?

"Odpady zadeklarowane przez właściciela nieruchomości jako odpady zbierane selektywnie z podziałem na bioodpady, odpady z papieru, odpady z metali i tworzyw sztucznych, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, odpady ze szkła, które nie będą zebrane w ten sposób, odebrane zostaną przez Wykonawcę tj. Włocławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku, jako zmieszane odpady komunalne w dniu odbioru, wynikającym z harmonogramu, w przypadku nie zastosowania się przez Mieszkańca do wcześniejszego ostrzeżenia. Skutkuje to sporządzeniem protokołu i przekazaniem do Zamawiającego." - informuje Urząd Miasta Włocławek

Jak wyegzekwować obowiązek segregowania śmieci? Jak łatwo się domyślić, poprzez kary, które uszczuplą zawartość naszych kieszeni.

"Tutejszy Urząd, na dzień dzisiejszy nie wszczynał postępowań administracyjnych w stosunku do właścicieli nieruchomości, którzy nie wywiązują się z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wykonawca (WPK Sp. z o.o.) w ramach zawartej umowy na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych zawiadamia na piśmie tut. organ o występowaniu nieprawidłowości w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. W pierwszej kolejności podejmowane są działania informujące i ostrzegające w myśl zasady wychodzenia naprzeciw Mieszkańcom. Jeżeli jednak wystąpi taka konieczność to podejmowane będą postepowania administracyjne w stosunku do właścicieli i zarządców nieruchomości, zmierzające do wyegzekwowania obowiązku, z wymierzeniem stosownej kary finansowej włącznie, w wysokości dwukrotności podstawowej stawki od każdej osoby." - informuje Urząd Miasta

Obecnie w naszym mieście stawka za wywóz śmieci od osoby miesięcznie wynosi 25 zł.

Ustawa wprowadza wiele zamieszania. Zacznijmy od tego, w jaki sposób pracownicy odbierający odpady mieliby zweryfikować, czy gdzieś na dnie kosza na makulaturę, nie znajdują się przyciśnięte przez papier i karton plastikowe, bądź szklane butelki? Taka weryfikacja każdego kosza, czy kontenera na odpady musiałaby zająć bardzo dużo czasu. Może jakieś inne rozwiązanie? Ktoś będzie kontrolował czy odpady wyrzucane w pergoli śmietnikowej są właściwie segregowane przez mieszkańców? To pewnie wymagałoby stworzenia kolejnych etatów.

W przypadku kary nałożonej na pojedynczą nieruchomość, której mieszkańcy nie przestrzegają obowiązku segregacji odpadów sprawa jest dość oczywista. Co w przypadku pergol śmietnikowych, do których odpady wyrzucają mieszkańcy np. kilku bloków? Jak w praktyce będzie wyglądało przestrzeganie ustawy oraz egzekwowanie jej przepisów dowiemy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama